Sztuka wiązania węzłów kojarzy się głównie z żeglarstwem i harcerstwem. Tymczasem wędkarze też korzystają z sobie tylko znanych sposobów na wiązanie supłów. No bo jak inaczej przymocować haczyk albo połączyć dwa końce żyłki? Na wodoodporny klej? A może technologicznie zaawansowaną taśmę klejącą? No właśnie. Węzły wędkarskie wciąż pozostają najlepszym (choć nie najprostszym) rozwiązaniem. Muszą być na tyle mocne, by linka wytrzymała holowanie ryby i nie zerwała się w twardych zaczepach. Niestety, nawet doświadczeni wędkarze miewają problemy z zawiązaniem haczyka czy połączeniem żyłki. Sprawdź więc, jak poprawnie zrobić węzeł wędkarski, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów na łowisku.

Dobry węzeł, czyli jaki?

Możesz mieć wędzisko za kilka tysięcy złotych i kołowrotek za drugie tyle, ale jeśli nie potrafisz zawiązać haczyka, Twoje polowanie na wielką rybę szybko może zakończyć się sromotną porażką. Źle wykonany węzeł może rozsupłać się, pęknąć lub doprowadzić do wysunięcia haczyka. Oczywiście każda z tych sytuacji powoduje utratę zestawu i potencjalnej ryby. Aby do tego nie dopuścić, warto trenować węzły wędkarskie przed każdym wypadem na łowisko – zwłaszcza jeśli jeszcze nie masz wprawy albo wędkujesz dość rzadko. O czym pamiętać podczas wiązania żyłki? Oto kilka wskazówek:

  • zanim zaciśniesz supeł koniecznie namocz linkę wodą lub śliną
  • węzeł należy zaciskać powoli jednostajnym ruchem, przy lekkim naprężeniu żyłki
  • ogranicz liczbę węzłów do niezbędnego minimum (każdy kolejny osłabia żyłkę)
  • nigdy nie zaciskaj węzła przez mocne i nagłe szarpnięcie (powoduje osłabienie i  naciągnięcie żyłki)

Pamiętając o tych zasadach, regularnie ćwicz węzły wędkarskie w domu – na łowisku (zwłaszcza w towarzystwie braci po kiju) musisz już wiązać żyłkę niemal bez patrzenia. Szczególną uwagę poświęć węzłom do sztucznych przynęt – w tym przypadku źle wykonany supeł może skutkować śmiercią ryby z powodu połknięcia zbyt dużego i niebezpiecznego przedmiotu.

Rodzaje węzłów wędkarskich

Wyćwiczenie jednego węzła nie wystarczy – innego potrzebujesz do zamocowania haczyka, innego do krętlika i sztucznych przynęt, innego do połączenia żyłek, innego do założenia żyłki na szpulę… W Internecie znajdziesz obrazkowe instrukcje, jak krok po kroku wiązać węzły wędkarskie – niestety na początku mogą wydawać Ci się trudne i niemożliwe do odtworzenia. Możesz posiłkować się również tutorialami video, publikowanymi na YouTube i portalach wędkarskich. Oczywiście nic nie zastąpi korepetycji u doświadczonego wędkarza, który odpowie na Twoje pytania i wskaże ewentualne błędy. W wiązaniu żyłki ważny jest każdy niuans – kierunek zawijania, liczba pętelek, sposób zaciągania supła, dlatego najlepiej zobaczyć to „na żywo”. A oto podstawowe węzły wędkarskie, które powinien znać każdy amator tego hobby:

  • węzeł do haczyka z łopatką
  • węzeł do haczyka z uszkiem (także do przynęt)
  • węzeł igłowy (do haczyka z uszkiem)
  • węzeł łączący dwa końce żyłki
  • węzeł przyponowy
  • węzeł kończący żyłkę
  • węzeł błystkowy (także do karabińczyków, amortyzatorów, przyponu)
  • węzeł stopujący (np. do spławika przelotowego)
  • węzeł mocujący  zestaw do szczytówki
  • węzeł mocujący żyłkę do kołowrotka

Co ciekawe, wyżej wymienione węzły znajdziesz także pod nazwami własnymi. Przykładowo, węzeł Trilene uważany jest za najmocniejszy sposób wiązania krętlików i agrafek. Do mocowania przynęt zaleca się pętlę Homer Rhode, zaś do połączenia dwóch odcinków żyłek warto zastosować węzeł Simple Blood. Bardzo popularnym węzłem wędkarskim jest Palomar, który służy do mocowania haczyków i błystek. Blisko 100% wytrzymałością wyróżnia się stosunkowo rzadko stosowany węzeł Snelling, umożliwiający połączenie haczyka i żyłki.  Za bardzo silny (ale i równie trudny) uważa się również węzeł pętlowy Alana. Doświadczeni wędkarze radzą za to unikać węzła Overhand (inna nazwa: Wind), który daje najsłabsze i najmniej trwałe połączenie.

[Głosów:19    Średnia:2.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here