Łowienie na znanych wodach już Ci nie wystarcza i szukasz nowych wędkarskich doświadczeń? A co powiesz na trolling w Szwecji, pilkerowanie w Norwegii albo popping na… Malediwach?  Mniej lub bardziej egzotyczne destynacje z pewnością dostarczą Ci silnych wrażen, zwłaszcza jeśli do tej pory ograniczałeś swoją aktywność do lokalnych akwenów. To świetny pomysł na połączenie wyjazdu urlopowego z ukochanym hobby – gratka dla fanów turystyki i rekreacyjnego łowienia. Ale jak samodzielnie zaplanować zagraniczne wyprawy wędkarskie? A może lepiej skorzystać z usług profesjonalnego organizatora takich wyjazdów?

Wędkowanie za granicą – solo czy w grupie?

Nie radzimy wyjeżdżać w pojedynkę. Nie musisz zabierać ze sobą drugiego wędkarza, jednak warto mieć przy sobie osobę, która zastąpi Cię za kółkiem lub przypilnuje sprzętu na łowisku, kiedy trzeba będzie wyskoczyć do sklepu. Najlepiej jednak wyruszyć większą grupą – wówczas poczujesz się pewniej i bezpieczniej, a przy okazji koszty podróży i noclegu ulegną zmniejszeniu. Gdzie znajdziesz chętnych na zagraniczne wyprawy wędkarskie? Potencjalnych uczestników szukaj na forach dla wędkarzy – najlepiej załóż w tym celu nowy temat, aby Twój post był dobrze widoczny dla uczestników.

O czym pamiętać przed wyjazdem?

Nawet jeśli należysz do osób bardzo spontanicznych, odradzamy wyjazd z dnia na dzień. Zanim zdecydujesz się na łowienie za granicą, musisz dokładnie zapoznać się nie tylko z przepisami obowiązującymi w danym kraju, ale i regulaminem łowiska. Przykładowo, w Szwecji niektóre metody wędkarskie są zakazane na wybranych akwenach i w pewnych porach roku, a część łowisk jest dostępnych jedynie w sezonie. Choć w szwedzkich jeziorach aż roi się od ryb, musisz przestrzegać surowych limitów wielkościowych i ilościowych, np. od 2017 roku nie można zabierać szczupaka z łowiska, ani wywozić innych ryb do Polski. Łamanie przepisów będzie traktowane jak kłusownictwo, poza tym bariera językowa może znacznie utrudnić porozumienie się z zagranicznymi władzami. Zanim więc Twoja wyprawa wędkarska dojdzie do skutku, skrupulatnie sprawdź aktualny regulamin rybołówstwa rekreacyjnego danego kraju. Zapewne trzeba będzie też wykupić kartę wędkarską i/lub zezwolenie na połów w wybranych miejscach.

Jak przygotować się do wyprawy?

Do wyjazdu zagranicznego przygotuj się jak na kilkudniową zasiadkę w Polsce, przy czym weź pod uwagę warunki pogodowe występujące w wybranym kraju. Obowiązkowo zapakuj nieprzemakalną odzież, ubranie wierzchnie (nawet jeśli będzie ciepło), coś na wiatr i słońce. Koniecznie włóż do bagażnika dobrze zaopatrzoną apteczkę i prowiant w lodówce turystycznej. O czym jeszcze pamiętać, szykując się na zagraniczne wyprawy wędkarskie? Oto kilka podstawowych zaleceń:

  1. Postaraj się o ubezpieczenie na czas pobytu za granicą (karta EKUZ, oferta prywatnego TU).
  2. W razie konieczności zaszczep się na choroby zakaźne (obowiązkowe przez wyjazdem do krajów tropikalnych).
  3. Zarezerwuj domek lub pokój w hotelu (nie licz na to, że znajdziesz zakwaterowanie po przyjeździe).
  4. Zapisz ważne adresy i telefony, które mogą Ci się przydać na miejscu (sklepy, znajomi, pogotowie, policja, itp.).
  5. Wymień walutę na obowiązującą w danym kraju.
  6. Wykup roaming w telefonie (+ Internet).
  7. Upewnij się, że możesz swobodnie korzystać ze swojej karty płatniczej za granicą.  
  8. Sprawdź, czy  Twoje AC zapewnia pomoc w razie problemów z autem za granicą.
  9. Ustal, czy do przekroczenia granicy wystarczy Ci dowód osobisty, czy potrzebujesz paszportu i wizy.

Uff, sporo tego. A gdyby ktoś załatwił za Ciebie wszystkie formalności i pomógł Ci w zorganizowaniu zagranicznej wyprawy wędkarskiej?

Komercyjne wyprawy wędkarskie – na czym to polega?

W Internecie znajdziesz sporo ofert od firm, które zajmują się zagraniczną turystyką wędkarską. W skład zespołu zazwyczaj wchodzą pasjonaci wędkarstwa, którzy w ten sposób chcą połączyć swoje hobby z komercyjną działalnością (czyli zarabianiem). Ceny wyjazdów są bardzo zróżnicowane – oczywiście im bardziej egzotyczny i odległy kraj, tym drożej. W dodatku koszty podróży mogą ulec zmianie. Jeśli organizator nie zbierze pełnej grupy, wówczas reszta uczestników musi pokryć różnicę – w przeciwnym razie wyjazd byłby nieopłacalny dla firmy.

W ofercie znajdziesz przeróżne kraje: zarówno te najbliższe Polsce (Niemcy, Austria, Dania, Holandia, Słowacja), jak i bardziej odległe (Norwegia, Szwecja, Hiszpania, Portugalia, Kanada). Dla koneserów organizowane są również egzotyczne wyprawy wędkarskie do takich krajów jak: Malediwy, Seszele, Madagaskar, Tajlandia, Indie, Kuba, Meksyk, itp.

Organizator zajmuje się niemal wszystkim: transportem, zakwaterowaniem, wynajęciem łodzi, formalnościami związanym z łowieniem w wybranym miejscu.  Opiekę nad grupą sprawuje doświadczony przewodnik, który zna łowisko i lokalną infrastrukturę. Wędkarskie biuro turystyczne dostarczy Ci również informacji na temat niezbędnego bagażu, warunków pobytu w domku/hotelu czy dokumentów. Nie da się jednak ukryć, że kompleksowo zorganizowane wyprawy wędkarskie do tanich nie należą, jednak jeśli chcesz zaoszczędzić, musisz załatwić wszystko od A do Z samodzielnie lub z pomocą zaprzyjaźnionych hobbystów.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here