oczko wodne w ogrodzie - jakie ryby i rośliny wybrać

Oczko wodne w ogrodzie to estetycznie wyglądający element aranżacji, który dodatkowo ochładza powietrze w gorące dnie. Zajmowanie się rybkami i roślinami w oczku może też być doskonałym hobby i przynosić wiele satysfakcji. Aby oczko było w świetnym stanie, należy dbać o nie i czyścić je zgodnie z rytmem pór roku. Można sobie ułatwić to zadanie, wybierając właściwe rośliny do oczka wodnego i ryby, które oczyszczają wodę.

Wybór roślin do oczka wodnego: co trzeba wiedzieć?

Już na etapie projektowania akwenu i wyboru formy do oczek wodnych, trzeba pomyśleć o roślinach, które chce się zasadzić. Oczko wodne powinno być umiejscowione w nasłonecznionej przestrzeni, bo rośliny wodne potrzebują dużo światła. Niedaleko oczka nie powinny znajdować się duże liściaste drzewa, by opadające liści nie zamulały oczka, co zaburza równowagę biologiczną zbiornika.

Wybór konkretnych roślin do oczka wodnego zależy od jego wielkości, bo niektóre rośliny potrzebują sporej przestrzeni. Ponadto, trzeba precyzyjnie zaplanować strefy przy brzegu, tak by roślinność harmonijnie przechodziła z wodnej do ogrodowej. Najlepiej jest wyróżnić kilka stref zapewaniających delikatne przejście. Więcej o etapie planowania i zakładania oczko wodne plastikowego przeczytasz tutaj: Rośliny wodne.

Rośliny pływające oczyszczające wodę w oczku

jak zaaranżować oczko wodne w ogrodzie

Jakie są rośliny najlepiej nadające się do oczka wodnego? Warto wybrać łatwe w utrzymaniu gatunki, które oczyszczają wodę, co wpłynie na to, że czyszczenie oczka będzie wygodniejsze i szybsze. Polecamy szczególnie:

  • Hiacynt wodny. Ta pływająca roślina jest bardzo łatwa w utrzymaniu i oczyszcza wodę. Do tego przez cały sezon ma dekoracyjne liście. W ciepłe letnie dni zakwita fioletowymi kwiatami, które stanowią piękną ozdobę oczka. W wodzie widoczne są zawieszone korzenie hiacynta w barwie fioletowej, które również ładnie wyglądające. Roślina nie ma korzeni w podłożu. Pobiera składniki odżywcze prosto z wody. To właśnie dzięki temu ogranicza rozrost glonów i oczko wodne jest mniej zanieczyszczone. Hiacynt nie zimuje w oczku, bo potrzebuje minimum 15 stopni Celsjusza, by przetrwać. Warto jednak co roku kupić nowe hiacynty, bo nawet niewiele okazów szybko zarośnie cały zbiornik.
  • Rogatek sztywny. To swobodnie pływająca roślina podwodna, która jest najskuteczniejszym niszczycielem glonów. Doskonale zatem oczyszcza wodę. Przy tym świetnie natlenia akwen i pozwala schronić się małym rybkom. W jej pędach ryby lubią składać tarło. Rogatka wystarczy wrzucić do wody, by zadomowił się w oczku. Zimą opada na dno i przetrwa nawet minusowe temperatury i zamarznięte oczko. To roślina bezproblemowa, a przynosząca wiele korzyści.
  • Limnobium gąbczaste. Także pływająca roślina, często wprowadzana do oczek wodnych. Ma śliczne, ozdobne liście z gąbczastą tkanką powietrzną pod spodem, co umożliwia jej unoszenie się na wodzie oraz kwiaty – czasem w wersji męskiej, czasem żeńskie, zależnie od egzemplarza. Podczas szybkiego procesu rozrastania przez rozłogi limnobium pobiera bardzo wiele składników odżywczych z oczka, dzięki czemu woda jest skutecznie oczyszczona, a glony nie rozwijają się. Nie zimuje w oczku wodnym. Można ją jednak przezimować w domowym akwarium.

Rośliny oczyszczające wodę w strefie brzegowej, płytkiej, głębokiej

Niezależnie od tego, czy masz oczko wodne z kaskadą, zwykłe o niewielkim rozmiarze czy dość duży zbiornik, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na nasadzenie w strefie brzegowej. By harmonijnie roślinność z oczka przeszła w ogrodową. W strefie brzegowej zasadź niewymagające wiele pracy trawy jak pampasowa, bambus, miskant olbrzymi. Wyróżnią one oczko w ogrodzie, a ponadto będą filtrować wodę.

W strefie wody płytkiej o głębokości do 20 cm sprawdzą się takie rośliny jak żabieniec i tatarak zwyczajny. Powinny być w odpowiedniej odległości od siebie – dwie lub trzy rośliny maksymalnie na jeden metr kwadratowy.

Dalej, w strefie od 30 do 60 cm umieść rośliny wieloletnie jak grzybienie oraz rogatki i moczarki, które dostarczą tlenu innym roślinom oraz organizmom w oczku. Te rośliny zapobiegają rozwoju glonów. Przyczyniają się także do rozkładu szkodliwych substancji. Jednym słowem, skutecznie mogą pomóc w oczyszczaniu i utrzymaniu w czystości oczka wodnego.

Wybór ryb do oczka wodnego

ryby do oczka wodnego

Jeśli chodzi o wybór ryb do oczka wodnego, formy i wielkość oczka także ma znaczenie. Niektóre ryby bowiem nadają się tylko do większych akwenów, bo muszą mieć sporo miejsca do pływania. Zasadniczo wybieraj do oczka wodnego gatunki ryb, które dobrze znoszą polski klimat i nagłe spadki temperatury. Sprawdzą się oczywiście wszelkie kolorowe rybki, które ubarwią oczko i na które miło będzie się patrzyło.

Aby ułatwić sobie oczyszczanie oczka, postaw na gatunki niewymagające opieki, a potrafiące zniwelować obecność glonów. Jeszcze jedna uwaga, nowoczesne oczko wodne z różnymi gatunkami ryb powinno mieć minimum 80 cm głębokości, a zalecane to 100 cm, bo niektóre gatunki wymagają większej głębi.

Jakie gatunki ryb do oczka wodnego?

Wybierz ryby do oczka wodnego, które nie ryją w podłożu, co mąci wodę. Z popularnych, świetnie sprawdzających się w zbiornikach gatunków polecamy:

  • Karasie złociste. Wszystkożerne, odporne ryby, które wytrzymają w temperaturze wody do 20 stopni Celsjusza. Maja śliczną pomarańczową barwę, więc pięknie prezentują się w wodzie. Jednak uwaga – tam gdzie są karasie, tam nie można trzymać w oczku mniejszych zwierząt wodnych, traszek, żab i ropuch, bo skrzek żab i larwy owadów są dla tego gatunku przysmakiem. Karasie dobrze koegzystują z amurem białym żywiącym się glonami.
  • Karpie Koi. Występujące w wielu barwach rybki – biało-czarno-czerwone czy białe z czerwoną łatą, pochodzą z Japonii i mogą żyć nawet do 70 lat! Średnio jednak żyją około 30 lat. Mają do 100 cm długości, zatem wymagają dużych zbiorników, a do tego głębokich – od 1,5 m. Również są wszystkożerne, a nawet potrafią jeść pokarm z ręki. Aby zachowały zdrowie i kondycje, polecane jest dokarmianie ich specjalną karmą. Oczko z karpiami Koi wymaga zamontowania systemu filtrowania wody, by woda pozostawała czysta.
  • Różanka. Polski gatunek z rodziny karpiowatych, uznawany za idealny nawet do małego oczka wodnego, bo osiąga tylko maksymalnie 8 cm długości. Różanki żywią się przede wszystkim glonami z dna oczka, zatem wspomagają oczyszczanie akwenu. Można je także dokarmiać pokarmem dla rybek ozdobnych.
  • Słonecznica. Niewielkie rybki osiągające około 8-10 cm, o urzekającym srebrzystym kolorze. Bardzo żywotne, lubią strefę blisko brzegu, pod powierzchnią wody. Żywią się małymi zwierzątkami wodnymi, cząstkami roślin oraz glonami. Lubią występować w ławicy, więc najlepiej kupić ich większą liczbę.

Czyszczenie oczka wodnego

Oczywiście same rośliny i rybki nie załatwiają za nas sprawy i mimo iż mogą ułatwić proces, to regularne czyszczenie oczka wodnego i tak jest koniecznie. Najwięcej pracy jest wiosną. W tym okresie można dosadzać nowe rośliny jednoroczne, trzeba też oczyścić staw z mułu i glonów oraz szlamu – więcej o tym, jak to zrobić w kilku krokach poczytasz tutaj: Usuwanie szlamu z oczka wodnego w 4 krokach.

Latem dba się o to, by glony nie namnożyły, to znaczy nie doszło do zakwitu wody. Jesień to dość spokojny okres, konieczne jest tylko przygotowanie oczka wodnego na zimę. Z kolei zimą dba się tylko by akwen zupełnie nie zamarzł. Sprawdź, jak przeprowadzić niezbędne prace wokół oczka wodnego w każdej z pór roku w poradniku: Pielęgnacja oczek wodnych.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here