Metody wędkarskie - na co zwrócić uwagę przy wyborze wędki?

Zastanawialiście się pewnie niejednokrotnie, w jaki sposób określić wędkarstwo. Pasja? A może sport? A być może jedno i drugie? Wbrew temu, co niektórym być może się wydaje, wędkarstwo nie polega na całodziennym wpatrywaniu się w jeden punkt na wodzie. Jest to niezwykle pasjonujące i wymagające konkretnych umiejętności zajęcie. Każdy pasjonata tej dziedziny musi posiadać gruntowną wiedzę, wypracować swoją własną technikę. Nawet najlepszy sprzęt nie zagwarantuje sukcesów, jeśli nie nabędziemy odpowiednich umiejętności, które zaowocują złowieniem wyjątkowych okazów, tak zazdroszczonych nam przez znajomych. To my wybieramy najlepszą dla nas metodę połowu, a następnie dobieramy do niej sprzęt, w tam ten najważniejszy, czyli wędkę.

RODZAJE METOD WĘDKARSKICH

Istnieje kilka najważniejszych metod wędkarskich i pod ich kontem zakupujemy sprzęt, który dla danej metody będzie najodpowiedniejszy. Chodzi tu, między innymi, o kołowrotek, wędzisko i osprzęt. Będzie on miał zasadnicze znaczenie dla osiąganych przez nas rezultatów. Choć jak wiadomo, niemniej ważne są nasze umiejętności. Nawet najlepszej jakości sprzęt nie zagwarantuje nam udanego połowy, natomiast wędkarz posiadające sprzęt ze średniej półki może nas zawstydzić swoimi osiągnięciami. Nie ulega jednak wątpliwości, że powinniśmy zadbać o dobry sprzęt, ale najważniejsze jest to, byśmy nauczyli się podstawowych metod połowów, do których należą:

1. Metoda spinningowa.
2. Metoda spławikowa.
3. Metoda muchowa.
4. Metoda podlodowa.
5. Metoda spławikowo-gruntowa (lub po prostu sama gruntowa).
6. Metoda trollingowa.

JAKI SPRZĘT DOBRAĆ DO POSZCZEGÓLNYCH METOD?

WĘDKI

Dostępne na naszym rynku wędki dzielimy na trzy rodzaje:

– jednoczęściowe – słyną z bardzo dobrej wytrzymałości,
– teleskopowe – to wędki składające się z kilku elementów, które można złożyć i zajmują wtedy bardzo mało miejsca,
– segmentowe – wędki o dobrej akcji, składające się najczęściej z dwóch, trzech albo czterech części.

Wędki dzielą się także na grupy, które można przyporządkować do konkretnej metody połowu: tyczki i baty, spinningowe, jerkingowe gruntowe oraz castingowe – nadają się do metody feederowej. Są także wędki bolonki, matchowe, podlodowe, muchowe i karpiowe.

* Tyczki i baty są wędkami najmniej skomplikowanymi, najprostszymi. W połowach określanych metoda pełnego zestawu najczęściej stosuje się baty. To długie, nawet trzynastu metrowe wędki. Łowi się nimi bez użycia przelotek i kołowrotka, natomiast żyłkę przywiązujemy do samej szczytówki. Baty i tyczki najlepiej sprawdzą się podczas połowu z brzegu, przy rybkach małych (płotki, krąpie) Tyczki zaś sprawdzą się przy metodzie tzw. zestawu skróconego. Są to długie wędki, nawet około osiemnastu metrowe. Łowimy nimi w kanałach albo rzekach.

* Spinningowe wędki należą do wyposażenia doświadczonego już wędkarza i nadają się głównie do połowu drapieżnych ryb, jak szczupak, okoń czy sandacz. W tym przypadku łowi się używając gumy, woblera albo błystki. Posiadają one różny ciężar wyrzutowy i akcję. Jeżeli łowimy na wobler albo błystkę zdecydujmy się na wędkę spinningową o akcji szczytowej, której ciężar wyrzutu wynosi do 50 gramów. Jeśli natomiast łowimy na gumę, wybierzmy kij o parabolicznej akcji i ciężarze wyrzutu od 5 gramów. Rozmiary tych wędek oscylują najczęściej w przedziale od 1,8 do 3 metrów,

* Castingowe i jerkingowe to wędki spokrewnione z spinningiem. To wędki krótkie, których długość waha się od 1,8 do 2,5 metrów, są także niezwykle sztywne. Ciężar wyrzutu wynosi ponad 100 gramów. Wędki te od spinningowych różnią się umieszczonymi na górze kołowrotkiem i przelotkami (w spinningowych są one umieszczone na dole). Przeznaczone głównie do polowań na ryby drapieżne.

* Wędki gruntowe (feeder) – to chyba najpopularniejsza obecnie metoda połowu na naszych wodach. W tym przypadku za obciążenie służy charakterystyczny koszyczek, w którym umieszczona jest zanęta. Wrzucamy ja na dno rzeki, bądź jeziora. Długość tyczki oscyluje średnio w granicy od 2,5 do 3,5 metra. Ciężar wyrzutu wynosi około 400 gramów.

* Bolonki to wędki bardzo długie, bo nawet ośmiu metrowe. Posiadają przelotki, a do połowu przeznaczony jest kołowrotek. Przeznaczone są do połowu na dużych obszarach wodnych. Cały zestaw wyrzucamy jak najdalej od brzegu.

* Matchowe wędki również służą do połowów na dużych obszarach, z tą różnicą, iż są one krótsze od bolonek. Znaczącą różnicą miedzy nimi jest również fakt, iż szczytówka wędki matchowej jest całkowicie zanurzona pod wodą, a żyłka zatopiona.

* Karpiowe wędki przeznaczone są, co oczywiste, po połowu ryb karpiowatych, czyli karpi, amurów, karasi, boleni i brzan. Ich długość to około cztery metry.

* Muchowe wędki przeznaczone są dla doświadczonych już wędkarzy, którzy łapią na sznurek w mocnych nurtach rzek. W tym przypadku chodzi o styl rzucania i łowienia na tak zwaną muchę. Kijki są mocne, ale przy tym bardzo elastyczne o akcji parabolicznej. Ich środek jest miękki, natomiast kołowrotek umiejscowiony jest tuz za rękojeścią, u dołu.

* Podlodowe wędki, jak nazwa wskazuje, przeznaczone są do połowów zimowych, na wodach skutych lodem. To krótkie, sztywne kijki o akcji szczytowej, od 50 do 70 centymetrów.

[Głosów:8    Średnia:2.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here