Pierwszego maja można zaobserwować niemal biblijny exodus wędkarzy na mniejsze i większe łowiska. Czyżby wspólnie obchodzili Święto Pracy? Nie! To na pierwszego maja przypada pierwszy dzień sezonu na szczupaka. Ta jedna z najbardziej pożądanych ryb to mocarny drapieżnik, którego każdy szanujący się wędkarz powinien mieć w swojej kolekcji – selfie z rekordowym zębatym to najlepsze ukoronowanie wieloletniego doświadczenia i umiejętności. W tym wpisie porozmawiamy o tym, jakie są najlepsze przynęty na szczupaka i jak go złowić.

Kilka słów o szczupaku

Okres ochronny szczupaka trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia – w tym czasie dajemy rybie odpocząć i pozwalamy na spokojny rozród. Ale już Święto Pracy spokojnie można uczcić polowaniem na dorodnego szczupaka  – przyjmuje się, że okazy powyżej 10 kg należą do rzadkości. Najczęściej wyciąga się osobniki do 80 cm i 3 kg. Złowienie 20-kilogramowego drapieżnika to jak wygrana na loterii, ryby powyżej 30 kg zbliżają się już do światowego rekordu. Ponieważ szczupaki są drapieżnikami, jako przynęty należy użyć mniejszych rybek – żywych, martwych lub syntetycznych imitacji. Cieszy natomiast fakt, że zębaty nie należy do wybrednych ryb pod względem miejsca zamieszkania. Najczęściej spotkasz go w wodach słodkowodnych (zarówno stojących, jak i płynących), choć niemałe okazy złowisz także w wodach Bałtyku.

Kiedy na szczupaki?

Zanim skompletujesz swoje przynęty na szczupaka, musisz dowiedzieć się co nieco o zwyczajach tej agresywnej ryby. Bardzo dobrym okresem na zasiadkę jest początek sezonu – w maju i czerwcu biorą najchętniej w niewielkich akwenach stojących (stawy) ze względu na szybkie nagrzewanie wody. Z kolei nad rzekę warto wybrać się we wrześniu i październiku, ewentualnie w zimie jeśli nie boisz się niskich temperatur. Jeśli wolisz łowić w wodach stojących, duże jeziora najlepiej odwiedzić jesienią. Najcieplejsze miesiące można sobie odpuścić – w lipcu lepiej zasadzić się na suma, leszcza czy karpia. Na szczupaki najlepiej polować w czasie deszczu i przed nadejściem chłodnego frontu, lepszego brania można spodziewać się także przy stabilnym ciśnieniu ok. 1000 hPa.

Naturalne przynęty na szczupaka

Drapieżniki zwabisz mniejszymi rybkami o długości max 18 cm – szczupaki szczególnie upodobały sobie karasie, ukleje lub płocie. Jeśli masz taką możliwość, w metodzie spławikowej użyj „żywca” – to lepsze rozwiązanie ze względu na naturalne ruchy i zapach przynęty. Na szczupaka działają również martwe ryby, jednak w tym przypadku najlepiej łowić metodą gruntową.

Przynętę prowadź wolno, przytrzymując ją co kilka obrotów kołowrotka – najwięcej brań zębatego zdarza się pod nogami.

Sztuczne przynęty na szczupaka

Syntetyczne przynęty dają równie dobre rezultaty jak ryby – to dobra wiadomość dla wędkarzy, którzy uważają stosowanie „żywca” za barbarzyństwo. W tej kategorii masz szerokie pole wyboru. Zacznij od obrotówki (wirówki), czyli kolorowej blaszki ukształtowanej w taki sposób, aby wykonywała w wodzie ruch obrotowy. Tego rodzaju przynęty najlepiej prowadzić tuż pod powierzchnią wody lub w głębi, unikając dotykania dna akwenu. Aktywność szczupaka skutecznie pobudzają błystki żółte, czerwone, białe i seledynowe. W kategorii blaszek dobre rezultaty dają również wahadłówki, które najlepiej prowadzić w zróżnicowanym tempie.

Amatorzy spinningu powinni zainwestować także w woblery, czyli przynęty imitujące małe rybki – są wyjątkowo łowne, niezależnie od techniki prowadzenia. Na przynęty szczupakowe wybieraj woblery bocznie spłaszczone, przypominające karpia lub leszcza, drobno lusterkujące. Nie musisz  prowadzić ich agresywnie – szczupaki często atakują ryby wyraźnie osłabione.

Przy planowaną zasiadką warto zaopatrzyć się także w gumowe przynęty na szczupaka. Niech będą duże, szerokie i z mocno wibrującym ogonem. Typowe rozmiary na zębatego to 16-20 cm, choć również mniejsze dają radę (jak chociażby  Berkley Pulse Shad 14 cm). Wśród godnych polecenia gum na szczupaki doświadczeni wędkarzy wymieniają m.in. Savage Gear, Abu Garcia Svartzonker, MC Pike, Westin ShadSteez, Berkley Ripple Shad oraz Hanko Gummi Wake Fishing. Kolory oraz wielkości przynęt dobieraj zależnie od przejrzystości i głębokości wody.

[Głosów:365    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here