W Bałtyku z powodzeniem można łowić z plaży

Przeglad prasy | 2010-07-22 | Wiadomości | Źródło: Express bydgoski [zobacz oryginał] Wydrukuj

Oceń:

Dziś podpowiadamy jak skutecznie wędkować w morzu (...)

Od kilku lat na polskim Wybrzeżu obserwuje się wzmożoną aktywność wędkarzy łowiących z plaży. Zasobność Bałtyku sprzyja uprawianiu jednej z form wędkarstwa morskiego, jakim jest surfcasting

Do połowów z plaży używa się charakterystycznych wędzisk morskich o długości od 3,9 do 5 metrów i ciężarze wyrzutowym 150-200 gramów. Multiplikator lub kołowrotek o stałej szpuli powinien charakteryzować się metalową obudową, szpulą o możliwie największej wysokości i średnicy oraz odpornością na działanie soli zawartej w wodzie morskiej. Żyłka o średnicy od 0,28 do 0,35 mm powinna umożliwiać jak najdalsze rzuty. Ważnym elementem zestawu jest przypon strzałowy o średnicy od 0,45 do 0,60 milimetrów.

W przybrzeżnych wodach Bałtyku można spotkać ryby typowo morskie, dwuśrodowiskowe i słodkowodne. Najczęściej poławianymi gatunkami są płastugi, leszcze, okonie, węgorze i płocie. Można także łowić takie ryby jak belony, trocie, jazie i sandacze. Dobrym łowiskiem są kanały łączące jeziora przymorskie z morzem, przyujściowe odcinki rzek i budowle wodne (falochrony, mola itp.). 

Wybór właściwej miejscówki wymaga wiedzy i znajomości łowiska. Gdy morze jest spokojne, można zaobserwować rów pomiędzy wypłyceniami czyli tzw. rewę. W miejscu, gdzie morze ma jasny odcień znajduje się piaszczysta łacha (wypłycenie), a tam, gdzie jest ciemy odcień - dołek. Przeważnie 70 metrów od brzegu jest pierwszy dołek, następnie łacha, a tuż za nią kolejny głębszy dołek - dobre łowisko w zasięgu rzutu, im ciemniejszy odcień niebieskiego tym jest głębiej. Właśnie tutaj powinniśmy umieścić przynętę rzucając zestawem na odległość 120-150 metrów.

Za przynętę posłużą nam rosówki, filety z ryb, całe ryby oraz bezkręgowce wodne i mięczaki morskie. Aby podczas wyrzutu przynęta nie spadła z haczyka, używa się haków z zadziorami na trzonku i zestawów przyponowych z zaczepami.

Zobacz podobne

Dodaj komentarz

reklama

Nasza sonda

Czy jesteś za wprowadzeniem górnego wymiaru ochronnego?

  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania

Głosuj

wyniki

Najczęściej komentowane
Wędkarskie bestsellery