Kamizelka asekuracyjna

Pływanie jachtem jest niezwykle przyjemnym zajęciem, które łączy w sobie wypoczynek, odrobinę sportu i zamiłowań podróżniczych. Nie należy jednak zapominać, że taka podróż, choć w większości przypadków zupełnie spokojna, może też zakończyć się nieszczęśliwym wypadkiem, zwłaszcza podczas niesprzyjającej pogody. Z tego względu na każdym pokładzie musi znaleźć się odpowiednie wyposażenie ratunkowe, którego podstawowym elementem jest kapok.

Kamizelka ratunkowa – kapok

Kapok to specjalny rodzaj kamizelki ratunkowej, który ma za zadanie utrzymać na powierzchni wody osobę, która się w niej znalazła. Charakteryzuje się specjalną budową, która ma za zadanie ułatwić wyciąganie danej osoby z wody, również wówczas, gdy straciła przytomność lub z innych powodów nie może samodzielnie pomóc w tym trudnym zadaniu. Czym zatem powinna się charakteryzować, aby spełniała wszystkie wymagania i zapewniała jak największe bezpieczeństwo?

Piankowe wypełnienie

Głównym zadaniem kamizelki ratunkowej jest utrzymanie na powierzchni wody osoby, która do niej wpadła. Ma to trwać tak długo, aż przybędzie pomoc, co oznacza, że kapok musi posiadać odpowiednie wypełnienie i materiał, które nie ulegną zawilgoceniu i nie stracą swoich właściwości. Z tego powodu wykonany jest z impregnowanego materiału, pod którym znajduje się specjalna, piankowa warstwa. Jej dodatkową zaletą jest to, że potrafi ogrzewać w pewnym stopniu ciało, chroniąc również przed nadmiernym wychłodzeniem organizmu.

Odblaskowy kolor

Kapoki ratunkowe muszą być widoczne z daleka, aby służby ratunkowe lub osoby znajdujące się w pobliżu mogły łatwiej dostrzec ofiarę wypadku. Dlatego zazwyczaj posiadają wyrazisty, odblaskowy, pomarańczowy kolor. Wiele z nich wyposażonych jest także w dodatkowo naszyte odblaski, które odbijając światło reflektora, szybko ujawniają miejsce pobytu osoby poszkodowanej. Ich główną zaletą jest to, że są doskonale widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy. Sygnalizują położenie zawsze, bez udziału poszkodowanego, dzięki czemu działają również wtedy, gdy jest on nieprzytomny lub pogrążony w szoku.

Gwizdek

Wielu poszkodowanych jest w stanie nawiązywać kontakt z ekipą ratunkową. Ze względu na to, iż głos ludzki często jest zagłuszany przez szum fal, rozwiązaniem stosowanym w kapokach są gwizdki. Ich użycie sprawia, że są lepiej słyszalne niż nawoływania, a dodatkowo poszkodowany nie męczy się podczas powiadamiania służb ratunkowych o swoim położeniu.

Dopasowany rozmiar

Ostatnią cechą kapoków, na którą warto zwrócić uwagę, jest ich rozmiar. Są produkowane w kilku rozmiarach, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do osoby noszącej. Właśnie takie dopasowanie gwarantuje największe bezpieczeństwo i najlepiej chroni życie – jeśli więc wybierasz kapok dla siebie lub swojej pociechy, nie wahaj się dobrze go przymierzyć i dopasować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here