kołowrotek wędkarski

Jesteśmy coraz bardziej zabiegani i żyjemy w nieustannym pędzie, dom-praca, praca-dom. Mamy coraz mniej wolnego czasu, a tą niewielką ilość jaka nam zostaje i tak spędzamy najczęściej na zakupach lub na całkowicie biernym leżeniu przed telewizorem, zapominając zupełnie o odpoczynku na świeżym powietrzu. Ma on jednak niezwykle pozytywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na ogólny stan zdrowia, dlatego najwyższy już czas wstać z kanapy i spędzić dzień nad wodą, w otoczeniu przyrody. Pozwoli nam to nie tylko wypocząć, ale i naładować akumulatory przed kolejnymi wyzwaniami.

Wiele osób mogłoby powiedzieć, że bezproduktywne siedzenie nad rzeką czy jeziorem jest przecież nudne i jest w tym wiele racji. Dlatego też warto zainteresować się jedną z najbardziej popularnych na świecie form spędzania wolnego czasu, jaką niewątpliwie jest wędkarstwo. Pozwala ono nie tylko cieszyć się aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu, ale może mieć też wymierne korzyści w postaci smacznych ryb, a jeśli potraktujemy je nie jako hobby ale sport, to możemy zaspokoić nawet naszą potrzebę rywalizacji, startując w licznych zawodach wędkarskich organizowanych przez koła działające praktycznie w każdym mieście w Polsce. Jednak wędkarstwo to sport wymagający poczynienia pewnych przygotowań, a najważniejszy jest z pewnością zakup odpowiedniego, jak najwyższej jakości sprzętu, który sprawi, że nie będzie nam grozić zniechęcenie spotykające wielu początkujących wędkarzy. Odwiedzamy więc jeden, a nawet kilka sklepów i od progu dostajemy zawrotu głowy na widok ilości dostępnych wędek, haczyków i oczywiście kołowrotków. Najlepiej w takim przypadku zdać się na pomoc zatrudnionego personelu, ale zanim to zrobimy warto wiedzieć czym powinny się charakteryzować dobry kij czy najważniejszy jego element, kołowrotek.

Na rynku jest dostępne wiele ich modeli, produkowanych przez mniej lub bardziej renomowane firmy, a różnią się one tyloma parametrami, że źle podjęta decyzja może bezpośrednio wpłynąć na jakość ich używania. Kołowrotki powinno się zasadniczo dobierać do metody jaką chcemy łowić, inny nada się do gruntowej czy spławikowej, a zupełnie inny model do spinningu. Specjaliści twierdzą, że nie istnieje kołowrotek uniwersalny, ale jeśli nie zależy nam na wyczynowym uprawianiu wędkarstwa, to z pewnością uda znaleźć się taki, który sprawdzi się niezależnie od preferowanej techniki połowu. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba dokładnie sprawdzić inne parametry interesującego nas sprzętu, takie jak jakość materiału użytego do jego wykonania, wielkość i pojemność szpuli oraz rodzaj użytego hamulca, najważniejszej części każdego dobrego kołowrotka.

Nowoczesne i funkcjonalne kołowrotki są produkowane przy wykorzystaniu często wręcz kosmicznych materiałów. Kiedyś używano do tego stali i to nie zawsze nierdzewnej, można więc sobie wyobrazić jak wyglądał taki sprzęt po jednym sezonie, gdy pracowicie trzeba było oczyszczać go z warstwy rdzy. Obecnie jeśli chodzi o konstrukcje metalowe, stal jest coraz częściej zastępowana o wiele lżejszym aluminium lub duraluminium, które pozwalają zachować wysoki poziom wytrzymałości na uszkodzenia i są jednocześnie całkowicie odporne na korozję. Bardzo często stosuje się także różnego rodzaju tworzywa sztuczne, w tym grafit, ale jeśli zależy nam na trwałości i długim użytkowaniu to zdecydowanie lepiej jest wybierać kołowrotki aluminiowe. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest stosunkowo lekka masa, co ma niebagatelne znaczenie przy wielogodzinnym łowieniu i pozwala uniknąć zmęczenia oraz bólu mięśni. Oczywiście jeśli interesuje nas wędkarstwo morskie, to musimy postąpić odwrotnie i wybierać sprzęt cięższy, którego nie uszkodzi ryba mogąca ważyć nawet powyżej stu kilogramów.

Kolejną istotną częścią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę wybierając kołowrotek jest jego szpula. W sklepach można kupić modele z ruchomą i stałą szpulą. W tym pierwszym oś kołowrotka jest ułożona prostopadle do wędziska, a używane są w wędkarstwie morskim i muchowym. Częściej jednak spotykamy te ze szpulą stałą, a oś jest w nich ułożona równolegle do kija i właśnie takie kołowrotki mają najszersze zastosowanie. Sama szpula powinna posiadać odpowiednią pojemność umożliwiającą nawinięcie dużej ilości żyłki różnej grubości. Istotna jest także kwestia liczby jej obrotów za jednym zakręceniem korbką, im jest ona większa tym lepiej, a decyduje to o szybkości zwijania żyłki.

Ostatni elementem kołowrotka wartego naszej uwagi jest jego hamulec, uważany za najważniejszą część. Odpowiada on za regulację prędkości tzw. luzowania żyłki podczas holowania ryby, dzięki czemu można uniknąć jej zerwania i utraty zdobyczy. Mamy do wyboru dwa rodzaje kołowrotków, z hamulcem przednim, inaczej zwanym górnym i tylnym, nazywanym dolnym. Przedni jest szczególnie chwalony przez użytkowników za swoją precyzję i możliwość łatwej regulacji, jednak hamulec dolny uważany jest za bardziej niezawodny i precyzyjny, co sprawdza się zwłaszcza w wędkarstwie morskim przy łowieniu dużych ryb.

Jak model kołowrotka wybierzemy zależy to już od naszych osobistych preferencji i zasobności kieszeni. Rozpiętość cenowa tego typu sprzętu jest bardzo duża, od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Nie oznacza to oczywiście, że najdroższy model od razu zagwarantuje nam sukcesy, lepiej zacząć od czegoś tańszego, aby sprawdzić czy złapiemy przysłowiowego bakcyla i bez reszty poświęcimy się wędkarstwu.

[Głosów:8    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here