Jak prowadzić hodowlę pstrąga tęczowego? Jakie zmiany szykują się w RAPR? Jaki sklep wędkarski online jest godny polecenia? Wędkarskie hobby wymaga stałego dostępu do mniej lub bardziej przydatnych informacji. Musisz znać aktualne limity i wymiary ochronne, a także w porę dowiedzieć się o zmianach przepisów wprowadzonych przez PZW. Warto być na bieżąco z nowinkami z wędkarskiego świata, by nie przeoczyć ważnego rekordu czy ciekawych zawodów w swojej okolicy. Oczywiście można uprawiać ulubione hobby bez dostępu do Internetu czy prasy, ale wtedy Twoja pasja dużo na tym straci. Gdzie znaleźć ciekawe wiadomości wędkarskie i dlaczego warto czerpać wiedzę z wielu źródeł?

Prasa wędkarska – popularne magazyny

Na początek coś dla tradycjonalistów, miłośników pachnącej drukarnią świeżej prasy. Wprawdzie oferta polskich wydawców jest dość uboga, jednak znajdzie się kilka ciekawych pozycji. Oto tytuły, o jakie warto pytać w kioskach:

 • „Wiadomości Wędkarskie” – miesięcznik
 • „Karp Max” – dwumiesięcznik dla karpiarzy
 • „Wędkarski Świat” – miesięcznik
 • „Wędkarstwo Moje Hobby” – miesięcznik

Jeśli któraś z gazet wędkarskich szczególnie przypadnie Ci do gustu, warto zamówić prenumeratę magazynu – możesz to zrobić za pośrednictwem strony internetowej. Interesują Ci numery archiwalne? Możesz zapytać o nie redakcję gazety albo kupić je od prywatnych kolekcjonerów na aukcji internetowej lub w serwisie z ogłoszeniami.

Jakie wiadomości wędkarskie znajdziesz w prasie? Różne – od tych najbardziej aktualnych (rekordy, zmieniające się przepisy, nowości sprzętowe, spektakularne brania w sezonie) po praktyczne informacje, które nie ulegają przedawnieniu. Prasa dostarczy Ci wiedzy na temat metod i technik łowienia, wędkarskich podstaw, przynęt, skutecznego zanęcania, zwyczajów konkretnego gatunku ryby oraz wielu innych zagadnień, które przydadzą Ci się nad łowiskiem. W magazynach wędkarskich przeczytasz także ciekawe reportaże ze świata słynnych hobbystów i wyczynowców. Możesz także skorzystać z działu porad, w którym zadasz nurtujące Cię pytanie natury prawnej lub technicznej. Nie masz pewności, czy wiadomości wędkarskie z aktualnego numeru będą interesujące, a nie chcesz niepotrzebnie wydawać pieniędzy? Przed zakupem możesz przejrzeć zawartość każdego wydania na stronie internetowej gazety.

Internetowe portale wędkarskie

Nawet tradycjonaliści muszą docenić potęgę Internetu. Serwisy wędkarskie to niewyczerpane źródło wiedzy – wystarczy kilka kliknięć i wpisanie odpowiedniego hasła, aby znaleźć potrzebną informację. Podczas gdy papierowe magazyny mają ograniczoną zawartość, portale internetowe zapewniają wygodny dostęp zarówno do najnowszych wiadomości wędkarskich, jak i artykułów opublikowanych już jakiś czas temu. Znajdziesz w nich m.in.:

 • wędkarskie newsy, czyli zmiany w przepisach, relacje z wypraw i zawodów, nowości z branży
 • porady – techniczne, prawne, a nawet kulinarne
 • opisy różnych metod i technik
 • opisy ryb – zwyczaje żerowania, okresy i limity ochronne, najskuteczniejsze techniki łowienia
 • forum i blogi prowadzone przez użytkowników
 • wyszukiwarkę łowisk
 • kalendarz brań
 • informacje o PZW – koła, kluby
 • sklep wędkarski
 • konkursy i humor

Wiadomości wędkarskie opublikowane w sieci mogą wprawdzie zostać usunięte z powodu zamknięcia portalu, jednak jest to mało prawdopodobne. Niewątpliwie Internet ma dużą przewagę nad prasą. Nie potrzebujesz miejsca na przechowywanie gazet i nie musisz biegać do kiosku ani pamiętać o przedłużeniu prenumeraty. Co więcej, mając telefon lub tablet z dostępem do Internetu, możesz czytać wieści wędkarskie także nad łowiskiem. Tym sposobem zabijesz czas w oczekiwaniu na wielkie branie i być może w praktyce wykorzystasz wirtualną bazę wiedzy. Jednak największa przewaga Internetu nad prasą to możliwość interakcji z innymi użytkownikami portalu – możesz pisać posty na forum, komentować filmy i artykuły, rozmawiać za pośrednictwem chatu. Niemniej prasa wędkarska nadal ma swoje wierne grono zwolenników, którzy preferują tradycyjną formę przekazu i uważają kolekcjonowanie starych wydań za ważną część wędkarskiego hobby.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here