Potężne karpie z jeziora Rybowo

Przeglad prasy | 2009-10-22 | Wiadomości | Źródło: Expres Bydgoski [zobacz oryginał] Wydrukuj

Oceń:

Krzysztof Górski potrzebował 10 minut, by wyciągnąć na brzeg 19-kilogramową rybę

Od przeszło 10 lat obserwujemy, że wśród wędkarzy wytworzyła się grupa osób, która wyspecjalizowała się w łowieniu okazałych karpii i amurów.

Blisko 20-kilogramowy karp skusił się na kulkę proteinową.

Często, by zrealizować swoją pasję, odwiedzają łowiska, na których łowienie gwarantuje niezapomniane emocje. Jednym z takich akwenów jest jezioro Rybowo.

 

 

Znajduje się ono w północnej części Wielkopolski, w odległości 56 km od Bydgoszczy. Jest naturalnym polodowcowym zbiornikiem o powierzchni 10 ha. Dno jest mało urozmaicone, a linia brzegowa jednolita. Brzegi porasta trzcina, roślinność podwodna prawie nie istnieje. Dno pokrywa cienka warstwa mułu. Maksymalna głębokość wynosi 3 m. Do wędkowania udostępniony jest północny brzeg od strony wsi Rybowo.

Południowy brzeg porasta pas trzcin głęboko sięgających w misę jeziora - tutaj karpie mają swoją ostoję. Są tam również zatopione gałęzie drzew dające rybom azyl. Bezsprzecznie są to najlepsze łowiska, ale wymagają tzw. wywózki zestawów na odległość 120-150 m. Głębokość wody za pasem trzcin wynosi 1-1,8 m.

Gatunkiem dominującym tutaj jest karp. Większość poławianych osobników mieści się w przedziale od 7 do 15 kg, jednak najczęściej trafiają się ryby ważące 10-13 kg. Z kolei stali bywalcy łowiska wiedzą, że w akwenie pływają okazy przekraczające 20 kg.

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Dariusz Siuchta Data dodania: 6 lat temu Oceń: 0 + / -

    dariuszsiuchta

    Bardzo ciekawe miejsce, pełne pięknych ryb

reklama

Nasza sonda

Czy jesteś za elektroniczną formą wnoszenie składek i opłat w PZW?

  • tak
  • nie mam zdania
  • nie

Głosuj

wyniki

Najczęściej komentowane
Wędkarskie bestsellery