ŁOWISKA WĘDKARSKIE

Łowisko Chojno

Oceń:

Dane łowiska

Dane podstawowe
Nazwa:
Łowisko Chojno
Rodzaj łowiska:
jezioro
Opis łowiska:
Jezioro ma powierzchnię 43,5 ha, a w skład obwodu rybackiego jeziora wchodzi również ciek bez nazwy (dawna nazwa Struga Młyńska) wypływający z jeziora na odcinku 200m. Z badań czystości jeziora w roku 1994 WIOŚ zaliczył zbiornik do III klasy czystości. Charakterystyczna cecha krajobrazu jest kompleks pagórków wydmowych o wysokości względnej 20-40m. Porasta je bór sosnowy. Na środkowych tarasach występują jeziora rynnowe, które powstały w fazie zlodowacenia wiślanego. Obszar ten jest unikatowy pod względem zalesienia. Powierzchnie leśne to w głównej mierze suche bory sosnowe.

Liczne jeziora i lasy, urozmaicony krajobraz oraz niezbyt duża odległość od Wronek, Sierakowa Wlkp. i Poznania sprawia, że teren Puszczy Noteckiej, w tym także okolice jeziora Chojeńskiego, są jednym z popularnych rejonów świątecznego i letniego wypoczynku mieszkańców Wielkopolski. Nad jeziorem nie ma zlokalizowanych ośrodków wczasowych jak i prywatnych terenów rekreacyjnych. Głównym centrum turystycznym w okolicy jest wieś letniskowa Chojno położona w odległości 3km od jeziora i leżące w pobliżu jezioro Radziszewskie. Jezioro Chojno było do tej pory w niewielkim stopniu wykorzystywane przez wędkarzy. Nie miały zatem tutaj miejsca niekorzystne zjawiska jak rozwój indywidualnego i nielegalnego budowania pomostów i plaż, zagradzania dostępu do brzegów jezior, wycinania i usuwania roślinności podwodnej i wynurzonej, oraz drzew i krzewów powodując niszczenie naturalnych siedlisk wielu gatunków ryb i ptaków.

Maksymalna długość jeziora wynosi 1500m i szerokości 420m, linia brzegowa o długości 3600m jest przeciętnie rozwinięta. W środkowej części jeziora znajduje się niewielki powierzchniowo głęboczek z maksymalną głębokością dochodzącą do 10,1m. Średnia głębokość wynosi 3,5m. Dno misy jeziora zalegają w przeważającej części osady organiczne, których miąższość wynosiła około 20 cm. Piaszczysta ławica przybrzeżna jest wąska, a stoki stromo opadają, za wyjątkiem płytszej zatoki w północnej części jeziora. W strefie brzegowej jeziora występuje fitolitoral małojeziorny z wąskim pasem zwartych trzcin, pałki wąskolistnej i szerokolistnej oraz sitowia, a także występująca głębiej roślinność zanurzona reprezentowaną przez rogatka sztywnego, wywłócznika i rdestnicę przeszytą.

Jezioro Chojeńskie zalicza się do jezior typu leszczowego. Na podstawie danych statystycznych w jeziorze występują następujące gatunki ryb: leszcz, płoć, okoń, węgorz, szczupak, sielawa, krap, sieja, lin, karp, sandacz, karaś srebrzy, wzdręga, jazgarz i ukleja. Program zarybiania jeziora przewiduje wpuszczenie następujących gatunków ryb: szczupak, sandacz, węgorz, lin, karaś pospolity, karp.
Informacje dodatkowe:
Puszcza Notecka
Lokalizacja
GPS:
N 52° 42' 6'', E 16° 9' 19''
Województwo:
wielkopolskie
Powiat:
szamotulski
Gmina:
Wronki
Dane batymetryczne
Średnia głębokość:
3 m
Przezroczystość wody:
średnia
Dane dodatkowe
Warunki wędkowania:
z brzegu, z łodzi, w nocy, zgodnie z zasadą "no-kill"
Preferowane metody połowu:
spinning, spławik, z gruntu
Zdjęcia:
Bogactwo rybostanu
Ryby:

Dużo: Okoń, Płoć, Leszcz, Krąp

Średnio: Karaś pospolity, Sieja, Sielawa, Szczupak, Węgorz, Wzdręga, Jazgarz, Sandacz, Karaś srebrzysty, Karp, Lin

Użytkownik rybacki
Nazwa: Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu
Lokalizacja
Województwo: wielkopolskie
Miejscowość: Poznań
Kod pocztowy: 60-682
Ulica: Znanieckiego
Numer budynku: 9
Dane dodatkowe
Opis: NIP: 777-00-03-251

Konto bankowe podstawowe:
69 1090 1359 0000 0000 3501 8454

Konto do wpłat startowego na zawody:
63 1090 1476 0000 0001 2314 4829

Konto bankowe funduszu ds. młodzieży
62 1090 1476 0000 0001 3006 9386
Dane kontaktowe
Kontakt:

WWW: http://www.poznan.pzw.org.pl

E-mail: poznan@pzw.pl

E-mail: biuro@pzw.poznan.pl

E-mail: biuro.osieczna@pzw.poznan.pl

Faks: 61 8290 546 - Faks Poznań

Telefon: 61 8290 530 - Sekretariat Poznań

Telefon: 65 535 05 75 - Sekretariat Osieczna

Telefon: 502 792 853 - Sekretariat Leszno

Moderator

Komentarze (1)

  • szable_w_dlon Data dodania: 5 lat temu Oceń: 1 + / -

    szable_w_dlon

    Jezioro znam od dawna, bowiem od lat zdarza mi się nad nim wędkować. Jest na pewno bardzo urokliwe - w 100% otoczone lasem, tak więc jak dzień okaże się wędkarsko kiepski, na pewno cisza i spokój tego łowiska jakoś to zrekompensują :). Znajduje się nad nim, dosłownie kilka pomostów, jednak na dzień dzisiejszy ich stan jest już niemal opłakany. Pozostaje, więc głównie łódz. Najczęściej trafiały mi się tutaj całkiem ładne płotki i leszcze, ale również to właśnie nad tym jeziorem złowiłem swojego rekordowego garbusa :). W ostatnich latach było niestety tak, że gospodarz jeziora przeprowadzał bardzo częste odłowy siecią i wyniki wędkowania były wprost tragiczne. Od tego roku 2010 jezioro należy już do PZW, zostało zarybione i mam nadzieję, że z czasem sytuacja się poprawi.

    aha, może jeszcze jedno - polecam jezioro Głuchowiec, które od północy graniczy z jeziorem Chojno groblą. Jeszcze ładniejsze :), a liczne pomosty pozwalają powędkować z brzegu na białą rybę.

Najczęściej komentowane