akwarium

Zanim zaczniemy przygodę ze swoim pierwszym akwarium, warto dowiedzieć się na ten temat podstawowych informacji, choć na samym początku nie sposób uniknąć pomyłek.

Miejsce na akwarium

Pierwszym krokiem jest na pewno dokładne zaplanowanie miejsca, w którym umieścimy akwarium. Bardzo istotne jest, aby wybrać możliwie najciemniejsze miejsce w pomieszczeniu, ze względu na sztuczne światło, które powinno być dobrze widoczne. Nie zaleca się stawiania akwarium blisko grzejnika oraz okna, jeżeli nie chcemy, aby szybko zaatakowały je glony.

Wybór akwarium

Zbiornik może być prosty lub zaokrąglony, to już zależy od indywidualnego gustu. Jeśli chodzi o pojemność zaleca się używanie zbiorników 50-100L, ponieważ większe zapewniają lepszą stabilność, chodzi tu o parametry wody w akwarium, łatwiej się będzie takim również opiekować. Więcej o parametrach wody dowiesz się tutaj: https://fajnyzwierzak.pl/porady/parametry-wody-w-akwarium-krok-po-kroku-wyjasniamy-jak-przygotowac-zbiornik/.

Wyposażenie akwarium

Zawartość zbiornika może być sztuczna, świetnie sprawdzą się w takim wypadku ceramiczne dekoracje, które będą również idealną kryjówką dla rybek. Dla zwolenników dekoracji naturalnych polecane są np. korzenie, rośliny oraz różnego rodzaju skałki, należy jednak wystrzegać się zbierania ich z podwórka. W taki sposób nabyte ozdoby mogą razem ze sobą wnieść do naszego zbiornika szkodliwe bakterie, to samo dotyczy oczywiście roślin. Jeśli już decydujemy przyozdobić czymś naturalnym, szukajmy do tego artykułów w sklepie akwarystycznym bądź zoologicznym.

Świetnym pomysłem na kamień ozdobny może być lawa wulkaniczna, nie wpływa w żaden sposób na parametry wody, i dostępna jest za niewielką cenę w różnych kolorach. Jeśli chodzi o rośliny, wśród tych najbardziej polecanych i popularnych jest między innymi mech jawajski, rzęsa drobna, której pozytywną cechą jest to, że pochłania ona nadmiar azotanów oraz moczarka argentyńska, pełni ona pożyteczną funkcję ponieważ ogranicza wzrost glonów i zawiera substancje hamujące rozwój sinic.

Do roślin popularnych należy również spotykana w naszym naturalnym środowisku moczarka kanadyjska. Wielu jednak rezygnuje z niej , ponieważ w odróżnieniu od moczarki argentyńskiej moczarka kanadyjska do akwarium ogrzewanego nadaje się mniej. Zdecydowanie lepiej sprawdza się w zbiornikach nieogrzewanych. Więcej o moczarce kanadyjskiej dowiesz się tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/moczarka-kanadyjska-do-akwarium-wymagania-pielegnacja-rozmnazanie/.

Problemy początkującego akwarysty

Na koniec o najczęstszych wpadkach, czyli jak uniknąć podstawowych 5 błędów początkującego akwarysty.

Pierwszym z nich jest pośpiech, wszystkie zmiany powinny być wprowadzane bardzo powoli.

Drugi to kupowanie zwierząt bez nabycia wcześniejszej wiedzy o nich, no bo w końcu nie da się dobrze zająć rybką jeśli nie znamy wymagań, jakie musi spełniać jej środowisko aby czuła się w nim dobrze.

Numer trzy to równie częsta wpadka, jaką jest nieodpowiednia filtracja. Należy zadbać o to aby system filtracji był odpowiednio dobrany do naszego zbiornika i poziomu obciążenia biologicznego.

Czwarty błąd to przekarmianie. Rybki po jakimś czasie zaczną kojarzyć nas z jedzeniem. Nie należy jednak karmić ich zbyt często. Wyjątkiem jest narybek.

Błąd piąty to zakup rybek w kiepskiej kondycji zdrowotnej. Chora rybka nie będzie interesowała się pokarmem, jeszcze w sklepie poproś sprzedawcę, aby wrzucił jej odrobinę jedzenia. Jeżeli nie wyrazi chęci, aby to zrobić, nie kupuj.

[Głosów:10    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here