Niezbędnik początkującego wędkarza

Wędkowanie to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, polegający, jak się niektórym może pozornie wydawać, na siedzeniu przez cały dzień na krzesełku i wpatrywaniu się w wodę. Nie chodzi w nim także o samo łowienie ryb. Wędkowanie to przede wszystkim kontakt z przyrodą, odpoczynek, relaks, ale też ruch na świeżym powietrzu, bowiem są rodzaje wędkarstwa, jak choćby spinning, podczas których trzeba się nachodzić i nie jeden raz użyć siły. Z tego też choćby powodu do wędkowania trzeba się należycie przygotować, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tym pięknym sportem.

Poniżej znajdziecie podstawowe informacje na temat przepisów, a także sprzętu, który należy sobie sprawić zanim wyruszymy na pierwszą wędkarską przygodę.

Jeżeli czujemy, że wędkarstwo jest czymś, co nas pasjonuje, czemu będziemy chcieli poświęcić swój wolny czas, dobrze, jeśli zapoznamy się wcześniej z informacjami dotyczącymi naszego nowego hobby. W tym celu możemy zebrać fachową literaturę, poradniki, przeszukać internet, w którym aż roi się od niezbędnych wiadomości na ten temat. Dobrze również porozmawiać z kimś, kto wędkuje już od dawna. Na pewno jego wiedza praktyczna przyda się nam w przyszłości, ponieważ teoria to jedno, ale praktykowanie może nas nie jeden raz zadziwić.

Na samym początku musimy uzmysłowić sobie to, iż w Polsce połów ryb jest ściśle uregulowany przez odpowiednie przepisy i brak wiedzy na ich temat, bądź nieprzestrzeganie ich może skończyć się dla nas pociągnięciem do odpowiedzialności prawnej.

Sytuacja z łowiskami wygląda następująco. Możemy korzystać ze zbiorników komercyjnych, a także z tych należących do PZW (Polskiego Związku Wędkarstwa). Czym się one między sobą różnią? Przede wszystkim, jeśli chcemy skorzystać z komercyjnych łowisk, musimy uiścić opłatę wstępu. Jeżeli natomiast chcemy korzystać z łowisk należących do PZW, konieczne będzie okazanie w tym celu karty wędkarskiej i pozwoleniem na połów, które uzyskujemy opłacając składki członkowskie w konkretnych kole wędkarskim. Kartę wędkarską może otrzymać każdy, kto ukończył czternasty rok życia, a dodatkowo, po zapoznaniu się z przepisami, zdał państwowy egzamin na terenie swojego kola Polskiego Związku Wędkarskiego. Co ważne, osoby młode, do ukończenia szesnastego roku życia zobowiązane są do połowu tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej, która oczywiście posiada kartę wędkarską.

PIERWSZY PODSTAWOWY SPRZĘT

Kiedy egzamin jest już za nami i nabyliśmy uprawnienia do połowu ryb, pora na skompletowanie niezbędnego sprzętu, dzięki któremu będziemy mogli rozpocząć przygodę z wędkarstwem.

Po pierwsze, zastanówmy się, czy kupić od razu cały sprzęt, czy może najpierw skompletować to, co najważniejsze, a resztę wyposażenia skompletować z czasem. Jeżeli dopiero zaczynamy wędkować, zdecydowanie powinniśmy zakupić najpierw podstawowe minimum, ponieważ nie będziemy początkowo wiedzieć, jak w naszym przypadku ta pasja będzie wyglądała, w jakim kierunku pójdzie i jak długo potrwa. Oczywiście miejmy nadzieję, że jak najdłużej.

NAJWAŻNIEJSZA WĘDKA

Amatorzy wędkowania, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem, powinni raczej zacząć od połowów metodą spławikową, spinning i metody gruntowe powinni odłożyć na później. Połów na spławik jest na samym początku niezwykle cenny, ponieważ pozwala on oswoić się z wędką, kontrolować ją, a co najważniejsze, poznać zachowania ryb.

Jak na pierwszą wędkę przystało, powinna być łatwa w obsłudze, nie powinna też odstraszać zbyt wygórowaną ceną. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wędki typu match, bal lub bolonka. Dobrze, jeśli jej długość nie przekracza trzech metrów – na początku ma być jak najłatwiej, z czasem można kupić dłuższą wędkę.

Podczas stawiania pierwszych kroków w wędkarstwie, należy używać jak najprostszego sprzętu. Powinien on składać się z linki, haczyka, wędziska, obciążenia, dzięki któremu umieścimy przynętę dokładnie w tym miejscu, na którym nam zależy, a także z sygnalizatora brania, inaczej spławika. Możemy ewentualnie zakupić wędkę z kołowrotkiem.

SPRZĘT DODATKOWY

Nieważne czy dopiero zaczynasz łowić, czy jesteś już starym wyjadaczem. Zawsze musisz być przygotowany na różne nieplanowane sytuacje, jakie mogą cię spotkać w trakcie połowu. Dlatego, nawet jeśli posiadasz najprostszą w obsłudze wędkę, miej zawsze przy sobie zapas żyłek, haczyków, spławików i ciężarków. Tych elementów wyposażenia nigdy nie może Ci zabraknąć. Jednak nawet najlepszy sprzęt i spora ilość zapasów nie pozwoli złowić ryby, jeśli nie zaopatrzysz się w przynętę. Do tego przydadzą się: podpórki na wędkę, torba na sprzęt, siatka na ryby i siedzisko.

Bez względu na to, czym wędkarstwo dla Ciebie jest: pasją, sportem, bo uwielbiasz czynne połowy ze spinningiem, czy po prostu czasem dla siebie, który pozwala Ci uporządkować myśli, przynosi ono wiele radości, momentami też adrenaliny. Jednak bez odpowiedniego sprzętu i przygotowania, nie będzie Ci dane docenić tego wszystkiego, co wędkarstwo w sobie kryje. Dlatego zawsze pamiętaj o wcześniejszym gruntownym przygotowaniu, dzięki któremu odpowiedzialnie podejdziesz do tego niezwykle interesującego tematu.

[Głosów:85    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here