Zestaw gruntowy

Wędkarstwo to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu, którą wręcz uwielbiają miliony pasjonatów na całym świecie. W każdy weekend, jak i w dni powszednie, nad akwenami wodnymi można spotkać dziesiątki wędkarzy, wśród których niewątpliwie wyróżniają się osoby łowiące metodą gruntową. Jeszcze do niedawna kojarzyła się ona z wizerunkiem starszego pana, który do łowienia używał najczęściej bambusowego, mocnego kija z grubą żyłką i koszyczkiem zanętowym, nazywanym telewizorkiem. Metoda ta w ciągu ostatnich lat zyskała jednak tak dużą popularność, że wielu producentów zaczęło wypuszczać na rynek wysokiej jakości sprzęt dla coraz liczniejszych jej miłośników, polujących na duże okazy zarówno w jeziorach, jak i wodach płynących.

Najważniejszym elementem zestawu, który powinien posiadać każdy kto chce łowić ryby z gruntu, jest wędzisko, mocne i trwałe, które wytrzyma holowanie nawet największej sztuki. Najbardziej popularnymi wędziskami do połowu z dna są modele nazywane z języka angielskiego picker albo feeder. Można je spotkać jako składane z dwóch lub trzech części lub też bardziej praktyczne wersje teleskopowe. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej wędki to musimy pamiętać, aby dobierać ją dokładnie do naszego ulubionego łowiska. Na wodach stojących o niewielkiej powierzchni z utrudnionym dostępem z brzegu, najlepiej sprawdzą się 2-3 metrowe pickery o stosunkowo niewielkim ciężarze wyrzutu, maksymalnie 40 gram. Z kolei na rzekach, niezależnie od siły uciągu wody, lepiej sprawdzają się mocne wędziska o większej długości, przekraczającej nawet 4 metry, a ciężar wyrzutu sięgający nawet 250 gram pozwala znieść duże przeciążenia. Doskonale nadają się do tego feedery, których można używać w charakterystycznym ustawieniu pionowym. Niezwykle ważny jest także materiał z jakiego został wykonany wybrany przez nas kij, a najlepiej nadają się do tego celu wytrzymałe włókna węglowe.

Kiedy zakup wędziska mamy już za sobą, to przyszedł czas na drugi element, równie ważny czyli kołowrotek. Tutaj również mamy duży wybór najróżniejszych modeli, ale do tej metody łowienia muszą one być odpowiednio mocne, trwałe i wykonane z najwyższej jakości materiałów. Nie mogą być zbyt małe, gdyż będą ciągle poddawane wysokim obciążeniom. Są one powodowane nieustannym ściąganiem ciężarka i używanych zanętników w nurcie wody, jak i samym holowaniem ryby wraz z całym zestawem. Zdecydowanie należy unikać delikatnych kołowrotków z tworzyw sztucznych i wybierać te z aluminium o wyższej szpuli umożliwiającej swobodne wysuwanie się żyłki podczas wyrzutu. Ten który wybierzemy powinien być również wyposażony w mocny hamulec o dużym zakresie regulacji, bardzo przydatny jest też tzw. wolny bieg, szczególnie przy połowie silnych ryb np. karpi. Do kołowrotka trzeba dobrać odpowiednią żyłkę, która także musi znieść wyjątkowo duże obciążenia bez ryzyka zerwania się i utraty zdobyczy. Ta używana w metodzie gruntowej musi charakteryzować się małą rozciągliwością. Do wędek typu picker najlepiej używać grubości rzędu 0,16 do 0,18 mm, a do mocniejszych feederów najlepiej nada się ta o grubościach od 0,20 do 0,30 mm. Tak duże grubości wymusza na wędkarzu sama specyfika łowienia, duże ciężary jakie trzeba holować oraz możliwość zaczepienia o przedmioty znajdujące się na dnie. Mimo, że powszechnie uważa, że cienka żyłka poprawia długość wyrzutu, to jednak grubsza pozwala uniknąć jej splątania, zmory każdego wędkarza. W tym przypadku wyższa cena oznacza też lepszą jakość, dlatego na tym elemencie nie warto oszczędzać. Tak samo wysokiej jakości jak żyłka muszą być też haczyki. Je również powinniśmy dokładnie dobierać do specyfiki akwenu na którym będziemy łowić, ale i do rodzaju stosowanej przynęty. Kiedy używamy tych naturalnych, grochu, kukurydzy czy coraz bardziej popularnych kulek proteinowych, to najlepsze będą mocne haczyki o dużym zaokrągleniu i krótkim trzonku. Stosujemy w połowie ryb takich jak liny, brzany i przede wszystkim karpie. Są one na tyle wytrzymałe, że nie pękną przy holu nawet największego okazu. Jeśli zaś preferujemy przynęty żywe, rosówki lub czerwone robaki, to do nich wykorzystujemy haczyki o dłuższym trzonku umożliwiającym pewniejsze założenie przynęty.

Dobre wędzisko, z profesjonalnym kołowrotkiem renomowanej firmy, wymaga odpowiedniej oprawy, czyli pokrowca ułatwiającego bezpieczny transport takiego zestawu. Sklepy oferują ich naprawdę wiele, ale podobnie jak z żyłką nie ma co na nich oszczędzać i ryzykować uszkodzenia lub nawet zniszczenia posiadanego sprzętu. Najbardziej sprawdzają się pokrowce o kilku komorach, wyłożone od wewnątrz pianką, doskonale chroniącą zawartość przed upadkiem czy uderzeniem. Można w nie zapakować wędkę razem z kołowrotkiem, dzięki czemu zaoszczędzimy czas konieczny na złożenie elementów już nad wodą. Oczywiście nie możemy także zapomnieć o pudełkach na przynęty, z wieloma wygodnymi przegródkami dzięki którym utrzymamy porządek. Przydadzą się także regulowane podpórki pod kije i składane krzesełko wędkarskie, zapewniające komfort łowienia. Jeszcze tylko wiaderko do rozrabiania zanęty i można ruszać po wymarzoną wielką rybę.

[Głosów:39    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here