Podczas gdy spinning przypadnie do gustu osobom preferującym aktywny wypoczynek, o tyle wędkarstwo gruntowe to… czysty relaks nad wodą. Przesiadywanie na brzegu w jednym miejscu (często przez kilka-kilkanaście godzin) bynajmniej nie wymaga żelaznej kondycji ani mięśni kulturysty. Ot po prostu, siedzisz i łowisz – tak w skrócie można opisać tę najbardziej popularną metodę łowienia, idealną również dla dzieci i seniorów. Jaki sprzęt wybrać na grunt i o czym powinni pamiętać początkujący wędkarze?

Jaki sprzęt do łowienia na grunt?

W tej metodzie przynętę podaje się na dnie (stąd nazwa wędkarstwo gruntowe), w związku z czym wymaga innego wędziska i akcesoriów niż spinning. O co pytać w sklepie wędkarskim? Przy kompletowaniu sprzętu zwracaj uwagę na:

  • wędki typu feeder lub picker
  • mocne kołowrotki w rozmiarze co najmniej  3000
  • żyłki  mało rozciągliwe: do pickera wystarczy grubość 0,16-0,20 mm, do feedera 0,22-0,30 mm
  • koszyczki zanętowe:  kwadratowe lub trójkątne na wody o silnym  nurcie, okrągłe na wody stojące
  • rurki antysplątaniowe: im krótszy przypon, tym mniejszy rozmiar rurki
  • mocne haczyki zagięte do wewnątrz
  • drobne akcesoria do zbudowania zestawu: krętliki, gumowe koraliki, sprężyny zanętowe
  • wskaźniki brań: szczytówki, dzwoneczki, „małpki”

Nie wiesz, jakie wędzisko wybrać na grunt? Do wyciągania małych i lekkich ryb ze spokojnych wód wystarczy Ci picker o długości 2,3-3 metry i ciężarze wyrzutu max 40 gram. Do polowania na duże i cięższe sztuki lub łowienia w rzece wybierz feedera o długości do 4 metrów i ciężarze wyrzutu do 250 gram. Przy długich wędziskach lepiej wybrać model nasadowy, który jest lżejszy i wygodniejszy w użytkowaniu niż wędki rozkładane teleskopowo.

Jak wybrać miejscówkę do gruntu?

Wędkarstwo gruntowe to bardzo statyczna metoda, w której spędzanie kilkunastu godzin w jednym miejscu nie jest niczym nadzwyczajnym. Dlatego też sukces wędkarza w dużej mierze zależy od wyboru stanowiska. Łowiąc w dużej rzece, szukaj miejsca, które pozwoli Ci zarówno na zarzucanie przynęty blisko brzegu (kilka-kilkanaście merów), jak i dalsze wyrzuty (nawet 40 m od linii brzegowej). W rzekach ryby najpierw silnie żerują przy brzegu, lecz po najedzeniu przemieszczają się do głównego koryta. Natomiast w wodach stojących dobre branie zapewniają odległości ok. 30 metrów od brzegu.

Łowienie na grunt sprowadza się do zarzucania przynęty w to samo miejsce – aby ułatwić sobie zadanie, zarzucaj zza pleców przyjmując punkt odniesienia na przeciwległym brzegu (np. charakterystyczne drzewo, skałę). Wymierzenie za każdym razem tej samej odległości będzie łatwiejsze, jeśli zablokujesz żyłkę klipsem na szpuli kołowrotka.

Wędkarstwo gruntowe – praktyczne rady

W odróżnieniu od metody spinningowej do łowienia na grunt używa się głównie przynęt naturalnych, tj. kukurydzy, białych robaków, rosówki, dendrobeny, ochotki, jokersa.

Zalecane jest stosowanie żyłek o większej średnicy, które są mniej podatne na splątanie i bardziej wytrzymałe niż cieńsze linki.  

Żywe białe robaki zwabią ryby szybciej, jeśli użyjesz koszyczka zanętowego z przezroczystego tworzywa.

Jeśli polujesz na duże okazy, ale branie jest rzadkie, możesz zastosować sprężyny zanętowe. Wówczas należy oblepić sprężynę mieszanką gliny i pokarmu.

Jeśli używasz rurki antysplątaniowej, koniecznie załóż amortyzatory gumowe, które zapobiegają wsuwaniu krętlika w rurkę.   

Im silniejszy nurt, tym większe obciążenie zestawu można zastosować – w nieruchomych stawach i jeziorach można zrezygnować z dociążenia, w wodach lekko płynących obciążenie nie powinno przekraczać 50 g, zaś w wartkich rzekach obciążenie zestawu może przekraczać nawet 150 g.

Wędkarstwo gruntowe wymaga zastosowania podpórek, które umożliwiają precyzyjne ustawienie i obserwowanie wędki  bez konieczności wielogodzinnego trzymania kija.

[Głosów:168    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here