Jednym z popularniejszych metod połowu ryb jest lekki spining. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu adrenaliny, jaką dostarcza podczas walki z dużym okazem na tym lekkim jednak zestawie. To przypadek, w którym nie wystarczą umiejętności wędkarza – dobrze, jeśli może się podeprzeć profesjonalnym, mocnym sprzętem. Jaki sprzęt wybrać do tego rodzaju połowu? O tym poniżej.
POTRZEBY
Kupując wędkę do lekkiego spinningu przede wszystkim powinniśmy być świadomi tego, jakie drapieżne ryby chcemy złowić. Szczupaki, sandacze, okonie? Decyzja należy do nas. Kolejną kwestią jest teren, na którym będziemy łowić: z brzegu, z kutra, na rzece? Od naszego wyboru zależy dobór odpowiedniego sprzętu. Nie będziemy mieć problemu z jego kupnem, producenci o to zadbali.
Koszt wędki w przypadku połowu na lekki spinning waha się od kilkudziesięciu złotych do nawet tysiąca, jednak podarujmy sobie zakup poniżej stu pięćdziesięciu złotych – najprawdopodobniej będzie to bubel.
PEŁNY BLANK? A MOŻE WKLEJANKA?
Odpowiedź jest jedna – to, co nam bardziej pasuje. Jeśli nie spróbujemy konkretnego rodzaju blanku w praktyce, skąd możemy wiedzieć, co będzie dla nas najlepsze?
Wady i zalety ma każda wędka: i te posiadające całą szczytówkę, którą wkleja się w pusty blank, a także te o blanku pełnym, jednolite. Tak zwane wklejanki sprawdzą się świetnie podczas połowu na gumę. Natomiast pełny blank sprawdza się w przypadku połowu na błystki i prowadzenia gumowych przynęt w toni.
CZYM POWINNA CHARAKTERYZOWAĆ SIĘ DOBRA WĘDKA?
W lekkim spiningu najważniejsze jest to, aby wędka była lekka. W tym przypadku łowimy z przynętami o różnym ciężarze, różne gatunki ryb drapieżnych. Dlatego zrezygnujmy z zakupu wędki, której waga przekracza dwieście gramów (nie ma wtedy mowy o finezji jej prowadzenia, a i ręka momentalnie się zmęczy).
Jeżeli chodzi o ciężar wyrzutu wędziska do lekkiego spinningu, powinien wahać się w graniach od 5 do 25 gramów. Od naszych upodobań natomiast zależy, jak dobierzemy akcję wędki. Początkujący amatorzy wędkowania powinni zdecydować się raczej na wędziska o akcji „fast” albo „med-fast”. Z kolei na akcję „x-fast” zdecydują się zapewne osoby już doświadczone.
Długość wędki wybieramy sugerując się terenem, z jakiego będziemy łowić. Jeśli zamierzamy łowić z brzegu, jej rozmiar powinien oscylować w granicy od 2,4 do 3 metrów. Jeśli zaś chcemy łowić z łódki, wybierzmy tę o długości od 2 do 2,4 metrów. Nie wybieramy wędki pod kątem długości rzutów oddawanych za jej pomocą. To częste i błędne rozumowanie.
JAKĄ WYBRAĆ WĘDKĘ?
Warto polecić markę Dragon, produkującą jedne z najchętniej kupowanych wędek.
* Wędki do 250 zł
To raczej standardowy przedział pieniężny, który wybieramy decydując się na zakup wędki. Nie każdy z nas jest przecież starym wyjadaczem, zaawansowanym wędkarzem, który może wydać sporą sumę na sprzęt, ponieważ ma pewność, że będzie z niego często korzystał. Amatorów lekkiego spinningu, tych początkujących i tych o średnim zaawansowaniu, z pewnością zadowoli seria Dragon Viper. To raczej lekkie wędki, posiadające niezwykle wytrzymałe klasowe przelotki o typie SIC. Jeżeli nie przykładamy wyjątkowej uwagi do dbałości o sprzęt, ten model jest dla nas. Kolejnym wartym uwagi modelem jest Viper Drop Shot 21, a także Pro Jig 25. To wędki przeznaczone do połowów z łodzi, kiedy używamy miękkich przynęt albo obrotówek. Jeśli interesuje nas łowienie na lekkie przynęty, z łodzi, ale także i z brzegu, wybierzmy wędkę Viper SL X-Fine. Natomiast, kiedy wyjątkowo upodobaliśmy sobie wędkowanie z brzegu, zdecydujmy się na model SL Jig 21, którego wymiary oscyluję od 2,45 do 3,05 metrów.
* Wędki powyżej 250 zł
W tym przedziale cenowym prym wiodą wklejanki. Najpopularniejsze z nich to seria Dragon Fishmaker II, a więc nowsza wersja znanych i lubianych wklejanek. Do ich produkcji wykorzystano grafitowe maty marki Toray oraz wbudowano im uchwyt Fuji na kołowrotek, a także przelotki. To prawdziwe dzieło sztuki i technologiczne cacuszko. Ci z nas, którzy planują zakup wędki do spinningu lekkiego powinni zainteresować się tymi rodzajami, które posiadają ciężar wyrzutowy od 2 do 12 gramów i od 3 do 18 gramów. Jeśli chodzi o długość, mamy tak duży wybór, iż z całą pewnością trafimy na ten najbardziej nam odpowiadający. Cena wędki to mniej więcej 400 złotych, w zależności od tego, na który model się zdecydujemy.
Nie poleca się raczej wędek w niższym przedziale cenowym, czyli poniżej wspomnianych już 150 zł. Te modele praktycznie nie różnią się między sobą jakoś znacznie. Wszystkie są raczej sztywne o akcji medium, czyli za wolną na lekki spinning, kiedy to chcemy złowić sandacza, okonia czy szczupaka. Dodatkowym minusem jest ich wykonanie – są one naprawdę bardzo kiepskiej jakości. Lepiej więc odłożyć trochę większą kwotę i zdecydować się na wędkę z wyższej półki, która nas nie rozczaruje i posłuży przez dłuższy czas. To bardzo istotne, kiedy zaczynamy swoją przygodę z wędkowaniem i nie chcemy się już na starcie zrazić problemami ze sprzętem. Lepiej przecież skupić się na rozwijaniu umiejętności łowieckich.