Doświadczeni wędkarze zwykle nie mają większych wątpliwości, jakie haczyki wędkarskie są odpowiednie na daną okazję. Młodzi adepci tej sztuki mogą jednak być nieco zagubieni. Co trzeba brać pod uwagę wybierając haczyk, aby brania były jak największe, a po powrocie do domu można było pochwalić się złapaniem dużej ryby?
Ostrość haczyka
Zapewne wiesz już, że haczyki wędkarskie mają zaostrzone groty, które ułatwiają zacięcie ryby. Nie ma w tym przypadku “wielkiej filozofii”. Haczyk powinien być ostry – i tyle. Przed zabraniem go ze sobą warto sprawdzić grot dotykając końcówki opuszkiem palca. Uwaga na dobrze naostrzone haczyki – można się łatwo skaleczyć. Sprawdzanie ostrości powinno być przeprowadzone w delikatny sposób. Jeśli haczyk nie ma ostrego grotu, można go naostrzyć papierem ściernym albo osełką.
Główki haczyka (końcówki zadziora) mają też różne rozmiary. Tutaj podczas wyboru najlepiej kierować się rodzajem przynęty. Im większą przynętę chcesz wykorzystać, tym większa powinna być główka. W przypadku małych, płaskich zadziorów, lepiej stosować niewielką przynętę.
Wielkość haczyka
Najpopularniejsze haczyki to te o rozmiarze 10-8. W przypadku rozmiaru zależność jest dość oczywista – większy haczyk pozwoli na złowienie większej ryby, ale oczywiście nie zawsze warto stawiać na największy możliwy model. Wszystko zależy od tego, jaki jest Twój cel. Łowienie mniejszych ryb na duże haki nie jest najlepszym pomysłem. Właśnie dlatego tak wielu wędkarzy wybiera rozmiary od 10 do 8. Nie złowisz za ich pomocą wprawdzie wielkiego suma, ale w większości przypadków w polskich warunkach takie modele sprawdzą się najlepiej.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wędkowaniem i po raz pierwszy wybierasz haczyki wędkarskie, być może zastanawia Cię, dlaczego podaliśmy rozmiar od 10 do 8, a nie na odwrót (większa liczba jako pierwsza). Odpowiedź jest prosta: haczyki mają “odwrócone” oznaczenia. Im mniejszy haczyk tym większy numer rozmiaru. Szóstka czy ósemka są więc większe od dziesiątki czy dwunastki.
Jednocześnie początkującym polecamy wybieranie haczyków wędkarskich z długą szyjką. Wówczas po prostu łatwiej jest zrobić wiązania ręcznie.
Warto zwrócić też uwagę na grubość haczyka oraz metodę jego wykonania. Twoim celem powinno być kupienie wytrzymałego haczyka, zwłaszcza, jeśli masz zamiar łowić większe ryby. Zalecamy stawianie na modele hartowane oraz grubsze. Wówczas ryzyko, że haczyk się wygnie albo złamie jest dużo niższe.
Kolor haczyka
Haczyki mają różne kolory. Przyjęło się, że haczyki wędkarskie dobieramy do barwy przynęty. Przykładowo może to wyglądać tak:
- haczyk biały – ciasto, białe robaki
- haczyk czerwony – czerwone robaki
- haczyk złoty – kukurydza, pszenica
W sprzedaży jednak znajdują się także haczyki w innych kolorach (czarne, niebieskie itp.), a poza tym nie zawsze mamy akurat pod ręką model o odpowiedniej barwie. Na szczęście nie trzeba się tym bardzo przejmować. Warto przyjąć zasadę, że kolor haczyka staramy się dostosować do przynęty, jeśli dysponujemy odpowiednimi egzemplarzami, ale gdy okaże się, że brakuje nam na przykład złotych haczyków, gdy przynętą jest kukurydza, to… w porządku. Nie trzeba specjalnie lecieć do sklepu po złote haczyki. Różnice w skuteczności są niewielkie.