Przynęty wędkarskie na lato

Każdy z nas z utęsknieniem oczekuje lata, ciepłych dni i beztroskiego wypoczynku na łonie natury. Lato to również okres idealny dla wędkarzy, którzy mają możliwość złowienia naprawdę wielkich sztuk wymarzonych ryb. Bez większego problemu można łowić wiele ich gatunków, zarówno białych jak i drapieżnych, oczywiście przestrzegając okresów ochronnych. Jednak w tych ciepłych miesiącach większość ryb jest już po tarle i dlatego można zasadzić się z wędką na liny, karpie, płocie i leszcze, a miłośnicy spinningu z przyjemnością zapolują na szczupaka lub wyjątkowo smaczne okonie. Kiedy więc spakujemy sprzęt i wyruszymy nad najbliższy, ulubiony akwen, rzekę lub jezioro, to musimy pamiętać, że duży problem może nam sprawić znalezienie spokojnego i cichego miejsca na brzegu, niejednokrotnie oblężonym przez spragnionych wypoczynku wczasowiczów. Jeśli nam się to uda, to już będzie połowa sukcesu i czas rozpocząć polowanie na wielką rybę. Bardzo często w lecie łowimy również w nocy, kiedy woda ma już niższą temperaturę, jest bardziej natleniona, a ryby zaczynają intensywniej żerować.

Wiemy już na jakie ryby warto wybrać się w miesiącach letnich i w jakich godzinach najlepiej je łowić, przyszedł więc czas na poznanie najskuteczniejszych metod łowienia i przynęt oraz zanęt, które mogą zagwarantować nam sukces. Większość wędkarzy jest nieustannie wierna tradycyjnej metodzie spławikowej, ale równie skuteczne mogą się okazać cieszące się coraz większą popularnością feedery, czyli wędki do połowu gruntowego z wymiennymi, sygnalizującymi brania szczytówkami. Ta metoda pozwala na skuteczny połów naprawdę dużych ryb, takich jak rekordowe karpie, leszcze, a nawet płocie. Wielu jej miłośników preferuje właśnie wędkowanie w godzinach nocnych, używając elektronicznych sygnalizatorów brań. Decydując się na przygodę wędkarską w tym okresie trzeba także pamiętać o wyjątkowo starannym doborze przynęt oraz zanęt i odpowiednim ich przechowywaniu, gwarantującym długie zachowanie świeżości.

Zanęty używane latem powinny być dobrane przede wszystkim do specyfiki łowiska i metody połowu na jaki się zdecydujemy. Muszą one być również zróżnicowane tak, aby skutecznie wabić różne gatunki ryb. Dobrze jest stosować jak najbardziej naturalne składniki, zbliżone do tego czym poszczególne gatunki żywią się w swoim naturalnym środowisku. Jeśli lubimy łowić białe ryby, leszcze, liny czy płocie można samemu sporządzić potrzebne mieszanki zanętowe, wykorzystując składniki takie jak ziarna zbóż, kukurydzę, pocięte rosówki, białe robaki, a nawet ciasto sporządzone z pieczywa z dodatkiem specjalnych substancji zapachowych, które można kupić w każdym sklepie wędkarskim. Dobre są też przynęty i zanęty z dodatkiem konopi, siemienia lnianego i popularnego pęczaku. Sporządzając je, warto pamiętać żeby nie miały zbyt gładkiej faktury, lepiej aby były bardziej gruboziarniste. Ciekawą zanętą i przynętą zarazem jest mieszanka sporządzona z białych robaków sklejonych ze żwirem z akwenu w którym łowimy. Podana w koszyczku zanętowym i użyta w metodzie gruntowej doskonale wabi wyjątkowo trudne do złowienia brzany. Niezależnie jakie sposoby nęcenia stosujemy w lecie, to zawsze powinniśmy pamiętać o żelaznej zasadzie, którą jest właściwy dobór kolorów zanęty. Woda w tym czasie jest bardziej mętna, często z dużą ilością mułu, dlatego wszelkie zanęty powinny być zdecydowanie jaśniejsze, które nie tylko będą wabiły ryby swoim zapachem, ale i wyróżniającą się na dnie barwą. Oczywiście wszyscy wędkarze, dla których samodzielne sporządzanie zanęt jest zbyt skomplikowane lub po prostu nie mają na to czasu, mogą używać gotowych mieszanek dostępnych w sklepach. Mają one wiele zalet obok których nie da się przejść obojętnie. Najczęściej ich skład dobierają znani wędkarze, wielokrotni medaliści mistrzostw świata czy Europy, którzy mogą pochwalić się sukcesami o jakich można tylko pomarzyć. Zanęty które były używane przez nich na wszystkich imprezach teraz są dostępne dla każdego i najczęściej doskonale sprawdzają się przy łowieniu gatunków ryb, do których zostały przeznaczone. Niemal każdy wędkarz jednak odpowiednio wzmacnia je swoimi tajnymi składnikami, tak aby jeszcze bardziej podnieść ich skuteczność. Bardzo ważny jest również odpowiedni sposób podawania zanęty bezpośrednio na łowisko. Jeśli nie używamy koszyczka zanętowego, to starannie uformowane kule wystrzeliwuje się za pomocą procy dokładnie tam gdzie będzie zarzucana przynęta.

Jeśli chodzi o przynęty to lato jest istnym rajem dla ryb i miłośników ich łowienia. Mnogość owadów, robaczków, a nawet ziaren zbóż czy owoców, sprawia że wybór właściwej przynęty jest prosty i jak to mówią wędkarze można wręcz łowić na pusty haczyk. Jednak zawsze będzie lepiej, aby coś na nim się znajdowało, a mogą to być wszelkiego rodzaju rosówki, białe robaki, a nawet kulki z ciasta ze wspomnianymi substancjami zapachowymi. Świetnie sprawdza się również kukurydza, groch, które najlepiej wybierać bezpośrednio z zanęty. Na białe ryby, a w szczególności na leszcze i płocie, często stosuje się tzw. kanapkę, czyli białego i czerwonego robaka na jednym haczyku. Oczywiście można też w taki sam sposób mieszać inne przynęty pochodzenia naturalnego.

[Głosów:91    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here