Jeżeli jesteś już doświadczonym wędkarzem, na pewno masz swoje sprawdzone miejsca. Jeśli jednak dopiero zaczynasz lub jesteś w nieznanym rejonie, musisz zadać sobie podstawowe pytanie: gdzie na ryby?

Aktualnie wędkarze mają duże ułatwienie w postaci internetu i portali społecznościowych. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w Google lub na Facebooku, by znaleźć mnóstwo sugestii dostosowanych do danej lokalizacji. Trzeba jedynie kilku chwil, by dotrzeć do listy popularnych łowisk w Poznaniu, Warszawie czy Rzeszowie. Co więcej, na wielu stronach łowiska są posegregowane na kategorie, więc możesz sobie przejrzeć listę miejsc nad rzeką, stawów czy jezior, gdzie warto się wybrać.

Na ryby na łowiska komercyjne

Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie łowisk komercyjnych. To właśnie tutaj wiele osób zaraża się pasją do wędkowania. Łowiska tego rodzaju są płatne, ale świetnie nadają się na wypoczynek ze znajomymi czy całą rodziną. w dodatku są one tak przygotowane, by wędkarze mieli niemal gwarancję, że połów będzie satysfakcjonujący. Dużą zaletą komercyjnych łowisk jest też cała mała infrastruktura wokół nich. Dla wędkarzy przygotowane są pomosty i łódki, a także miejsca na nocleg. Łowiska tego typu są też zlokalizowane w spokojnych rejonach, gdzie można wypocząć, a wędkowanie nie jest zakłócane przez przypadkowych turystów czy miejski zgiełk.

Kiedy ryby nie biorą?

Zastanawiając się nad wyjazdem na ryby powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko miejsce, ale również czas. Zdarza się tak, że człowiek ma ochotę wybrać się na wędkowanie, ale zwyczajnie… nie ma to sensu. Są takie godziny, w których złowienie czegokolwiek jest po prostu znacznie trudniejsze. Ryby zwykle bardzo słabo biorą w godzinach popołudniowych. Jeżeli jest już godzina 11:00-12:00, to lepiej zostać w domu. Nie bez powodu wędkarze słyną z wczesnego wstawania. Ryby ponownie zaczynają żerowanie wieczorem. Warto przyjąć zasadę, że nie wędkujemy pomiędzy godziną 11:00 a 17:00.

Oczywiście ryba to nie komputer i wyjątki zawsze mogą się trafić. Jeżeli kogoś interesują niewielkie ryby i jedzie nad staw, w którym znajdują się ich duże ilości, to na pewno trochę uda się złapać. Jedna lub dwie większe ryby mogą się trafić nawet w godzinach popołudniowych. Generalna zasada jest jednak taka, że duże ryby w środku dnia nie żerują, więc i ich złowienie będzie trudne.

Kolejną ważną kwestią jest ciśnienie. Nieważne kiedy i gdzie na ryby pojedziesz, może zdarzyć się, że nie będą one brały z powodu wysokiego ciśnienia. Natomiast niskie ciśnienie sprzyja obfitym połowom. Ujemnym czynnikiem mogą być także wysokie wahania ciśnienia. Jeśli jednego dnia jest ono wysokie, a następnego niskie, potem znów wysokie itd. to prawdopodobnie wędkowanie nie przyniesie wiele satysfakcji.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Warto być cały czas na bieżąco, zarówno z przepisami, jak i stanem łowisk. Jeśli na przykład w danym momencie obowiązuje ochrona gatunkowa drapieżników, to znaczy, że po złowieniu szczupaka, suma czy sandacza będzie trzeba go wpuścić z powrotem do wody, by wędkowanie pozostało legalne.

A co ze stanem łowisk? Gdy szukasz odpowiedzi na pytanie o to, gdzie jechać na ryby, powinieneś sprawdzić aktualne doniesienia. Zdarza się np., że łowiska zostają zatrute odpadkami (co miało miejsce choćby kilka razy w Warcie) i potrzeba nieco czasu nim się zregenerują.

[Głosów:9    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here