ŁOWISKA WĘDKARSKIE

Rzeka Słupia

Oceń:

Dane łowiska

Dane podstawowe
Nazwa:
Rzeka Słupia
Rodzaj łowiska:
rzeka
Opis łowiska:
Jeśli o którejś z pomorskich rzek można powiedzieć , że jest „Mekką” polskich trociarzy, to na pewno najbardziej zasługuje na nie Słupia. Z uwagi na długośc odcinka pokażę jedynie kilka najlepszych łowisk.
Słupia - rzeka na Pomorzu Środkowym, długość 138,6 km, powierzchnia zlewni 1623 km2. Rzeka wypływa z torfowisk położonych na wysokości około 200 m n.p.m. koło Sierakowskiej Huty, na Pojezierzu Kaszubskim.
Krzynia (Leśny Dwór) – Słupsk.. Odcinek górny do zbiornika w Krzyni zamieszkują pstrągi potokowe i lipienie. Poniżej Krzyni jest zaś królestwem najwspanialszych naszych ryb dwuśrodowiskowych: troci wędrownych, łososi szlachetnych i certy. Odcinek trociowy rozpoczyna się poniżej tamy zbiornika w Krzyni . Zrazu rzeka płynie wśród łąk dość szerokim, płytkim i uregulowanym korytem o dnie porośniętym łanami podwodnej roślinności. Po przepłynięciu mniej więcej kilometra krajobraz rzeki radykalnie zmienia się i nabiera dzikości. Koryto wije się pięknymi meandrami wśród łąk i nieużytków. Pełno tu zwalisk, bystrz, poprzeplatanych głębokimi prostkami o piaszczysto żwirowym dnie. Poniżej rzeka wpływa do lasu, z którego wypływa pod mostem w okolicy Nadleśnictwa „Leśny Dwór”. Poniżej mostu, nad wspaniałym meandrem rzeki znajdziemy przystań kajakową z miejscem biwakowym zorganizowanym przez Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”.
Kolejne ciekawe i dobre odcinki trociowe przed Słupskiem znajdziemy koło Lubkowa i Kwakowa.
Słupsk – Włynkowo. Górny fragment odcinka od jazu w Słupsku po oczyszczalnię ścieków poniżej miasta jest prawdziwą Mekką polskich trociarzy - jedyną swego rodzaju wędkarską giełdą informacyjną.. To tu co roku głównie wiosną i zimą łowi się mnóstwo troci i łososi . Odcinek jest wyprostowany i uregulowany. Koło starego młyna w okolicy Starego Miasta, na Młynówce znajduje się jedno z pierwszych polskich w Polsce usypanych ręką ludzką tarlisk ryb łososiowatych.
Bardzo ciekawe miejsca znajdziemy w bezpośredniej okolicy mostu kolejowego i leżącej nieco poniżej miasta oczyszczalni ścieków. Szczególnie dokładnie warto obłowić spokojny odcinek tuż przed mostem, a także głęboki zakręt poniżej tego mostu. W okolicy oczyszczalni znajdują się znakomicie wypłacające keltowe prostki, świetne miejsca, na których super łownymi przynętami bywają szeroko pracujące obrotówki (np. „Aglia nr 4). Brzegi tego odcinka jeszcze kilka lat temu porastały wspaniałe stare olchy. Dziś choć mocno ogołocony jest nadal dość atrakcyjny. Naprawdę ładne miejsca znajdziemy niżej w okolicy Włynkówka i Włynkowa. To tu łowi się najwięcej na całej Słupi łososi szlachetnych. W sezonach (początek sezonu w styczniu i na końcu we wrześniu) jest dość mocno oblegany przez wędkarzy.
Bydlino. Poniżej ujścia Gnilnej rzeka płynąc do mostu drogowego na trasie Słupsk -Ustka szerokim łukiem skręca w lewo. Najpierw płynie prosto i z pozoru spokojnie (choć nurt jest tu dość wartki). Po bodaj dwustu metrach skręca w prawo ograniczona na lewym brzegu wysoką na kilka, a może kilkanaście metrów stromą skarpą pod którą znajdują się kamieniste, głębokie, srebrniakowe rynny. Potem na łące Słupia rozlewa się szeroko, by za rozlewiskiem nagle zwęzić się i na kilkudziesięciu metrach, wśród krzaków łóz, potężne przyśpieszyć. Przewężenie zaś jest wprost wymarzone do postawienia w nim ostro pracującego jaskrawego woblera. Jest tylko jedno „ale”. Miejsce to jest możliwe do obłowienia tylko z prawego brzegu oraz niestety, jest to powszechnie znane łowisko i okupowane przez tłumy wędkarzy. Ile pada tam ryb? W dobrym sezonie na pewno kilkadziesiąt!
Wodnica - Ustka. To kwintesencja trociowej pomorskiej rzeki. Spod każdego zwaliska, z każdego bulgoczącego głębokiego wymiału, czy kamienistej rynny może wyskoczyć troć. Zawsze, w każdym momencie sezonu na tym odcinku można liczyć się z uderzeniem srebrniaka. A z początku sezonu, w nielicznych tu spokojnych prostkach, bądź w głębokich z podmytymi burtami zakrętach (licznych) można złowić kelta – nawet w marcu lub kwietniu.
Poniżej kładki rzeka wpływa w olsowe bagna. Na jej prawym brzegu znajduje się ścisły rezerwat florystyczny, gdzie poruszać się można tylko po wyznaczonych szlakach.
Do morza i ujścia Słupi w Ustce pozostało nam jeszcze kilka kilometrów. Znajdziemy jeszcze tam jedno piękne miejsce obok… usteckiego więzienia. Niebywale interesujący jest tu cały meander powyżej, jak i prostka tuż przy parkingu.
Gospodarzem Słupi jest Zarząd Okręgu PZW w Słupsku ul 3 maja 65a tel. (059) 8436341. Noclegi znajdziemy w Słupsku a także w kwaterach prywatnych we Włynkowie, Włynkówku, Bydlinie oraz Ustce.
Lokalizacja
GPS:
N 54° 29' 9'', E 17° 1' 43''
Województwo:
pomorskie
Dane dodatkowe
Warunki wędkowania:
z brzegu, w dzień
Preferowane metody połowu:
spinning, na muchę
Zdjęcia:
Bogactwo rybostanu
Ryby:

Dużo: Troć wędrowna

Średnio: Kleń, Lipień, Łosoś, Certa, Pstrąg potokowy, Szczupak, Płoć

Użytkownik rybacki
Nazwa: Okręg PZW w Słupsku
Lokalizacja
Województwo: pomorskie
Powiat: słupski
Gmina: Słupsk
Miejscowość: Słupsk
Kod pocztowy: 76-200
Ulica: 3-go Maja
Numer budynku: 65
Numer lokalu: A
Dane dodatkowe
Opis: Konto bankowe:
PEKAO SA I O/Słupsk
26 1240 3770 1111 0000 4068 2901
Dane kontaktowe
Kontakt:

Telefon: +48 59 84 36 341

E-mail: pzwslupsk@wp.pl

WWW: www.pzw.slupsk.pl

WWW: www.slupsk.pzw.org.pl

Źródło
Moderator
Najczęściej komentowane