Leszcz to pospolity kuzyn karpia, powszechnie występujący w rzekach, jeziorach  i zbiornikach zaporowych. Jest lubiany przez wędkarzy ze względu na łatwą dostępność i… chęć współpracy. Złowienie leszcza nie powinno przysporzyć większych problemów początkującym, dlatego ci  bardziej doświadczeni polują raczej na duże 5-kilogramowe okazy. Jak wygląda ryba leszcz? Jaki sprzęt przygotować? Kiedy i jak łowimy leszcza?

Kilka słów o leszczu

Leszcz to bardzo popularna ryba w polskich wodach i zapewne miałeś już z nią do czynienia. Jeśli nie, wystarczy wstukać odpowiednie hasło w grafice Google. Jak wygląda leszcz? Na pierwszy rzut oka można zauważyć podobieństwo do karpia – ciało ryby jest wysokie i bocznie spłaszczona, a płetwa ogonowa wydłużona. Charakterystyczny pyszczek (podobny jak u „króla stawu”) wysuwa się, co umożliwia pobieranie pokarmu z zamulonego dna. Małe leszczyki pokrywa połyskująca srebrna łuska, dorosłe mogą przybrać ciemne, złote lub miedziane wybarwienie. Z uwagi na wolne tempo wzrostu, najczęściej wyciąga się sztuki ważące 1-2 kilogramy – ryba leszcz nie została objęta wymiarem ochronnym. Dojrzała może osiągnąć do 75 cm długości i 6 kg wagi.

Gdzie wybrać się na leszcze?

Choć naukowe źródła podają, że leszcz preferuje wody stojące, tak naprawdę możesz spotkać go wszędzie. Ryba dobrze sobie radzi nawet z silnymi prądami, a więc nie omijaj rzek – odpuść sobie jedynie wartkie krainy pstrąga (górny bieg rzeki, potoki i strumienie górskie). Mimo dużego przystosowania do praktycznie każdych warunków, kraina leszcza to szeroki fragment dużej rzeki, o spokojnym nurcie i piaszczystym dnie. Warto wybrać się również nad jezioro i zbiornik zaporowy, leszczy nie brakuje też w starorzeczach (jezioro o sierpowatym kształcie, powstałe w dawnym korycie rzeki).

Kiedy łowić leszcze?

Ryba leszcz nie została objęta okresem ochronnym, dlatego możesz łowić przez cały rok bez obaw o złamanie prawa. Jeśli nie przeszkadzają Ci niskie temperatury, możesz zapolować nawet w zimie – w chłodnej porze można trafić na rekordowe okazy, dlatego to dobry gatunek do spróbowania wędkarstwa podlodowego. Niemniej najlepszy sezon na leszcza przypada na miesiące wiosenne i letnie(maj – wrzesień) – leszcz jest ciepłolubny. Na połów warto wybrać się w godzinach nocnych, wtedy można wyłowić największe sztuki. 

Sprzęt i przynęta na leszcza

Na leszcze wystarczy Ci najprostszy sprzęt spławikowy lub gruntowy: żyłka 0,16 – 0,20 mm, haczyk 8-10, spławik 3 g, wędka  4-5 m (do połowu z łodzi 2,5- metrowa), do gruntu zestaw typu feeder lub picker. Jeśli chcesz zapolować na duże sztuki, zacznij od kilkudniowego zanęcania. Do wabienia możesz użyć kulek zrobionych z mieszanki mokrego chleba, gotowanych ziemniaków i rozdrobnionych dżdżownic. Ryba leszcz nie wymaga wyszukanych przynęt – najlepsze są białe i czerwone robaki, choć dobre branie można uzyskać także na „domowe” produkty typu drobny makaron, kukurydza, płatki owsiane, pszenica.

Ryba leszcz – co warto wiedzieć?

Leszcze cieszą się dobrym wzrokiem, dlatego najlepiej sięgać po „przezroczyste” cienkie żyłki – fluorescencyjna plecionka nie będzie dobrym rozwiązaniem (zwłaszcza przy metodzie spławikowej).

Choć leszczowi sporo brakuje do silniejszego kuzyna, lepiej go nie lekceważyć. Po zasygnalizowaniu brania przygotuj się do krótkiej walki – najtrudniejszy jest początek holu. W tej fazie można pozwolić rybie odpłynąć, aby nie wypłoszyła sztuk żerujących w pobliżu. Leszcz szybko się zmęczy i można bez przeszkód dokończyć holowanie – ryba w zasadzie traci wszelką energię i nie sprawia żadnych problemów podczas wydobycia.

Ryba leszcz chętnie żeruje na tych samych łowiskach co sumy – jeśli więc znajdziesz akwen obfitujący  w leszczyki, następnym razem możesz zrobić zasiadkę na „wąsacza”.

[Głosów:397    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here