W naszym kraju wędkarstwo rekreacyjne obwarowane jest przepisami, których nieprzestrzeganie może zakończyć się karą grzywny, a nawet… oskarżeniami o kłusownictwo. Celem regulacji prawnych jest zadbanie o dobrostan ryb i całego środowiska wodnego, czego dobrym przykładem są ustalone okresy ochronne oraz limity ilościowe i wielkościowe. Bez nich mogłoby dojść do wytrzebienia rzadkich gatunków czy wręcz spustoszenia krajowych wód. Dlatego też podstawowym obowiązkiem każdego wędkarza jest wyrobienie Karty Wędkarskiej, która nie obowiązuje jedynie obcokrajowców tymczasowo przebywających na terenie Polski oraz młodzieży do lat 14 (przy czym nastolatek obowiązkowo musi łowić pod opieką dorosłej osoby posiadającej uprawienia). Jednak to nie wszystko – wędkarz powinien również postarać się o pozwolenie na połów na danym akwenie. Kto wydaje zezwolenia wędkarskie i jak je wykupić?

Zezwolenie wędkarskie – podstawowe informacje

Zezwolenie na wędkowanie wydaje gospodarz łowiska, najczęściej Polski Związek Wędkarski lub Inspektorat Rybołówstwa Morskiego, ale również osoby prywatne, spółdzielnie i gospodarstwa rybackie. Właściciela danego akwenu możesz namierzyć przez Internet albo przez najbliższe Koło PZW. Zezwolenie może obejmować zarówno pojedyncze jeziora i rzeki, jak i wszystkie łowiska należące do danego gospodarza, np. wykupiwszy stosowne pozwolenie w Kole PZW, możesz łowić na dowolnych wodach licencyjnych znajdujących się w okręgu tego Koła PZW.

UWAGA! Osoby należące do PZW również muszą płacić składki za wędkowanie, przy czym ich uprawnienia sięgają dalej niż w przypadku wędkarzy niezrzeszonych. Po uiszczeniu składki mogą łowić także na łowiskach znajdujących się na terenie całego województwa, o ile okręgi podpisały wzajemne porozumienie w sprawie pozwolenia na wędkowanie.   

Oprócz tego możesz spotkać się z tzw. łowiskami specjalnymi, na które wydaje się osobne, limitowane zezwolenia. Zanim wykupisz pozwolenie wędkarskie sprawdź również, czy gospodarz ustalił limity połowu – zezwolenie (zwłaszcza sezonowe) może bowiem upoważniać do zabrania jedynie 1-3 sztuk określonego gatunku dziennie. Zapoznaj się również z obowiązującymi zakazami dotyczącymi np. wędkowania z łodzi lub w porze nocnej.

Ile kosztuje zezwolenie wędkarskie?

Cennik zezwoleń wędkarskich ustala gospodarza łowiska, przy czym cena zależy od okresu, na jaki wydano pozwolenie – przykładowo za 1 dzień  łowienia zapłacisz ok. 20 zł, za 8 dni – 60 zł, za 3 miesiące – 140, za cały sezon – 350 zł. Im wyższa cena, tym szerszy zasięg uprawnień, np. za połów tylko z brzegu lub lodu zapłacisz 20 zł, ale za 30 zł otrzymasz pozwolenie na wędkowanie z brzegu, lodu i łodzi.

Zezwolenia wędkarskie wydawane na wszystkie wody należące do gospodarza są droższe od pozwoleń obowiązujących na pojedynczym łowisku (jeziorze lub rzece), np. pozwolenie sezonowe na jeden akwen kosztuje 210 zł, zaś za dostęp na wszystkie wody trzeba zapłacić o 70 zł więcej. Możesz zapłacić nieco mniej, jeśli jesteś członkiem PZW albo skorzystasz z elektronicznego systemu wydawania zezwoleń. Na niektórych łowiskach na niższe opłaty mogą także liczyć studenci, seniorzy, kobiety oraz osoby dysponujące Kartą Dużej Rodziny.

Gdzie można kupić zezwolenia wędkarskie?

Pozwolenie na wędkowanie możesz kupić w siedzibie gospodarcza, tj. w Kole PZW, Okręgowym Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego, zakładzie lub gospodarstwie rybackim, czasami w sklepach wędkarskich czy prywatnym mieszkaniu. Punkty sprzedaży możesz ustalić telefonicznie lub sprawdzić na stronie internetowej jednostki zarządzającej łowiskiem. Zezwolenia wędkarskie można wykupić także elektronicznie, zwykły, przelewem bankowym lub korzystając z platformy e-zezwolenia (link znajdziesz na stronie www gospodarza). Obecnie zamiast papierowych zezwoleń honoruje się imienne druki potwierdzające dokonanie opłaty (np. bankowy druk polecenia przelewu) – dokument wraz z Kartą Wędkarską należy mieć przy sobie na wypadek kontroli na łowisku.

[Głosów:538    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here