Wędkarstwo to hobby regulowane prawnie, które wymaga posiadania stosownych zezwoleń. Chcesz wyskoczyć nad jezioro i złowić kilka dorodnych okoni, ale nie masz karty wędkarskiej? Uważaj, „dziki” połów bez ważnych uprawnień może zakończyć się dość nieprzyjemnie, a mianowicie mandatem o wysokości 200-500 zł. Nie masz czasu na bieganie po urzędach i zastanawiasz się, czy możesz załatwić tę kwestię online? Karta wędkarska przez Internet na pewno uprościłaby biurokrację i zachęciła młodych ludzi do uprawiania tego wspaniałego hobby, jednak… czy takie udogodnienie ma rację bytu?

Egzamin na kartę wędkarską

Karta wędkarska jest dokumentem niezbędnym do legalnego uprawiania amatorskiego połowu ryb. Nie muszą jej posiadać jedynie osoby do lat 14, przy czym wówczas muszą łowić pod nadzorem wędkarza z uprawnieniami. Również cudzoziemcy przebywający tymczasowo w Polsce są zwolnieni z obowiązku posiadania karty wędkarskiej. Jeśli żaden wyjątek Cię nie dotyczy, zawczasu pomyśl o wyrobieniu dokumentu, gdyż nie otrzymasz go „od ręki”.

Czy można załatwić kartę wędkarską przez Internet? Niestety, nie. Powinieneś udać się do siedziby Koła Polskiego Związku Wędkarskiego (właściwego dla swojego miejsca zamieszkania), gdzie ustalisz termin egzaminu. Zanim otrzymasz uprawienia, musisz udowodnić swoje merytoryczne przygotowanie z zakresu:

  • biologii ryb,
  • gatunków ryb,
  • gospodarki wędkarsko-rybackiej,
  • postępowania ze złowionymi rybami,
  • ochrony środowiska,
  • regulaminu amatorskiego połowu ryb,
  • sprzętu wędkarskiego,
  • przepisów prawa.

Zagadnienia prawne dotyczące amatorskiego połowu ryb zostały zawarte w Ustawie o rybactwie śródlądowym, a także w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w  wodzie. Pytania egzaminacyjne wraz z podpowiedziami znajdziesz także na stronie internetowej Polskiego Związku Wędkarskiego.

Aby przystąpić do egzaminu, należy najpierw uiścić opłatę zgodną z cennikiem Okręgu PZW właściwego dla swojego miejsca zamieszkania – z reguły osoby dorosłe płacą ok. 30 zł. Studenci, kobiety i emeryci czasami mogą liczyć na duże zniżki. Przywilej bezpłatnego egzaminu zwykle dotyczy młodzieży do lat 16 oraz absolwentów szkół o kierunku rybactwo. Przyszły wędkarz odpowiada ustnie na kilka pytań z wymienionych powyżej zagadnień i w razie udzielenia poprawnych odpowiedzi, otrzymuje zaświadczenie o pozytywnym zdaniu egzaminu. Nie ma części pisemnej ani praktycznej i póki co, karta wędkarska przez Internet pozostaje poza zasięgiem polskich wędkarzy.

Jak otrzymać Kartę Wędkarską?

Po zdaniu egzaminu musisz udać się do urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego (jeśli nie mieszkasz na terenie miasta powiatowego), gdzie złożysz wniosek o wydanie karty wędkarskiej. Do opłaconego wniosku musisz dołączyć zdjęcie (takie jak do dowodu osobistego) oraz zaświadczenie z egzaminu wydane przez Koło PZW. W celu potwierdzenia swojej tożsamości należy okazać dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem. Niektóre urzędy wydają kartę od razu, w innych trzeba czekać kilka dni – w każdym razie, wyrobienie karty wędkarskiej online jest niemożliwe. Warto jednak pamiętać, że KW nie czyni z Ciebie „legalnego” wędkarza. Zanim wyskoczysz na łowisko, musisz zapłacić składkę roczną na zagospodarowanie i ochronę wód oraz składkę okresową za wędkowanie.

Karta wędkarska przez Internet?

Swego czasu w środowisku wędkarskim było głośno o egzaminach na kartę wędkarską przez Internet organizowanych przez serwis Karta Wędkarska prowadzony przez Polski Związek Wędkarski. Wystarczyło zarejestrować się na stronie i wziąć udział w teście, a następnie pokazać wydrukowany wynik skarbnikowi Koła PZW. Na forach wędkarskich można znaleźć informacje, że niektóre Koła rzeczywiście honorowały wydruki i na tej podstawie wydawały zaświadczenia.

Niestety, obecnie nie unikniesz standardowej procedury – możesz wprawdzie zdać wstępnie egzamin online, jednak komisja w siedzibie Koła PZW zweryfikuje Twoją wiedzę i dopiero po odpytaniu wyda stosowne zaświadczenie. Karta wędkarska przez Internet byłaby doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym brakuje czasu i które mieszkają daleko od siedziby najbliższego Koła PZW. Niemniej według niektórych taki sposób zdawania egzaminu nie jest w stanie sprawdzić faktycznego stanu wiedzy przyszłych wędkarzy.

[Głosów:527    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here