piątek, Styczeń 19, 2018

Ryby na Wigilię – karp w 3 odsłonach

0

Karp to ryba, którą większość z nas serwuje podczas Wigilijnej kolacji. W jaki sposób możemy przygotować tę rybę? Oto 3 pyszne przepisy.

Po co istnieje hurtownia artykułów spożywczych?

0

Idea hurtowni powstała wraz z pomysłem na biznes zajmujący się pośredniczeniem w handlu. Przez tego rodzaju inicjatywy gospodarcze konkretne towary, produkowane przez dane marki, przebywają nieco dłuższą drogę od swoich wytwórców do samych konsumentów. Nie jest to jednak reguła, bo pomysłem niektórych właścicieli hurtowni jest skracanie tego dystansu.

Zakładanie domowego akwarium i dekoracje

0

Fascynacja rybami jest w Tobie tak duża, że gdy wracasz z nad wody wciąż myślisz o nich? Myślałeś może o założeniu swojego akwarium? Urządzanie pierwszego domowego akwarium to prawdziwa frajda! Jako początkujący możemy jednak napotkać na swojej drodze pewne trudności.

Zupa jarzynowa, którą uwielbiają dzieci – jak to zrobić?

0

Warzywa są zdrowe i o tym wszyscy wiedzą. Jednak trudno czasami nakłonić dziecko do zjedzenia zupy jarzynowej. Jest to problem, z którym można sobie poradzić. Zobacz, jak to zrobić!

Gumy, błystki czy woblery – którą przynętę spinningową wybrać?

0

Każdy wędkarz ma swój własny, ulubiony rodzaj przynęty i niechętnie sięga po inne. Jeśli chodzi o przynęty spinningowe, wędkarze dzielą się na miłośników przynęt tradycyjnych (wahadłówki i obrotówki, inaczej mówiąc blachy lub błyski), woblerów (twarde przynęty imitujące swym wyglądem małe rybki, najczęściej wykonane z kawałka drewna lub tworzywa sztucznego) i gum, czyli różnego rodzaju twisterów, ripperów, kopyt czy jaskółek (tanie, miękkie przynęty występujące w niezliczonej liczbie rozmiarów, kolorów i kształtów). Każda z tego typu przynęt ma nieco inną charakterystykę i wynikające z niej właściwości. Warto je poznać, by dokonać prawidłowego wyboru przynęty, wybierając się na kolejną wyprawę wędkarską.

Miękkie przynęty spinningowe – gumy

Ten rodzaj przynęt zrewolucjonizował wędkarstwo spinningowe, czyniąc je mniej elitarnym, dostępnym dla szerszego grona osób. Miękkie przynęty spinningowe najczęściej wykonane są z gumy, sylikonu lub elastycznego tworzywa sztucznego, dzięki czemu są tanie w produkcji i mogą przybierać dowolne kształty. Przynęty tego typu występują w niezliczonej liczbie kolorów, kształtów i rozmiarów, co pozwala na łatwe dobranie przynęty do określonego typu wody czy gatunku drapieżnika, na jakiego się zasadzamy. Najpopularniejsze rodzaje przynęt spinningowych typu miękkiego:

  • rippery, które mają charakterystycznie wygiętą płetwę, co pozwala sterować ruchem przynęty w zamierzony przez wędkarza sposób; swym kształtem nawiązują do kształtu małej rybki,
  • twistery, które składają się z korpusu i zwiniętego, ruchomego ogonka, który podczas prowadzenia przynęty stale porusza się w wodzie, wabiąc w ten sposób drapieżniki; przynęty tego rodzaju nie przypominają swym kształtem ryby, a raczej jakiegoś rodzaju robaka,
  • jaskółki mają charakterystycznie rozdwojoną płetwę ogonową (przypomina układ skrzydeł jaskółki) i opływowy korpus, w doskonały sposób imitują małe rybki; ten rodzaj przynęt spinningowych wytwarza raczej słabe fale akustyczne, co sprawdzi się podczas zimowych połowów, a także wtedy, gdy chcemy złowić okazałego sandacza, bolenia lub okonia.

Błystki – obrotówki i wahadłówki

To tradycyjne przynęty spinningowe, które po wprowadzeniu do powszechnej sprzedaży kolorowych woblerów i przynęt miękkich, nieco straciły na popularności, ale wielu wędkarzy wciąż z nich korzysta, ceniąc sobie ich niezawodność i dużą wytrzymałość. Prowadzenie błyski wymaga pewnej wprawy, ale po opanowaniu podstaw, połów na ten rodzaj przynęty może okazać się niezwykle satysfakcjonujące. Przynęty spinningowe typu twardego najczęściej spotyka się w formie błystek obrotowych, wyposażonych w ruchome skrzydełko i błystek wahadłowych, składających się z wyprofilowanego kawałka metalu.

Woblery

Ten charakterystyczny rodzaj spinningowej przynęty wędkarskiej, ma za zadanie imitować swoim wyglądem małą, ranną rybkę. Są to przynęty typu twardego, wyposażone w ster lub go pozbawione, które w zależności od typu mają różną głębokość zanurzenia w wodzie. W sprzedaży znajdziesz woblery tonące, wolno tonące i pływające, czyli takie, które unoszą się na powierzchni wody. Woblery spotykamy w niezliczonej liczbie kolorów i rozmiarów. Dużą popularnością wśród doświadczonych wędkarzy cieszą się samodzielna produkcja woblerów, które nierzadko swym wyglądem przypominają małe dzieła sztuki.

Zegarki dla wędkarzy – o czym warto pamiętać

0

W sklepach dostępne są zegarki dla mężczyzn, kobiet, dzieci, sportowców itd. Można się jednak zastanowić jakie cechy powinien mieć zegarek dla wędkarza? Dziś kilka najważniejszych informacji o czasomierzach, które najlepiej sprawdzą się nad wodą.

Wędkarstwo: hobby, które ma same zalety

0

Uspokaja, relaksuje, zmniejsza stres, wycisza – psychologiczne pozytywy wędkowania można rozwijać praktycznie w nieskończoność. Niekiedy pojawiają się nawet zabarwione lekką ironią stwierdzenia, że wyjście na ryby to idealny sposób, aby wyrwać się z domu od narzekającej żony. Jakie są jednak inne zalety wędkarstwa?

Szczupak – polujemy na drapieżnika

0
Szczupak - polujemy na drapieżnika

Marzeniem każdego wędkarza jest złowienie szczupaka, króla drapieżników naszych wód. Jednak jego połów nie jest łatwym zadaniem i wymaga nie tylko sporych umiejętności ale i posiadania wysokiej jakości sprzętu. Okres połowu szczupaka zaczyna się wraz z pierwszym maja i już w ten dzień brzegi wielu akwenów są wręcz okupowane przez tysiące wędkarzy stosujących rozmaite metody o różnej skuteczności. Najlepszy okres połowu tej ryby przypada zaraz na początku sezonu oraz na przełomie września i października. Najgorsze miesiące to z kolei okres od końca maja aż do końca sierpnia. Jeśli zaś chodzi o dobre miejsca, w których warto łowić, to są to zazwyczaj spokojne wody stojące, choć nic nie wyklucza połowów również w rzekach. Ma na niego jednak wpływ bardzo wiele czynników, takich jak przede wszystkim ciśnienie atmosferyczne, szczupaki najlepiej biorą przy wysokim i stabilnym ciśnieniu, które przed rozpoczęciem wędkowania powinno utrzymywać się przez kilka dni. Równie ważna jak ciśnienie jest także pogoda. Kiedy jest stała przez dłuższy czas, zwiększa to nasze szanse na wędkarski sukces. Szczupak najchętniej żeruje podczas deszczowej aury, nie ma po co więc wyruszać nad wodę w czasie ocieplenia. Kolejnym czynnikiem warunkującym udane łowy jest kierunek wiatru. Powinien on wiać z zachodu lub południowego zachodu, a wiatry wschodnie, zgodnie ze starą wędkarską tradycją, negatywnie wpływają na częstotliwość brań. Warto też zwrócić uwagę na fazy księżyca ponieważ ten gatunek ryby jest najbardziej aktywny w okresie nowiu oraz kilka dni przed i po tej fazie.

Jeśli już wiemy w jakim okresie warto zapolować na tą królewską rybę, to trzeba wybrać najskuteczniejszą metodę jej połowu, a najpopularniejszą i najchętniej stosowaną jest niewątpliwie spinning. Jest to metoda wybierana nie tylko ze względu na jej wyjątkowo dużą skuteczność, ale i bogactwo różnego rodzaju przynęt jakie możemy zastosować. Niebagatelne znaczenie, gdy trzeba niekiedy przebyć wiele kilometrów brzegiem jeziora, jest stosunkowo mała ilość i niska waga wyposażenia jakie przyjdzie nam dźwigać najczęściej na własnych plecach. W przeciwieństwie do wędkarza spławikowego, miłośnik spinningu bierze ze sobą na wyprawę jedną lub dwie wędki, kilka pudełek z przynętami, które mieszczą się nawet w kieszeniach kamizelki wędkarskiej. Można jeszcze dołożyć do tego podbierak i już jesteśmy gotowi do wielkich łowów. Sztuczne przynęty używane w tym przypadku możemy podzielić na dwie grupy, metalowe i te wykonane z tworzyw sztucznych. Metalowe z kolei dzielimy na wahadłówki i przynęty wirowe. Najczęściej jest wykorzystywany ten pierwszy rodzaj, który nie raz udowodnił swoją dużą skuteczność, pozwalając na złowienie rekordowych okazów. Popularna wahadłówka to niż innego niż kawałek blachy uformowany w kształt przypominający małą rybkę. Są one dostępne w wielu wielkościach, a najbardziej przydatne okazują się na łowiskach rzecznych. Ich ruch podczas holowania w wodzie przypomina naturalny sposób poruszania się ryby, co prowokuje drapieżnego szczupaka do błyskawicznego ataku. Blask i ruch błystki wahadłowej działa na jego linię naboczną i wzrok nawet z dużej odległości. Ważne jest aby pamiętać o odpowiednim prowadzeniu przynęty, zmiennym, niejednostajnym ruchem i około metr na dnem, ponieważ szczupak zazwyczaj atakuje z góry. Kolejnym, chętnie używanym typem przynęt metalowych są wirówki, nazywane potocznie obrotówkami. Jak ich sama nazwa wskazuje podczas holowania wykonują wabiący ruch wokół własnej osi i właśnie on ma prowokować szczupaka do ataku. Podobnie jak wahadłówki można je kupić w niezliczonej ilości wzorów, rozmiarów czy kolorów, które mają jak najdokładniej odwzorowywać barwy gatunków, na które poluje drapieżnik. Obrotówki wymagają od wędkarza odmiennej techniki prowadzenia niż w przypadku wahadłówek. Nie można ich holować na dużych głębokościach, gdzie łatwo mogłyby się zahaczyć o roślinność czy leżące na dnie inne przedmioty. Prowadzi się je bezpośrednio pod powierzchnią wody, od czasu do czasu pozwalając błystce opaść nieco głębiej. Zdarza się niekiedy że pokusi się na nie inny gatunek ryby drapieżnej, tak lubiany i smakowity okoń.

Oprócz przynęt metalowych dużą popularnością cieszą się te wykonane z tworzyw sztucznych, wśród których najczęściej używa się woblerów i przynęt miękkich, gumowych czyli ripperów oraz twisterów. Woblery to prawdziwa elita wśród przynęt na szczupaka. Są krytykowane za wysokie cena jakie trzeba za nie zapłacić, ale jednocześnie chwalone z wyjątkowo dużą skuteczność. Przypominają niekiedy małe dzieła sztuki, a dokładność i wręcz perfekcja wykonania i przede wszystkim malowania powodują, że trudno jest je odróżnić od prawdziwych ryb. Dzieli się je na dwa typy, tonące i pływające i jeśli zależy nam na podniesieniu efektywności połowów, to zdecydowanie warto je używać. Rippery i twistery to z kolei popularne przynęty z miękkiej gumy, które zakłada się na specjalną główkę jigową. Podobnie jak woblery można je nabyć w rozmaitych kształtach i kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do łowiska, a nawet warunków pogodowych.

Sztuczne przynęty to nie jedyny sposób, aby na naszym stole wylądował upragniony szczupak. Można go także łowić metodą na tzw. żywca, wędką ze spławikiem lub przystosowaną do łowienia z gruntu. Używa się do tego małych, martwych rybek, płoci lub najbardziej lubianych przez szczupaki karasi. Szczególnie sprawdza się metoda gruntowa, zwłaszcza w chłodne dni, kiedy drapieżnik musi poszukiwać pożywienia przy samym dnie.

Metody wędkarskie – na co zwrócić uwagę przy wyborze wędki?

0
Metody wędkarskie - na co zwrócić uwagę przy wyborze wędki?

Zastanawialiście się pewnie niejednokrotnie, w jaki sposób określić wędkarstwo. Pasja? A może sport? A być może jedno i drugie? Wbrew temu, co niektórym być może się wydaje, wędkarstwo nie polega na całodziennym wpatrywaniu się w jeden punkt na wodzie. Jest to niezwykle pasjonujące i wymagające konkretnych umiejętności zajęcie. Każdy pasjonata tej dziedziny musi posiadać gruntowną wiedzę, wypracować swoją własną technikę. Nawet najlepszy sprzęt nie zagwarantuje sukcesów, jeśli nie nabędziemy odpowiednich umiejętności, które zaowocują złowieniem wyjątkowych okazów, tak zazdroszczonych nam przez znajomych. To my wybieramy najlepszą dla nas metodę połowu, a następnie dobieramy do niej sprzęt, w tam ten najważniejszy, czyli wędkę.

RODZAJE METOD WĘDKARSKICH

Istnieje kilka najważniejszych metod wędkarskich i pod ich kontem zakupujemy sprzęt, który dla danej metody będzie najodpowiedniejszy. Chodzi tu, między innymi, o kołowrotek, wędzisko i osprzęt. Będzie on miał zasadnicze znaczenie dla osiąganych przez nas rezultatów. Choć jak wiadomo, niemniej ważne są nasze umiejętności. Nawet najlepszej jakości sprzęt nie zagwarantuje nam udanego połowy, natomiast wędkarz posiadające sprzęt ze średniej półki może nas zawstydzić swoimi osiągnięciami. Nie ulega jednak wątpliwości, że powinniśmy zadbać o dobry sprzęt, ale najważniejsze jest to, byśmy nauczyli się podstawowych metod połowów, do których należą:

1. Metoda spinningowa.
2. Metoda spławikowa.
3. Metoda muchowa.
4. Metoda podlodowa.
5. Metoda spławikowo-gruntowa (lub po prostu sama gruntowa).
6. Metoda trollingowa.

JAKI SPRZĘT DOBRAĆ DO POSZCZEGÓLNYCH METOD?

WĘDKI

Dostępne na naszym rynku wędki dzielimy na trzy rodzaje:

– jednoczęściowe – słyną z bardzo dobrej wytrzymałości,
– teleskopowe – to wędki składające się z kilku elementów, które można złożyć i zajmują wtedy bardzo mało miejsca,
– segmentowe – wędki o dobrej akcji, składające się najczęściej z dwóch, trzech albo czterech części.

Wędki dzielą się także na grupy, które można przyporządkować do konkretnej metody połowu: tyczki i baty, spinningowe, jerkingowe gruntowe oraz castingowe – nadają się do metody feederowej. Są także wędki bolonki, matchowe, podlodowe, muchowe i karpiowe.

* Tyczki i baty są wędkami najmniej skomplikowanymi, najprostszymi. W połowach określanych metoda pełnego zestawu najczęściej stosuje się baty. To długie, nawet trzynastu metrowe wędki. Łowi się nimi bez użycia przelotek i kołowrotka, natomiast żyłkę przywiązujemy do samej szczytówki. Baty i tyczki najlepiej sprawdzą się podczas połowu z brzegu, przy rybkach małych (płotki, krąpie) Tyczki zaś sprawdzą się przy metodzie tzw. zestawu skróconego. Są to długie wędki, nawet około osiemnastu metrowe. Łowimy nimi w kanałach albo rzekach.

* Spinningowe wędki należą do wyposażenia doświadczonego już wędkarza i nadają się głównie do połowu drapieżnych ryb, jak szczupak, okoń czy sandacz. W tym przypadku łowi się używając gumy, woblera albo błystki. Posiadają one różny ciężar wyrzutowy i akcję. Jeżeli łowimy na wobler albo błystkę zdecydujmy się na wędkę spinningową o akcji szczytowej, której ciężar wyrzutu wynosi do 50 gramów. Jeśli natomiast łowimy na gumę, wybierzmy kij o parabolicznej akcji i ciężarze wyrzutu od 5 gramów. Rozmiary tych wędek oscylują najczęściej w przedziale od 1,8 do 3 metrów,

* Castingowe i jerkingowe to wędki spokrewnione z spinningiem. To wędki krótkie, których długość waha się od 1,8 do 2,5 metrów, są także niezwykle sztywne. Ciężar wyrzutu wynosi ponad 100 gramów. Wędki te od spinningowych różnią się umieszczonymi na górze kołowrotkiem i przelotkami (w spinningowych są one umieszczone na dole). Przeznaczone głównie do polowań na ryby drapieżne.

* Wędki gruntowe (feeder) – to chyba najpopularniejsza obecnie metoda połowu na naszych wodach. W tym przypadku za obciążenie służy charakterystyczny koszyczek, w którym umieszczona jest zanęta. Wrzucamy ja na dno rzeki, bądź jeziora. Długość tyczki oscyluje średnio w granicy od 2,5 do 3,5 metra. Ciężar wyrzutu wynosi około 400 gramów.

* Bolonki to wędki bardzo długie, bo nawet ośmiu metrowe. Posiadają przelotki, a do połowu przeznaczony jest kołowrotek. Przeznaczone są do połowu na dużych obszarach wodnych. Cały zestaw wyrzucamy jak najdalej od brzegu.

* Matchowe wędki również służą do połowów na dużych obszarach, z tą różnicą, iż są one krótsze od bolonek. Znaczącą różnicą miedzy nimi jest również fakt, iż szczytówka wędki matchowej jest całkowicie zanurzona pod wodą, a żyłka zatopiona.

* Karpiowe wędki przeznaczone są, co oczywiste, po połowu ryb karpiowatych, czyli karpi, amurów, karasi, boleni i brzan. Ich długość to około cztery metry.

* Muchowe wędki przeznaczone są dla doświadczonych już wędkarzy, którzy łapią na sznurek w mocnych nurtach rzek. W tym przypadku chodzi o styl rzucania i łowienia na tak zwaną muchę. Kijki są mocne, ale przy tym bardzo elastyczne o akcji parabolicznej. Ich środek jest miękki, natomiast kołowrotek umiejscowiony jest tuz za rękojeścią, u dołu.

* Podlodowe wędki, jak nazwa wskazuje, przeznaczone są do połowów zimowych, na wodach skutych lodem. To krótkie, sztywne kijki o akcji szczytowej, od 50 do 70 centymetrów.

Jak skutecznie łowić metodą gruntową feeder?

0
Jak skutecznie łowić metodą gruntową feeder?

Każdy z miłośników połowu ryb kiedyś zaczynał, stawiał pierwsze kroki i w którymś momencie połknął przysłowiowego bakcyla. Wędkarstwo jest pasją, która nie przemija, a wręcz przeciwnie, z czasem wciąga jeszcze bardziej, im więcej nowych metod i taktyk poznajemy.

Tym razem jedna z takich metod właśnie, a mianowicie FEEDER, zwana także metodą gruntową lub karpiowatą, ponieważ wykorzystywana jest ona do łowienia ryb tzw. „spokojnego żeru”, czyli między innymi karpi właśnie, a także karasi, linów czy leszczy. Metoda ta stała się chyba najpopularniejszym w tej chwili rodzajem połowu, a to ze względu na to, iż zestaw do niego należy do bardzo prostych, jak i sam sposób połowu zresztą.

FEEDER, czyli metoda gruntowa

Najważniejszą cechą tej metody jest nęcenie przed połowem oraz donęcanie. W tym celu najczęściej używa się koszyczka zanętowego, przez co łatwiej jest zwrócić rybią uwagę. Początkowo możemy spotkać się z niepowodzeniami, nie jest to bynajmniej niczym niezwykłym i absolutnie nie należy się nimi zrażać. Wszystko zależy od łowiska i innych czynników, których całość składa się na dobry połów.

Oczywiście, jeśli chodzi o zakup odpowiedniego sprzętu do metody gruntowej, nie będzie z nim żadnego problemu, na rynku bowiem znajdziemy cała masę specjalistycznych części do zestawu. Każdy będzie mógł wybrać te elementy, które odpowiadają mu najbardziej. Należy jedynie pamiętać o tym, by podczas zakupu sprzętu nie kierować się gatunkiem ryby, jaką chcemy złowić, a warunki łowisk, w którym ten gatunek przebywa. W wędzisku natomiast najważniejsze są szczytówki, które różnią się miedzy sobą czułością i blaszki wędzisk, najlepiej jak najmocniejsze.

Jak już zostało wyżej wspomniane, sprzęt w tej metodzie połowu dobiera się do typu łowiska, dlatego kupując kołowrotek również tym samym musimy się kierować. Jeżeli decydujemy się na wędkowanie metodą feeder, musimy sobie dokładnie zdawać sprawę z tego, co nas czeka i w jaki sposób musimy się do tej sytuacji przygotować. Wracając do kwestii kołowrotka. Jeżeli łowimy na stojących wodach, wtedy najodpowiedniejszy będzie kołowrotek o dolnej granicy cztery tysiące. Nie najważniejsza jest tutaj masa, ponieważ kijek trzymamy zawsze na podporach.

Do metody tej najlepiej sprawdzi się żyłka, ponieważ jak wiadomo, to właśnie ona najlepiej sprawdza się podczas połowu na jeziorach. Natomiast podczas połowu na rzece, ze względu na silne nurty wody, skorzystajmy raczej z plecionki.

To tyle, jeśli chodzi o sprzęt podstawowy. Niemniej ważne są jednak dodatki do niego, czyli haczyki, rurki antysplątaninowe czy stopery. Warto też pamiętać o podkarmiaczach – ich zakup, podobnie jak reszty sprzętu zależy od warunków panujących w łowisku i jego rodzaju.

Kolejnymi akcesoriami dodatkowymi, ale obowiązkowymi są siedzenie i podpórka na wędkę.

Wreszcie przygotujmy odpowiednią zanętę. Nie powinno to sprawić najmniejszych problemów z racji tego, że na rynku wędkarskich dostępna jest cała gama różnego rodzaju zanęt przeznaczonych dla konkretnych gatunków ryb. Wystarczy o nie zapytać sprzedawcę w sklepie, bądź zamówić wskazany typ przez internet.

JAK ŁOWIĆ METODĄ FEEDER?

Każdy wędkarz do metody, jaka jest feeder dorzuca coś od siebie, dlatego jest ona tak unikalna, jednak są podstawowe czynności, które należy wykonać przygotowując się do połowu tą metodą.
Dobrze jest najpierw, kiedy już znajdziemy się nad wodą, przygotować sobie zanętę i wrzucenie ją punktowo do łowiska. Następnie można sobie wygodnie usiąść na siedzisku z kubkiem herbaty i poczekać na moment, w którym zaobserwujemy ugięcie się szczytówki. Kiedy biorą małe rybki, jak płotka czy krąp, praktycznie od razu zauważymy nerwowe, krótkie szarpnięcia. Jeśli bierze leszcz lub karp różnica jest zasadnicza: najczęściej uderzają one tak mocno, że kijek wyskakuje z podpórki.

Jeżeli mamy do czynienia z drugim rodzajem brania, nasza reakcja musi być współmierna do niego, czyli powinna być energiczna i zdecydowana, holowanie natomiast na tyle spokojne, by ryba po czasie była nim zmęczona.

Feeder może być używany także w stosunku do połowu ryb drapieżnych, jak szczupak, węgorz czy sandacz królewski. Wtedy należy skorzystać z przynęty, którą jest martwa rybka albo na przykład rosówka. Dobrze używać przy tym sygnalizatora, by nie być zmuszonym wpatrywać się cały czas w szczytówkę, co może być naprawdę nużące.

Feeder jest metodą, z której można korzystać w uniwersalny sposób. Najlepiej łowić nią późnym latem, ponieważ w tym czasie możemy łowić w zasadzie wszystkie dostępne gatunki ryb: zarówno małe płotki, jak i karpie, leszcze, a także węgorza, sandacza, szczupaka i suma.

WNIOSKI KOŃCOWE

Nie ulega wątpliwości fakt, iż ostatnie lata przyniosły w pewnym sensie modę na metodę feederową. Na rynku znajdziemy ogrom akcesoriów i specjalistycznego sprzętu do łowienia. Nie bez przyczyny feeder jest tak popularny. Polecany jest chyba każdemu amatorowi wędkarstwa bez względu na jego umiejętności. Nie ma bowiem niczego przyjemniejszego dla wędkarza niż spędzenie dnia nad wodą i delektowanie się feederową przygodą.