Wakacje nad polskim morzem to typowy sposób Polaków na spędzenie urlopu z najbliższymi. Brak bariery językowej, możliwość wyboru taniego środka transportu (pociąg, autobus) oraz stosunkowo bliska odległość od domu sprawiają, że Bałtyk wciąż dominuje nad zagranicznymi destynacjami. Niestety wyjazdy  wakacyjne często kolidują ze wspaniałym hobby – mowa oczywiście o wędkarstwie. Amatorzy tej formy spędzania wolnego czasu cierpią katusze na widok ogromnego akwenu, a raczej „złoża” przeróżnych gatunków ryb. Przebywać tydzień-dwa nad wodą i nie zarzucić kija? Stop! Oczywiście, że możesz połączyć wędkarstwo morskie z rodzinnym urlopem, musisz tylko odpowiednio się przygotować. Jak łowić ryby Bałtyku? Co zabrać ze sobą i o czym pamiętać?

Wędkarstwo morskie – jaki sprzęt?

To zależy od tego, skąd będziesz łowić. Jeśli z brzegu metodą surfcastingu, potrzebujesz solidnego wędziska o długości 3,9-5 metrów i ciężarze wyrzutowym 150-200 g. Dobierz multiplikator lub kołowrotek ze szpulą stałą – zwróć uwagę, czy osprzęt jest odporny na działanie wody morskiej. Do tego żyłka o średnicy 0,28-0,35 mm, sensowne jest zastosowanie przyponu strzałowego fi 0,45-0,60 mm. Przyda się również wysoki stojak wędkarski, dzięki któremu uchronisz sprzęt przed działaniem morskiej wody, a linka ominie silne fale.

Jeśli wolisz łowić ryby Bałtyku z pokładu wynajętego kutra, wystarczy Ci wędzisko o długości 2-3 m, ale ciężar wyrzutu postaraj się dopasować do głębokości łowiska. Na płytkich wodach (np. Łeba) wystarczy wędka 150-200 g, na głębszych (Władysławowo, Hel) zasadne jest użycie kija o ciężarze wyrzutu 300-400 g. Żyłkę możesz zastąpić plecionką 0,20-0,35 mm. Jeśli nie masz doświadczenia z multiplikatorem, łowienie z kutra to nie najlepszy moment na naukę – koniecznie poprzestań na kołowrotku ze szpulą stałą.

Niezależnie od metody połowu (z brzegu, z morza), wybieraj sprzęt odporny na działanie morskiej soli, a dodatkowo po każdorazowym użyciu przepłucz go w ciepłej czystej wodzie. Ponieważ nad morzem będziesz mieć do czynienia z wysokimi falami i silnymi rybami, polecamy wytrzymałe wędziska kompozytowe.

A co z przynętami? Ryby Bałtyku szczególnie upodobały sobie rosówki, czerwone robaki, filety z ryb, świeżo złowione szprotki.

Jak przygotować się do łowienia w morzu?

Jeśli masz już odpowiedni sprzęt, musisz postarać się o odpowiednie zezwolenia – na szczęście po zmianie przepisów w 2017 roku opłaty nie przekraczają granicy przyzwoitości. Wędkarstwo morskie rekreacyjne będzie Cię kosztować:

  • 7 zł – za zezwolenie ważne 1 tydzień
  • 11 zł – za zezwolenie ważne 1 miesiąc
  • 42 zł – za zezwolenie ważne 1 rok
  • 32 zł – za zezwolenie roczne dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Opłaty należy dokonać na konto Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego właściwego dla miejsca połowu. Zezwolenie jest ważne od momentu wpłaty, czyli od przybicia stempla na poczcie lub w banku. Najprościej zapłacić przelewem tradycyjnym, gdyż wtedy otrzymujesz dowód wpłaty, który musisz mieć przy sobie na wypadek kontroli. Co ważne, druk powinien być czytelny i musi zawierać Twoje dane (nazwisko, adres) – oczywiście musisz potwierdzić jego ważność dokumentem tożsamości.

Jeśli chcesz łowić ryby Bałtyku wprost z morza, musisz odpowiednio wcześnie zarezerwować jacht lub kuter rybacki. Nad morzem działa wiele armatorów, którzy organizują rekreacyjne połowy, np. na dorsza, łososie, śledzie, sandacza czy inny gatunek ryby. W zależności od czasu trwania, rodzaju jednostki pływającej i metody połowu, cena rejsu może wynosić od 120 do 400 zł za osobę. Nie da się więc ukryć, że łowienie z plaży może być nawet dziesięć razy tańsze niż połów z kutra – niemniej druga opcja jest bardziej ekscytująca i gwarantuje niezapomniane przeżycia.

Jakie ryby Bałtyku możesz łowić?

Ze względu na niskie zasolenie fauna Bałtyku jest wyjątkowo różnorodna – znajdziesz tu zarówno typowe gatunki słonowodne, jak i ryby słodkowodne czy przystosowane do dwóch środowisk wodnych. W każdym razie, podczas łowienia pamiętaj o okresach  ochronnych, dziennych limitach i dopuszczalnych wymiarach – mandat za nielegalny połów to kiepska pamiątka z wakacji. Na jakie ryby Bałtyku możesz zapolować? Jeśli lubisz gatunki znane z polskich jezior i rzek, możesz wybrać się na węgorze, leszcze, okonie, pstrągi tęczowe, płocie, sandacze, trocie, jazie. Z ryb typowo słonowodnych możesz trafić na dorsze, belony, flądry, śledzie. Organizatorzy rejsów rekreacyjnych zapraszają również na połowy łososia metodą trollingu.

Niezależnie od gatunku ryb miejsce na połów powinno być odosobnione. Po pierwsze, łowienie w pobliżu zatłoczonej plaży jest niebezpieczne i może zakończyć się mandatem. Po drugie, gwar i tabuny amatorów pływania odstraszają ryby morskie, które szybko przemieszczają się w kierunku bardziej kameralnego środowiska. Gdzie możesz liczyć na dobre branie? Polecamy miejsca w pobliżu ujścia rzek i łączące morze z jeziorami. Możesz również skorzystać z falochronu, mola i innych konstrukcji wodnych.

[Głosów:426    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here