Wędka casting

Wędka casting do czego służy?

Jest to odmiana spinningu mająca swoje korzenie w Ameryce Północnej. Przy jej pomocy polujemy na ryby drapieżne, przy użyciu przynęt sztucznych. Do tego rodzaju połowu używamy kija z tzw. pazurem oraz kołowrotka z ruchomą szpulą czyli multiplikatora.

Dlaczego kij z pazurem, nie mogę użyć zwykłego spinningu?

Prawdą jest, że do castingu nie można używać wędki spinningowej. Po pierwsze niebagatelne znaczenie ma tutaj wygoda uchwytu, kije castingowe posiadają tzw. pazur jak już wcześniej wspomniałem. Mocny i pewny chwyt przy multiplikatorze zapewnia tylko kij z pazurem. Co ważniejsze kij spinningowy i identyczna wersja castingowa mają zupełnie inaczej skonstruowane przelotki, w castingu  kij trzymamy do góry przelotkami, ponieważ multiplikator mamy tez w pozycji górnej, przelotki są niższe, mniejsze, inaczej rozmieszczone i mogą różnić się ilością względem wersji spinningowej.  Reasumując, multiplikator jest osadzony bliżej wędziska niż kołowrotek ze stałą szpulą (nie ma tak wysokiej stopki), potrzebuje przelotek mocniejsze, inaczej rozmieszczone, mniejsze i osadzone bliżej wędziska.

Kij dobieramy do rodzaju przynęt, na które chcemy łowić, do woblerów typu jerk np. Salmo, Strike Pro czy westin Shad Teez sklep internetowy potrzebujemy wędki typu jerk np. Dragon BB Jerk, bardzo szybkie wędzisko ułatwi nam odpowiednie prowadzenie przynęty.

Jak nawinąć plecionkę na szpulę multiplikatora?

Sposobów jest mnóstwo, jednym z których najczęściej korzystam jest węzeł zaciskowy z nie dużym supłem, dodatkowo przyklejony taśmą izolacyjną do szpuli. Podczas nawijania przy pierwszych obrotach można delikatnie pomagać wodzikowi, aby plecionka nawijała się równo, do nawijania rozkręcamy docisk szpuli (pokrętło przy korbie). Plecionkę przekładamy przez pierwszą przelotkę, wodzik, a następnie przyczepiamy do szpuli. Szpule z linką wrzucamy do wody, przez złożony papierowy ręcznik, przekładamy plecionkę i przy nawijaniu dociskamy ją w tym miejscu, nie za mocno, chodzi o to aby plecionka układała się ciasno, a dzięki ręcznikowi usuniemy nadmiar wody pochłonięty przez linkę. Na świeżo założonej plecionce warto wykonać kilka rzutów testowych do wody, jak najdalej, wtedy plecionka na pewno ułoży się prawidłowo.

Jak nawinąć plecionkę na szpulę multiplikatora

Multiplikator jak używać, jak wybrać odpowiedni?

Nie każdy multiplikator nadaje się do wędki castingowej. Aby rzucać daną gramaturą musimy mieć nie tylko dość mocny kij, ale i kołowrotek. Multiplikatory dzielimy na 2 podstawowe rodzaje tzw. okrągły czyli multiplikator wysokoprofilowy oraz niskoprofilowy.

Multiplikatory zostały stworzone z myślą o ciężkim łowieniu, lecz dziś można złożyć zestaw do tzw. BFS najprościej mówiąc Ultra Light w wersji castingowej. Przykładowy multiplikator to Shimano Aldebran BFS, który komfortowo startuje od główki 2g z przynętą sztuczną.

W zależności jak ciężkimi przynętami chcemy rzucać, powinniśmy dobierać multiplikator, aby rzuty były zadowalające. Przykładowo Multiplikator Shimano Curado powinien komfortowo obsłużyć przynęty w zakresie od 7-80g. Jeżeli szukamy czegoś mocniejszego co pozwoli zacząć od 30g oraz przekroczyć 100g,150g powinniśmy wybrać Shimano Tranx. Multiplikatory tanio kupimy na sklep internetowy kołowrotek shimano.

Gdzie znajduje się hamulec walki i jak go ustawić?

Hamulec walki w multiplikatorze znajduje się zaraz obok korby, w wyglądzie zazwyczaj przypomina gwiazdę, jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Ustawiamy do dokładnie tak samo jak w zwykłym kołowrotku ze stałą szpulą, każde przekręcenie powoduje zwiększenie mocy hamulca walki.

Jak rzucać zestawem castingowym,  jak unikać „brody”?

Rzuty są bardzo proste i w moim odczuciu dużo wygodniejsze niż rzuty zwykłym kołowrotkiem. Najprościej mówiąc wystarczy kciukiem przytrzymać szpulę, zwolnić hamulec rzutowy przez naciśnięcie przycisku, który znajduję się pod szpulą, płynnym, niezbyt mocnym ruchem rzucić w wybranym kierunku. Najprościej zacząć rzuty od górnej granicy naszego zestawu, zdecydowanie im ciężej, tym łatwiejsze rzuty, gdy bezproblemowo będą wychodzić nam rzuty ciężkim zestawem, odpowiednio, stopniowo schodzimy z gramaturą oraz ustawieniami multiplikatora w dół. Co w kwestii plątającej się plecionki odpowiednie ustawienie hamulców  rzutowych zniwelują brody. Pokrętło obok korby multiplikatora zawsze działa tak samo im mocniej dokręcimy tym większy docisk na szpuli spowodujemy co daje nam możliwość rzutów cięższymi przynętami. Hamulców bocznych mamy kilka najbardziej popularnymi są: magnetyczny, odśrodkowy  i  opracowany przez Shimano DCR czyli Digital Control. Bardzo istotną kwestią jest minimalne ustawienie hamulca bocznego (pokrętła) minimalne ustawienie jest wtedy, gdy między szpulą, a obudową multiplikatora nie ma luzów. Jak to sprawdzić? Wystarczy położyć palec na szpule i spróbować poruszać nią na boki, kiedy czujemy, że szpula się rusza musimy ją delikatnie dokręcić, aż do zniwelowania luzów.

zestawem castingowym

Zaczynając od początku jak sama nazwa wskazuje magnetyczny to kilka magnezów, które dzięki pokrętle na boku multiplikatora można odpowiednio przybliżać i oddalać od szpuli, dzięki czemu mocniej bądź lżej hamują szpule podczas rzucania.

Sklep Intenrnetowy- Szybki, Tonio i Solidnie Wędkarski Sklep Internetowy

Hamulec odśrodkowy to czysta fizyka, na przykład w Shimano SVSR, mamy kilka bloczków z obciążeniem na szpuli, najprościej tłumacząc im więcej bloczków rozłożymy tym mocniej wyhamowuje nam szpule. Przy Shimano SVSR mamy dodatkowe pokrętło, które umożliwia delikatne poprawki z zewnątrz, bez konieczności ściągania bocznej pokrywy kołowrotka. Sprzęt wędkarski, duży wybór, niskie ceny

Shimano DCR to zgoła coś innego, elektroniczny hamulec kontroli szpuli, to znaczy pokrętło oraz 4 tryby, wystarczy rzucić a DCR sam ustawi odpowiednią moc hamowania. Tryby są odpowiednio przypisane:

  1. Program do dalekiego dystansu (Niewielki wpływ hamulca na szpule).
  2. Program do plecionki i żyłki.
  3. Program do fluorocarbonu.
  4. Program do skipowania (Skipping, Duża precyzja rzutów).

Gdzie znajduje się hamulec walki i jak go ustawić?

Hamulec walki w multiplikatorze znajduje się zaraz obok korby, w wyglądzie zazwyczaj przypomina gwiazdę, jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Ustawiamy do dokładnie tak samo jak w zwykłym kołowrotku ze stałą szpulą, każde przekręcenie powoduje zwiększenie mocy hamulca walki.

Jak dbać o multiplikator?

Kiedy oczekujemy, że sprzęt ma nam służyć przez lata musimy o niego odpowiednio dbać, ale i w właściwy sposób użytkować. Przede wszystkim, jak przy każdym kołowrotku trzeba go regularnie czyścić, przy multiplikatorze należy smarować wodzik, który układa nam żyłkę na szpuli, oprócz tego nie należy przekraczać górnej granicy rzutowej naszego kołowrotka.

[Głosów:316    Średnia:4.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here