Grenlandia

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Większość z nas planuje egzotyczne podróże, do tropikalnych regionów. Kuszeni słońcem i ciepłem, pomijamy w swoich planach miejsca, które mają turystom do zaoferowania o wiele więcej. Jednym z takich miejsc jest mroźna Grenlandia. Mimo że coraz więcej turystów decyduje się ją odwiedzić, wciąż poświęca się jej zbyt mało uwagi. Panujące tam mroźne temperatury, mogą zniechęcić nie jednego, jednak brak ciepła nadrabiają niesamowite miejsca i atrakcje, które na pewno warto tam zobaczyć.

Grenlandia i jej krajobraz

Nie bez powodu, ta ogromna wyspa nazywana jest krainą lodu. Głównym elementem krajobrazowym Grenlandii jest lądolód, pokrywając prawie 83% całej wyspy. Jednak to on w dużej mierze ukształtował niepowtarzalną rzeźbę terenu. Skaliste i strome wybrzeża, a także większe wzniesienia pokryte są grubą warstwą lodu. Jednak krajobraz jest mocno zróżnicowany, ponieważ w centralnej części wyspy, natrafimy na obszar położony aż 250 metrów pod poziomem może. Tak wielkie różnice w wysokościach i ukształtowaniu terenu, możemy spotkać tylko na Grenlandii. Praktycznie większość wyspy to góry, a najwyższy szczyt Góra Gunbjorna ma wysokość 3694 metrów nad poziomem morza. Wszelkie obszary nizinne, skupiające się głównie w okolicy wybrzeży, zostały zasiedlone. Najlepszym przykładem na to jest- Nuuk, stolica Grenlandii. Portowe miasto, na przybrzeżnej nizinie, jest głównym ośrodkiem administracyjnym wyspy.

Jak dostać się na Grenlandię?

Trzeba przyznać, że dostać się w ten zakątek świata nie jest łatwo. Dodatkowo jest to dość droga podróż. Jednak warto się tam udać, przynajmniej raz w życiu. Przed podróżą należy uzbroić się w cierpliwość i niezbędne informacje. Tematem, który wciąż spędza nie jednemu podróżnikowi sen z powiek jest- Grenlandia wycieczki. Ze względu na trudną lokalizację, a także brak rozwiniętej sieci dróg i kolei, podróż tam może być jedną z trudniejszych, ale na pewno jedną z wartościowszych. Cóż, z Polski niestety bezpośrednich lotów na Grenlandię nie ma.

Pierwszym etapem podróży powinna być więc Dania lub Islandia. Loty te obsługują linie Air Grenland, przy czym zwykle podróż kończy się na jednym z dwóch lotnisk- Kangerlussauq w gminie Quetta, zamieszkanej przez 500 osób lub Narsarusauq w gminie Kujalleq, zamieszkanej przez 150 osób. Nie brzmi to zachęcająco, bowiem możemy mieć wrażenie, że wylądujemy pośrodku niczego. Nic bardziej mylnego. Z racji tego, że Grenlandia nie posiada sieci dróg ani kolei, mieszkańcy przemieszczają się przy pomocy lotów lokalnych. Tak więc, z jednego z tych lotnisk, bez problemu możemy udać się do Nuuk- stolicy, czy innego miejsca na wyspie. Nasz bagaż wówczas zostaje automatycznie przeładowany, a co więcej, jeśli zdarzą się opóźnienia, które na Grenlandii są częstym problemem, dostajemy pokój w hotelu.Jednak stamtąd możemy udać się w dalszą podróż. Lot z Kopenhagi zajmie nam około 4 godzin. Drugim sposobem, jest dostanie się na wyspę z Islandii. Liniami Air Icealnd dolecimy bezpośrednio do Nuuk i Ilulissat. Oczywiście lokalnymi liniami, możemy potem udać się w dalszą podróż. To obecnie jedyne sposoby dostania się na Grenlandię, niestety nie mamy do dyspozycji żadnych połączeń morskich, oprócz statków wycieczkowych.

Co warto zwiedzić podczas pobytu na Grenlandii?

Jak już zostało wspomniane, Grenlandia to niezwykle ciekawe miejsce. Pełne niesamowitej kultury i pięknej natury. Oto 5 miejsc, których nie sposób pominąć, podczas wizyty na lodowej wyspie.

  1. Fiord Ilulissat-  został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Leży 250 kilometrów za kołem podbiegunowym. Rozciąga się na długości 40 kilometrów. Dodatkowo leży w pobliżu miasta Ilulissat- jednego z większych miast Grenlandii, które jednocześnie jest ośrodkiem turystycznym.
  2. Ruiny kościoła w Hvalsey- mimo że pozostały z niego ruiny, to wciąż są one najlepiej zachowaną pozostałością nordyckich budowli. Dodatkowo ruiny znajdują się w malowniczym położeniu. Szlak biegnie między skałami, u wybrzeża fiordu. W pobliżu kościoła dodatkową atrakcję stanowią pozostałości typowego, wikińskiego gospodarstwa.
  3. Muzeum Narodowe Grenlandii w Nuuk- punktem obowiązkowym wyjazdu jest stolica wyspy, a przy okazji Narodowe Muzeum Grenlandii. Oprócz zgromadzonych tam pamiątek i artefaktów, które opowiadają historię Grenlandii, znajdziemy tam również słynne mumie z Qilakitsoq. To szczątki trzech kobiet i półrocznego dziecka, pochodzące z dawnej inuickiej osady. Znalezione zostały w 1972 roku, zmumifikowane w sposób naturalny- czyli przez panujące tam niskie temperatury.
  4. Katuaq centrum kultury w Nuuk- skoro już będziemy w stolicy, nie możemy pominąć centrum kultury. Odbywają się tutaj spektakle teatralne, seminaria, wystawy czy koncerty. Do dyspozycji jest też kino. To jedyne takie centrum na całej wyspie. Dodatkowo znajduje się w pobliżu pasażu handlowego Nuuk-Center, więc śmiało będziemy mogli udać się na małe zakupy.
  5. Uunartoq- to mała wyspa na Grenlandii. Znajduje się koło osady Alluitsup Paa. Jej główną atrakcją są gorące źródła. Temperatura w nich waha się od 34-38 stopni Celsjusza. Jest to wspaniały sposób na relaks, po wielogodzinnym zwiedzaniu.
[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here