sobota, wrzesień 18, 2021

Jak słuchać ciekawych książek i nie przeszkadzać innym wędkującym?

0
Jak słuchać ciekawych książek i nie przeszkadzać innym wędkującym

Ten, kto nigdy nie był na rybach nic nie wie o cierpliwości. Zaprawieni w wędkarskim boju doskonalą tę umiejętność od pierwszej rzuconej przynęty i pierwszego utraconego spławika, który zaplątał się gdzieś w gęstej, wodnej trzcinie. Przygoda z rybami to często długie godziny oczekiwania i krótkie chwile triumfu, o ile komuś dopisze tego dnia szczęście. Bywa przecież i tak, że wracając do domu po nieudanym połowie, zahaczamy o sklep rybny, żeby przynieść do domu jakiekolwiek trofeum. Jak zatem radzić sobie w chwilach bezczynności i czekania na ruch spławika? Storytel przypływa z odsieczą.

Wędkowanie i radio nie idą w parze

Wędkowanie

Umówmy się – woda niesie dźwięki bardzo daleko, czasem nawet na wiele kilometrów. Jeśli więc wydaje Ci się, że wokół nie ma żywej duszy i brzęczące w tle radiowe przeboje nikomu nie przeszkadzają, najczęściej jesteś w błędzie. Może i nie masz wielkich nadziei na złowienie sztuki życia, więc płoszenie ryb listą przebojów nie wydaje się niczym najgorszym, ale ktoś na drugim końcu jeziora przeklina Cię właśnie wniebogłosy.

wędkarz

No dobrze, powiesz. To co mam zrobić, żeby zabić czas i nie zanudzić się przy tym na śmierć? Nie mając kompana do rozmowy, nadal możesz pozostać słuchaczem. A przy okazji, dowiedzieć się też tego i owego o świecie. Ryby i nauka? To brzmi całkiem sensownie. Wszystko dzięki audiobookom. W odróżnieniu od papierowej książki, która bywa ciężka i raczej nieporęczna podczas połowu, zwłaszcza jeśli robisz to z łódki na środku akwenu, audiobooka możesz zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie zmieści się Twój telefon. Tylko i aż tyle. Jedną z kieszeni swojej kamizelki wędkarskiej na pewno wypełnia ten właśnie gadżet. Razem z nim zyskujesz więc dostęp do aplikacji Storytel i tysięcy książek do przesłuchania. Chyba nie trzeba precyzować, że telefon ma również wyjście na słuchawki, prawda? Dzięki temu prostemu rozwiązaniu, ulubionych treści słuchasz sam, bez dzielenia się nimi z rybami czy wkurzonymi sąsiadami na brzegu.

Od czego zacząć przygodę z czytaniem na rybach?

Od czego zacząć przygodę z czytaniem na rybach

W kwestii doboru repertuaru Storytel oferuje pełną dowolność. A jest z czego wybierać, bo serwis nieustannie się rozwija. Jeśli czujesz potrzebę pogłębienia więzi z naturą, z którą w oczywisty sposób obcujesz podczas wędkowania, możesz sięgnąć po jeden z tytułów, który traktuje o duchowym rozwoju. Ojciec Adam Szustak przygotował w tym celu serię książek o poszczególnych postaciach ze Starego Testamentu, a jednym z tytułów jest „Wielka ryba”. Być może nie znajdziesz tu sposobów na złowienie największego szczupaka w swojej karierze, ale dowiesz się wiele o życiu i odpowiedzialności, jaką niesie. Odkryjesz też narzędzia i cechy swojego charakteru, o których istnieniu wcześniej nie miałeś nawet pojęcia.  Czas wyciszenia, jakim jest samotne wędkowanie, to idealny moment na podobną lekturę.

Jeśli jednak duchowe sprawy są Ci raczej dalsze, niż bliższe, nic straconego! Równie dobrze możesz sięgnąć po historie równie nieprawdopodobne, ale za to z dreszczykiem emocji, czyli starą, dobrą fantastykę. „Powiernik mieczy” to opowieść o Rezkinie, który szuka zemsty za poległych towarzyszy. Waleczny jak Conan, honorowy jak Aragorn i logiczny jak Sheldon – to najbardziej trafiony opis jego charakteru. Rezkin o świecie poza Twierdzą, w której się wychował, nie wie kompletnie nic. Podobnie jak o zamieszkujących go ludziach, ich przywarach i wyjątkowo częstych powodach do rumienienia się. Ta opowieść stanie się ulubionym towarzyszem podczas wędkowania, bo jest w niej zarówno urok, jak i przygoda, czyli coś, czego rozpaczliwie brakuje w czasie między jedną przynętą, a drugą.

Osobna kategoria – thriller – zarezerwowana jest dla tych, którzy na ryby ruszają w środku nocy. Gdy zanęta już rzucona, a krzesło i prowiant przygotowane, czas rozpocząć mroczną historię. „Martwy sad” nada się w tym celu wyśmienicie. Przykościelny sad, zaginione lub  martwe dzieci i komisarz, który żyje w niepewności od ponad trzydziestu lat. Podwrocławska wieś ma swoje tajemnice i niechętnie je wyjawi. Czy upór Marcina Zakrzewskiego wyciągnie je z jej trzewi? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że siedzisz właśnie sam, nocą, pośrodku niczego i słyszysz tylko przyspieszające bicie własnego serca oraz… coraz mroczniejszą historię. Czyżby świat wokół nagle się skurczył, a cienie wydłużyły? Co czeka na Ciebie w mroku połyskującego srebrem jeziora? „Martwy sad” zdecydowanie poleca się na samotne połowy!

Audiobooki

Audiobooki są dobre na wszystko. Niezależnie od okoliczności, przy braku towarzystwa lub wykonywaniu żmudnych i nudnych czynności, a nawet podczas spędzania czasu na swojej ulubionej rozrywce – wszędzie mogą być z Tobą. Od tej pory wędkowanie nabierze zupełnie innego charakteru, a czas oczekiwania na Wielką Rybę stanie się produktywną i miłą odmianą. Niech zatem słuchawki sączą Ci do ucha cudowne historie, a ryby biorą, jak zaczarowane. Kto wie, może i one wsłuchają się czasem w kryminalną zagadkę czy pośmieją z komedii?

Dlaczego idąc na ryby, warto zaopatrzyć się w czapkę?

0
Dlaczego idąc na ryby, warto zaopatrzyć się w czapkę

Każdy wędkarz z pewnością posiada swoją indywidualną listę rzeczy, które zawsze towarzyszą mu podczas jego wyprawy po ryby. Choć wiele osób pomyślało teraz pewnie o wędkach, spławikach oraz innych tego typu artykułach wędkarskich, warto zdawać sobie sprawę z tego, że w trakcie łowienia ryb niezwykle istotnym elementem jest również okrycie głowy wędkarza. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do dalszej lektury.

Dlaczego idąc na ryby, warto mieć ze sobą okrycie głowy?

Choć wiele osób uważa, że wędkarstwo to bezpieczny sport, który jest pozbawiony adrenaliny oraz niebezpieczeństw, należy jasno podkreślić, że długotrwałe narażanie się na promieniowanie UV może prowadzić nie tylko do silnych poparzeń słonecznych, ale również do udaru lub omdleń. Wędkarze, chcąc złowić jak najlepszy okaz, często muszą spędzać wiele godzin w niewygodnych pozycjach, narażając jednocześnie siebie oraz swoje ciało na działanie promieniowania słonecznego. Choć zdecydowana większość rzek oraz jezior znajduje się w sąsiedztwie lasów, które zapewniają możliwość schronienia się w cieniu, zdarzają się również miejsca, które są wyjątkowo nasłonecznione. Mając to na uwadze, warto zaopatrzyć się w nakrycie głowy, by nie dopuścić do przegrzania.

Jakie okrycie głowy sprawdzi się najlepiej podczas łowienia ryb?

Mówiąc o konieczności zakrywania głowy podczas łowienia ryb, nie można zapomnieć o nieco bardziej praktycznym powodzie, jakim są odbijające się od wody promienie słoneczne wpadające prosto w oczy wędkarza. Brzmi śmiesznie? Zapewniamy, że wcale takie nie jest. Przez promienie słoneczne, które w znacznym stopniu ograniczają pole widzenia wędkarza, ryba, która złapała się na przynętę, może zostać nie zauważona, czego wynikiem są nieudane połowy. Jak zatem należy sobie radzić z taką sytuacją? Najlepszym sposobem będzie zaopatrzenie się w czapki baseballówki. Dlaczego warto postawić właśnie na tak zwane baseballówki? Odpowiedź jest prosta. Dzięki temu, że jest to rodzaj nakrycie głowy, który posiada charakterystyczny daszek, chroni on zarówno głowę, jak i oczy wędkarza. Używając czapek baseballówek w trakcie wędkowania, możesz być pewny, że pole twojego widzenia nawet w samo południe, będzie znacznie lepsze.

Gdzie można dostać najlepsze czapki do łowienia ryb?

Jeśli zależy Ci na tym, by czapka, którą kupisz, charakteryzowała się wysoką jakością wykonania oraz była zrobiona z dobrych materiałów, zadbaj o to, by odwiedzić profesjonalne sklepy sportowe, które posiadają w swoim asortymencie tego typu produkty. Wszystkie czapki baseballówki posiadają tak zwany daszek, jeśli jednak chcesz, by był on stabilny oraz nie wyginał się pod wpływem wiatru, postaw na czapkę, która posiada dodatkowe usztywnienie, a gwarantujemy, że nie będziesz żałował.

Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu tekstowi wiesz już, o czym warto pamiętać, wybierając się na łowienie ryb oraz jakie okrycie głowy należy wybrać. Decydując się na zakup czapki z daszkiem, możesz mieć pewność co do tego, że słońce nie będzie w stanie Cię pokonać.

Jak wybrać kalosze wędkarskie?

0
kalosze wędkarskie

Wędkarstwo to hobby, które każdego roku przyciąga nowych pasjonatów. Ludzie niezależnie od wieku czy płci interesują się łowieniem ryb, które chociaż z początku może wydawać się nudne, to tak naprawdę jest naprawdę bardzo ekscytujące, szczególnie wtedy, gdy ryby biorą, a połów jest duży. Jednak, aby wędkarstwo mogło być tak przyjemne, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Cała wyprawka wędkarska może przyprawić o zawrót głowy, chociaż zdecydowanie na początku można wypożyczyć sprzęt taki, jak wędka czy spławiki. Co jednak z butami? Te wypadałoby mieć własne, aby pasowały konkretnie na Twoją stopę. W jaki jednak sposób wybrać dla siebie najodpowiedniejsze buty na ryby?

Rodzaje przyponów karpiowych

przypony karpiowe

Przypony karpiowe to jeden z najważniejszych elementów zestawu, który jest niezbędny do połowu karpia. Przypony można skonstruować samemu, albo zdecydować się na zakup gotowych elementów w sklepach wędkarskich. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat przyponów, a także z ich poszczególnymi rodzajami.

Kapoki ratunkowe – niezbędny element, który musi znaleźć się na każdym statku

0
Kamizelka asekuracyjna

Pływanie jachtem jest niezwykle przyjemnym zajęciem, które łączy w sobie wypoczynek, odrobinę sportu i zamiłowań podróżniczych. Nie należy jednak zapominać, że taka podróż, choć w większości przypadków zupełnie spokojna, może też zakończyć się nieszczęśliwym wypadkiem, zwłaszcza podczas niesprzyjającej pogody. Z tego względu na każdym pokładzie musi znaleźć się odpowiednie wyposażenie ratunkowe, którego podstawowym elementem jest kapok.

Kamizelka ratunkowa – kapok

Kapok to specjalny rodzaj kamizelki ratunkowej, który ma za zadanie utrzymać na powierzchni wody osobę, która się w niej znalazła. Charakteryzuje się specjalną budową, która ma za zadanie ułatwić wyciąganie danej osoby z wody, również wówczas, gdy straciła przytomność lub z innych powodów nie może samodzielnie pomóc w tym trudnym zadaniu. Czym zatem powinna się charakteryzować, aby spełniała wszystkie wymagania i zapewniała jak największe bezpieczeństwo?

Piankowe wypełnienie

Głównym zadaniem kamizelki ratunkowej jest utrzymanie na powierzchni wody osoby, która do niej wpadła. Ma to trwać tak długo, aż przybędzie pomoc, co oznacza, że kapok musi posiadać odpowiednie wypełnienie i materiał, które nie ulegną zawilgoceniu i nie stracą swoich właściwości. Z tego powodu wykonany jest z impregnowanego materiału, pod którym znajduje się specjalna, piankowa warstwa. Jej dodatkową zaletą jest to, że potrafi ogrzewać w pewnym stopniu ciało, chroniąc również przed nadmiernym wychłodzeniem organizmu.

Odblaskowy kolor

Kapoki ratunkowe muszą być widoczne z daleka, aby służby ratunkowe lub osoby znajdujące się w pobliżu mogły łatwiej dostrzec ofiarę wypadku. Dlatego zazwyczaj posiadają wyrazisty, odblaskowy, pomarańczowy kolor. Wiele z nich wyposażonych jest także w dodatkowo naszyte odblaski, które odbijając światło reflektora, szybko ujawniają miejsce pobytu osoby poszkodowanej. Ich główną zaletą jest to, że są doskonale widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy. Sygnalizują położenie zawsze, bez udziału poszkodowanego, dzięki czemu działają również wtedy, gdy jest on nieprzytomny lub pogrążony w szoku.

Gwizdek

Wielu poszkodowanych jest w stanie nawiązywać kontakt z ekipą ratunkową. Ze względu na to, iż głos ludzki często jest zagłuszany przez szum fal, rozwiązaniem stosowanym w kapokach są gwizdki. Ich użycie sprawia, że są lepiej słyszalne niż nawoływania, a dodatkowo poszkodowany nie męczy się podczas powiadamiania służb ratunkowych o swoim położeniu.

Dopasowany rozmiar

Ostatnią cechą kapoków, na którą warto zwrócić uwagę, jest ich rozmiar. Są produkowane w kilku rozmiarach, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do osoby noszącej. Właśnie takie dopasowanie gwarantuje największe bezpieczeństwo i najlepiej chroni życie – jeśli więc wybierasz kapok dla siebie lub swojej pociechy, nie wahaj się dobrze go przymierzyć i dopasować.

Oczko wodne – jakie ryby i rośliny wybrać, aby czyszczenie oczka było proste?

oczko wodne w ogrodzie - jakie ryby i rośliny wybrać

Oczko wodne w ogrodzie to estetycznie wyglądający element aranżacji, który dodatkowo ochładza powietrze w gorące dnie. Zajmowanie się rybkami i roślinami w oczku może też być doskonałym hobby i przynosić wiele satysfakcji. Aby oczko było w świetnym stanie, należy dbać o nie i czyścić je zgodnie z rytmem pór roku. Można sobie ułatwić to zadanie, wybierając właściwe rośliny do oczka wodnego i ryby, które oczyszczają wodę.

Choroby ryb w oczku wodnym

0
Choroby ryb w oczku wodnym

Niebanalną ozdobą każdego ogrodu jest oczko wodne. Jest to szczególna gratka zwłaszcza dla miłośników akwarystyki, choć nie tylko. Coraz więcej osób sukcesywnie zakłada przydomowe zbiorniki wodne przez co to hobby, z roku na rok, zyskuje coraz większą popularność.

Skuteczne przynęty na okonia

przynęta na okonia

Okonie cieszą się dużą popularnością wśród wędkarzy, są to drapieżne ryby o niedużych wymaganiach. Nie zmienia to jednak faktu, że złowienie okonia nie należy do łatwych zadań, dlatego dobra przynęta to podstawa. Ryby te chętnie zjadają najróżniejsze bezkręgowce, larwy, nie pogardzą narybkiem. W przypadku okoni można zaobserwować nawet polowanie na przedstawicieli własnego gatunku. Okonie same w sobie są niezwykle żarłoczne, dodatkowo reagują na strach atakiem. Zadowolą się nawet ślimakiem, robakiem czy kanapką. Wędkarze mogą liczyć na szeroki wachlarz wyboru, przebierać w przynętach zarówno naturalnych, jak i sztucznych.

Kołowrotek karpiowy – jaki wybrać?

Kołowrotek karpiowy

Podczas połowu karpi przyda Ci się nie tylko dobra wędka, ale i solidny kołowrotek. Jest to jeden z kluczowych elementów wyposażenia zestawu wędkarskiego, stąd też model uniwersalny nie będzie najlepszym wyborem. Na jaki w takim razie kołowrotek do połowu karpi warto się zdecydować? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jaki kołowrotek karpiowy lepszy – z wolnym biegiem czy bez?

Podstawowe pytanie, które należy sobie zadać przy wyborze kołowrotka dotyczy tego, czy wybrać model z wolnym wybiegiem czy bez. W przypadku połowu dużych ryb zdecydowanie najlepiej sprawdzi się kołowrotek karpiowy z wolnym biegiem. Jego największą zaletą jest wygodna regulacja tempa odwijania żyłki. Dzięki temu możliwe będzie jej powolne, swobodne i równomierne wysuwanie ze szpuli kołowrotka. Ważne jest tu także działanie hamulca – jego precyzyjna i wydajna praca. Umożliwi ona regularne nawijanie żyłki oraz zapobiegnie jej zrywaniu w trakcie holu dużych ryb, takich jak karpie, które są wyjątkowo silne, a więc ich połów często jest problematyczny.

Jaki dobry kołowrotek karpiowy?

Największym zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i hobbystów wędkarstwa cieszą się kołowrotki karpiowe takich marek, jak Okuma, Shimano, Daiwa, Fox oraz Mikado. Każda z nich proponuje wiele ciekawych wariantów kołowrotków w różnych przedziałach cenowych. Gdy zdecydujesz się już na konkretną markę, zwróć uwagę na przełożenie. Im jest wyższe, tym mniejsze istnieje ryzyko, że ryba zerwie się podczas holu. Optymalne przyłożenie, które sprawdzi się w różnych warunkach, powinno wynosić 5.5:1. Co więcej, bardzo istotna jest też pojemna szpula – minimum 200 m, a najlepiej więcej – nawet 300-320 m żyłki o grubości około 0,3 mm. Takie parametry zagwarantują wygodę i komfort podczas połowu. Oprócz tego zwróć uwagę, by kołowrotek nie był zbyt ciężki i dodatkowo nie zwiększył niepotrzebnie wagi wędki. Kołowrotek karpiowy ważący około 500 g będzie dobrym wyborem.

Jaki kołowrotek karpiowy z wolnym biegiem?

Jeśli szukasz dobrego kołowrotka z wolnym biegiem z wyższej półki, ale w rozsądnej cenie, może zainteresować Cię kołowrotek Fox EOS 10000. Ma bardzo dobre parametry i jest dosyć lekki – waży tylko 558 g. Będzie odpowiednim wyborem do wędzisk o krzywej ugięcia 2.75 lb lub 3 lb. Sprawdzi się u osób, które łowią na mniejszych łowiskach w odległości poniżej 100 m. To dobry kołowrotek także do połowu z marszu lub na spławik. Jego wysokiej klasy mechanizm wolnego biegu pozwala rybie swobodnie wyciągać żyłkę podczas brania, a proste przekręcenie korbką wyłącza go i umożliwia hol z wykorzystaniem hamulca kołowrotka.

Dlaczego warto kupić dysk SSD?

0
Dlaczego warto kupić dysk SSD

Dysk SSD zapewnia dużo większą szybkość oraz wydajność pracy komputera. Dlaczego warto w niego zainwestować?

Dysk SSD – dysk nowej generacji

Dysk twardy to niezbędne wyposażenie każdego komputera. Jeszcze całkiem niedawno większość popularnych modeli była wyposażona w klasyczny talerzowy dysk HDD. Wraz z rozwojem technologii ich miejsce zajęły znacznie bardziej wydajne dyski półprzewodnikowe SSD. Dlaczego warto zainwestować w dysk SSD?

Zalety dysku SSD

Dysk SSD to urządzenie nowej generacji posiadające szereg zalet wyróżniających go na tle starszych odpowiedników. Wśród korzyści można między innymi wymienić wyjątkową odporność na uszkodzenia mechaniczne, szybkość działania oraz płynność i bezgłośność pracy. Przyjrzyjmy się każdej z tych cech.

Odporność

Dysk SSD jest niewrażliwy na większość uszkodzeń mechanicznych. Wynika to z faktu, że praktycznie nie posiada żadnych części ruchomych na rzecz elektronicznych. Jeśli więc dysk SSD upadnie nawet z dużej wysokości prawdopodobieństwo, że któryś z elementów zostanie uszkodzony, jest znikome. Z tego powodu dysk SSD świetnie sprawdza się również jako dysk mobilny służący do przechowywania i przenoszenia danych.

Bezgłośna praca

Dysk SSD jest znacznie cichszy od swoich starszych odpowiedników. Jego praca jest praktycznie bezgłośna i na pewno nie będzie przeszkadzać nam w pracy, nawet w pomieszczeniu, w którym nie ma innych odgłosów. Cicha praca wynika ze specyficznej budowy dysku oraz braku wspomnianych wcześniej elementów ruchomych.

Oszczędność energii

Budowa dysku powoduje również, że zużywa on znacznie mniej energii niż dyski typu HDD. Przekłada się to bezpośrednio na długość pracy w laptopie. Komputery ze wbudowanym dyskiem SSD nie tylko są szybsze, ale również pozwalają na znacznie dłuższy czas pracy bez konieczności podpinania laptopa do prądu. Z tego powodu polecane są osobom, którym zależy na mobilności.

Szybkość pracy

To chyba najważniejsza korzyść, jaką zapewnia dysk SSD. Urządzenie jest dużo szybsze, a także zapewniają nieporównywalnie większą płynność pracy komputera. Moc obliczeniowa oraz szybkość przesyłu danych pozwala na obsługę nawet bardzo zaawansowanych programów oraz gier komputerowych.

Gdzie przyda się dysk SSD?

Dysk SSD pozwala znacznie zwiększyć potencjał laptopa. Warto więc postawić na model, który posiada już go w swoim wyposażeniu lub kupić osobno i wymienić starszy dysk na SSD. Dysk SSD ze względu na swoją wytrzymałość i pojemność dobrze sprawdzi się również jako mobilny nośnik danych.

ZOBACZ TEŻ