Koło wędkarskie z Głogowa postanowiło ratować szczupaki

Przeglad prasy | 2009-05-17 | Wiadomości | Źródło: Gazeta Lubuska [zobacz oryginał] Wydrukuj

Oceń:

Koło Wędkarskie Kleń z Głogowa na zawodach podwyższa wymiar ochronny szczupaka do 50 cm. - Niestety, tej ryby jest coraz mniej w naszych wodach - zauważa Mirosław Szymański z koła. Czy takie akcje pomogą?

- Takie akcje mają sens, choćby dlatego, że w czasie zawodów nie było nam dane zobaczyć dużych szczupaków. Dzięki zwiększeniu wymiaru, wiele ma szansę przetrwać - mówi Mirosław Szymański.


Szczupak do niedawna był najbardziej popularnym drapieżnikiem w naszych wodach. Ale to się zmieniło - coraz trudniej go złowić. - Tej ryby ubyło w ostatnich latach i to sporo - opowiada M. Szymański. - Są miejsca w Odrze, w których należałoby się spodziewać tej ryby, ale jej tam nie ma. Po prostu wypiera go sandacz i sum. Niestety, szczupak przegrywa tę walkę.

Kara za zbyt małe

Dlatego to koło, wzorem innych w całym kraju, postanowiło ratować szczupaki. - Liczę, że inni w Głogowie i okolicach pójdą naszym śladem - mówi M. Szymański.
W czasie pierwszych w sezonie zawodów podniesiony został wymiar ochronny szczupaka z 45 do 50 cm.

I tak ma być częściej. Jak zauważyli wędkarze, szczupaka w Odrze jest sporo, ale małego. Zachęcają także swoich kolegów, by wypuszczać te drapieżniki po złowieniu.

Jacek Hoffmann ze społecznej straży rybackiej zauważa, że populacja tego drapieżnika wzrasta od kilku lat dzięki zarybieniom. - Niestety wiele małych sztuk pada łupem pseudowędkarzy - zauważa. - Przypomnę tylko, że zabranie niewymiarowej ryby karane jest mandatem w kwocie 100 zł.

 

 

Mistrz radzi

Jak zauważa mistrz Polski w wędkarstwie spinningowym sławianin Sławomir Mazur, zwiększanie wymiaru na zawodach to za mało. Bo najcenniejsze dla tarła są największe osobniki. - Ostatnio byłem na zawodach w okręgu leszczyńskim. Szybko złowiłem okazałe bolenie, ale nie miałem serca ich zabić - opowiada. - Wypuściłem je do wody. Nie chwaliłem się tym, ale inni wędkarze to widzieli. I gdy wróciłem do wagi bez ryb, organizatorzy zobowiązali się, że postarają się przynajmniej raz w sezonie urządzić zawody na żywej rybie.

Czyli wszystko co złowione, powędruje do wody. - I w taki sposób najlepiej chronić szczupaka - mówi S. Mazur. - A tego rzeczywiście ubyło w naszych wodach.
Jest tylko jeden problem. - U nas w kole jest siedmiu sędziów, a przy organizacji takich zmagań, przy każdym zawodniku powinien być sędzia - zauważa M. Szymański. - Może za jakiś czas to się zmieni.

 

Zobacz podobne

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

 • Krzysztof Meller Data dodania: 6 lat temu Oceń: 1 + / -

  kiniu_19591

  Wymiar chronny tak , ale wg. mnie wszystkie zawody spiningowe powinny być rozgrywane na żywej rybie.

 • xderwold Data dodania: 6 lat temu Oceń: 1 + / -

  Górny wymiar
  - 80 cm szczupak
  - 35 cm okoń
  - 80 cm karp
  - 130 cm sum
  - 75 cm sandacz
  - 65 cm boleń
  - 45 cm lin
  - 45 cm karaś
  - 40 cm płoć
  - 45 cm kleń
  - 40 cm jaź
  Co o tym myślicie, może stworzylibyśmy stronę internetową promującą takie zmiany w rozporządzeniu

 • PAWEŁ BUTKIEWICZ Data dodania: 7 lat temu Oceń: 3 + / -

  esox

  Już od dosyć dawna słychać,że populacja szczupaka się zmniejszyła.Osobiście jestem jak najbardziej za wprowadzeniem górnego wymiaru ochronnego.A dolny wymiar ochronny niech leży w gesti okręgów.Ale zgadzam się z kolegą Krzysztofem,że te 5 cm nie jest niczym złym więc może być wymiar ochronny do 50 cm.

 • R C Data dodania: 7 lat temu Oceń: 1 + / -

  Panowie popieram waszą inicjatywę i myślę, że oprócz całkowitego podniesienia wymiaru ochronnego powinien zostać ustanowiony górny wymiar ochronny nie tylko szczupaka, ale też wielu innych ryb.

 • Krzysztof Mariak Data dodania: 7 lat temu Oceń: 3 + / -

  marini72

  Moim zdanie wymiar ochronny szczupaka, należałoby ponieść do 50 cm i to bezwzględnie. Przy budowie jego ciała głowa to 30 procent jego długości. To co na zostaje z tych 45cm? Niby 5 cm to niedużo, ale masa rośnie razem z długością, więc rachunek jest prosty.

 • Marian Stryjewski Data dodania: 7 lat temu Oceń: 0 + / -

  stryjek1

  Rzeczywiście to jest bardzo słuszna sprawa, może się uda odbudować populację tej wspaniałej ryby

reklama

Nasza sonda

Czy jesteś za elektroniczną formą wnoszenie składek i opłat w PZW?

 • tak
 • nie mam zdania
 • nie

Głosuj

wyniki

Najczęściej komentowane
Wędkarskie bestsellery