Wędkarstwo feederowe to metoda gruntowa, w której branie sygnalizuje cienka drgająca szczytówka. Charakterystycznym elementem zestawu feederowego jest koszyczek zanętowy mocowany na żyłce. Skuteczność tej metody polega na tym, że ryba zwabiona zanętą łatwiej wypatrzy Twoją przynętę – dzięki temu masz większe szanse na branie w miejscu o dużej presji wędkarskiej. Jak skompletować typowy sprzęt feederowy? O czym warto wiedzieć przed pierwszym połowem z użyciem koszyczka zanętowego?

Jaki sprzęt do metody feederowej?

Najpierw wędzisko. W sklepach wędkarskich znajdziesz specjalne wędki feederowe o długości wędziska od 2,70 do 3,90 m i ciężarze wyrzutu od 50 g do 200 g. W wodach stojących zazwyczaj stosuje się wędki 3,60-3,90 m i maksymalnym cw. do 80 g. Wędzisko powinno być wyposażone w wymienne szczytówki o różnej twardości – dobór odpowiedniej uzależnia się od gatunku ryby (np. na karpia używa się najtwardszych szczytówek) oraz ciężaru obciążenia. Kołowrotek najlepiej z trzema lub czterema łożyskami (rozmiar 200 lub 300), żyłka monolityczna (150 m) niezbyt rozciągliwa.

Wędkarstwo feederowe wymaga dobrania odpowiedniego koszyczka zanętowego. Na wody o spokojnym nurcie używa się koszyczków otwartych kwadratowych lub okrągłych z dociążeniem do 40 g. W wodach stojących można zastosować dowolny koszyczek otwarty i zrezygnować z obciążenia. Wody o szybkim nurcie wymagają koszyczka zamkniętego o kształcie kwadratowym lub trójkątnym, z dociążeniem do 100 g.

Koszyczek feederowy można zamontować na rurce antysplątaniowej, jednak doświadczeni wędkarze często rezygnują z tego gadżetu, by uniknąć nadmiernego obciążenia zestawu. Jeśli chcesz zastosować rurkę, pamiętaj o użyciu gumowych stoperów, które zapobiegają uszkodzeniu zestawu. Przypon i koszyczek można połączyć z żyłką za pomocą krętlików (nr. 12), niemniej elementy te często doprowadzają do zerwania linki.

Zbudowanie typowego zestawu feederowego jest stosunkowo proste. Formujesz pętlę z 80-centymetrowego odcinka żyłki, robisz węzeł. Rozcinasz pętlę ok. 20 cm od węzła – otrzymujesz w ten sposób dwa końce żyłki.  Przez krótszy odcinek przeciągasz koszyczek i wiążesz żyłkę na krętliku. Na drugim końcu mocujesz przypon z włosem.

Wędkarstwo feederowe – o czym pamiętać?

Branie ryby sygnalizuje drgająca szczytówka, jednak aby nie przegapić tego momentu, można zastosować elektroniczny sygnalizator brań lub specjalną bombkę. W wartkiej rzece nurt ciągnie za żyłkę, co można omyłkowo odczytać za złapanie przynęty przez rybę – z tego powodu warto zamontować choć prosty dzwoneczek.

Wędka nie może być ustawiona zbyt pionowo, należy utrzymywać szeroki kąt pomiędzy wędziskiem a żyłką (pomiędzy 90 a 120°).

Jeśli chcesz skutecznie zwabić ryby (zwłaszcza przy dużej presji wędkarskiej), podciągnij lekko wędzisko, aby wprawić przynętę w ruch i wydostać zanętę z koszyczka.

Aby z sukcesami uprawiać wędkarstwo feederowe, musisz zyskać wprawę w stosowaniu zanęty. Zbyt mocno upchnięty pokarm nie wydostanie się z koszyczka, z kolei włożony zbyt luźno „wyskoczy” podczas zarzucania przynęty – w obu przypadkach nie zdołasz zwabić ryb w wybrane miejsce.

Przy zarzucaniu celuj zawsze w ten sam punkt, nawet jeśli od dłuższego czasu nie doszło do brania. Jeśli będziesz próbować w rożnych miejscach, rozrzucisz zanętę na dużym obszarze i tym samym rozproszysz ryby po całym łowisku.

Uprawiając wędkarstwo feederowe w rzekach o silnym nurcie, wybieraj grubsze żyłki i cięższe koszyczki – w przeciwnym razie zestaw nie utrzyma się przy dnie.  

[Głosów:30    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here