Jak działa fotowoltaika

Fotowoltaika to dziedzina nauki, która pozwala na przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną za pomocą wykorzystania paneli słonecznych. Stale malejące ceny podzespołów i akcesoriów fotowoltaicznych powodują że w Polsce zainteresowanie z roku na rok tą dzieciną rośnie.  Coraz częściej instalacje fotowoltaiczne można spotkać na małych domkach jednorodzinnych, domkach holenderskich, , kamperach,  przyczepach kempingowych a także na dużych domach jednorodzinnych jak i na biurowcach. Instalacje solarne wykorzystywane są również w przemyśle jako źródło zasilania do banerów reklamowych, systemów alarmowych lub innych odbiorników, które z uwagi na swoją lokalizację nie posiadają dostępu do  do źródła energii.

Systemy fotowoltaiczne dzielimy na dwie grupy.  Fotowoltaika pierwszej grupy to systemy bez akumulatorów pracujące razem z siecią energetyczną przekazująca wyprodukowaną energię elektryczną bezpośrednio do zakładu lub na użytek własny. Tego typu instalacje pracują bardzo długo nawet do 25 lat bez konserwacji i pomagają znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną. Elektrownie słoneczne bez akumulatorowe mają również znaczący wpływ na redukcję zanieczyszczeń w powietrzu oraz redukcję Co2 do atmosfery.

Druga grupa to systemy fotowoltaiczne wyposażone w akumulator które zgromadzoną energię słoneczną poprzez panele słoneczne gromadzą w akumulatorze żelowym aby później można było z nich korzystać na przykład wieczorem bądź w trakcie dnia.  fotowoltaika tego typu znajduje zastosowanie wszędzie tam gdzie nie ma dostępu do źródła zasilania miejscami takie mogą być kampery, domki letniskowe, przyczepy kempingowe czy oświetlenie reklam zlokalizowanych w polu.

Panel słoneczny dla wędkarza

Każdy wędkarz nie raz podczas wyjazdu na ryby spotkał się z problemem braku zasilania chociażby do zasilania oświetlenia radia lub innych prostych odbiorników takich jak  ładowarek do telefonów komórkowych. W przypadku braku energii elektrycznej zmuszony był do uruchomienia silnika elektrycznego aby alternatorem doładować akumulator.

fotowoltaika

Takie rozwiązanie powoduje dodatkowe koszta w postaci paliwa oraz generuje nieprzyjemny hałas do użytkowników i otoczenia. Świetnym rozwiązaniem tego problemu może być elastyczny panel słoneczny o mocy do 50W.  Takim modułem fotowoltaicznym z powodzeniem możemy doładowywać akumulator do 100 amperogodzin na potrzeby ładowania odbiorników elektrycznych oraz oświetlenia. Możliwe jest też uruchomienie lodówki z agregatem wysokiej klasy energetycznej. Jeżeli dysponujemy większym panelem słonecznym możemy uruchamiać również zwykłą lodówka absorpcyjna.

Każdy wędkarz który wybiera się na ryby na czas dłużej niż jeden dzień powinien zaopatrzyć się w panel słoneczny i korzystać z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą fotowoltaika.

Co wchodzi w skład zestawu solarnego?

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z trzech najważniejszych składników.  Pierwszy panel słoneczny który zapewnia zamiany energii słonecznej na napięcie stałe.  Drugi to regulator ładowania który przyjmuje napięcie bezpośrednio z panela słonecznego i po odpowiedniej korekcie przekazuje je do akumulatora żelowego.  Trzeci to akumulator żelowy bądź akumulator typu AGM który umożliwia gromadzenie ładunków elektrycznych wytworzonych przez panel słoneczny. Tak skonstruowany system solarny umożliwia nam w zależności od rodzaju wykonanych instalacji otrzymanie napięcia stałego o wartościach 12 V lub 24 V.  istnieją również instalacje fotowoltaiczne specjalistyczne oferujące napięcie 48 volt.

Opcjonalnym urządzeniem jest przetwornica napięcia która umożliwia zmianę napięcia zgromadzonego w akumulatorze na napięcie przemienne 230V takie które spotkać można w każdym gniazdku elektrycznym w naszych domach.

Jakie akumulatory można ładować panelem słonecznym?

Większość regulatorów ładowania posiada możliwość wyboru rodzaju akumulatora.  Najbardziej popularny i zarazem najbardziej polecany typ akumulatora jest akumulator żelowy który przeznaczony jest do głębokiego ładowania oraz rozładowania tak jak występuje w systemie solarnym. Drugi rodzaj akumulatorów to konstrukcja AGM. Elektrolit tutaj umieszczony jest w matach szklanych umieszczonych między ołowianymi płytami.  Rozwiązanie takie pozwala na dużo szybsze ładowanie i rozładowanie akumulatora niż akumulatora żelowego i znajduje zastosowanie w systemach z dużymi przetwornicami napięcia lub w wózkach elektrycznych.

Panel słoneczny

Ostatnim typem akumulatora który może być obsługiwany przez regulator ładowania jest akumulator z elektrolitem ciekłym.  Tego typu akumulatorów nie zaleca stosować się w pracy cyklicznej fotowoltaicznej ponieważ są one bardzo mało odporne na głębokie rozładowanie.  Każde głębokie rozładowanie akumulatora z elektrolitem ciekłym powoduje jego trwałe mikrouszkodzenia i zmniejszenie pojemności.

Panel słoneczny przetwornica napięcia i zasilanie 230V

Warto wspomnieć o urządzeniach zasilanych napięciem przemiennym 230V.  Każdy zestaw fotowoltaiczny umożliwia podłączenie przetwornicy napięcia pracujący z napięciem 12 V lub 24 V.  Przetwornica zamienia energię elektryczną zgromadzoną w akumulatorze  na klasyczną energię elektryczną 230V taką jaką zasilamy nasze domy i mieszkania. Dzięki zastosowaniu przetwornicy napięcia możemy podłączać wszystkie urządzenia takie jak w domu pod warunkiem że moc odbiorników nie przekracza mocy ciągłej przetwornicy napięcia.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here