Jak łowić ryby? Najlepiej skutecznie. Tak, aby nie wracać z pustymi rękoma po kilkugodzinnym wędkowaniu i nie marnować czasu na bezowocne wypatrywanie „wielkiej ryby”. Brzmi całkiem rozsądnie, ale jak tego dokonać? Czy początkujący wędkarz jest skazany na gorzki smak porażki? Co decyduje o sukcesie – wędka, łowisko czy umiejętności?

Wybierz łowisko

Oczywistym jest, że nie każdy  akwen jest w stanie zapewnić Ci udany połów, dlatego przy wyborze miejscówki korzystaj z rad doświadczonych wędkarzy. Jeśli żadnego nie znasz, zasięgnij informacji w Internecie – w tym celu warto udzielać się na forach wędkarskich i subskrybować blogi tematyczne. Wybór łowiska będzie znacznie łatwiejszy, jeśli skorzystasz z internetowej bazy. Narzędzie wskaże Ci odpowiednie miejsca po uwzględnieniu takich danych jak: województwo i okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, rodzaj łowiska (komercyjne, niekomercyjne, specjalne), typ akwenu, dominujący gatunek ryby. Wprawdzie baza nie dostarczy Ci wiedzy o tym, jak łowić ryby, ale pomoże Ci obrać cel i zmniejszy ryzyko porażki.

Zainwestuj w sprzęt wędkarski

Zanim wydasz krocie na najnowszy model wędki, wygodny fotel wędkarski i akcesoria, musisz zrozumieć jedną rzecz. Bez wiedzy i cierpliwości nawet najdroższy ekwipunek nie zagwarantuje Ci sukcesu. Od wędki znacznie ważniejsze jest przestrzeganie pewnych zasad, o których przeczytasz w kolejnym akapicie („Jak łowić ryby”). Jeśli chodzi o sprzęt, na początek wystarczy Ci absolutne minimum, tj.: wędzisko, kołowrotek, żyłka, haczyk, spławik, ciężarek. Nie warto oszczędzać też na karcie wędkarskiej – łowienie ryb bez ważnych uprawnień może zakończyć się co najmniej dwustuzłotowym mandatem. Przy okazji zakupów weź pod uwagę preferowaną technikę połowu. Jeśli jeszcze nie masz takowej, postaw na uniwersalny sprzęt odpowiedni zarówno do spinningu, jak i wędkarstwa spławikowego.

Jak łowić ryby?

Skuteczne łowienie ryb  to temat rzeka (nomen omen), dlatego ograniczymy się do najważniejszych zasad. Po pierwsze, wędkarstwo to sport nie dla śpiochów – ryby z reguły żerują w godzinach porannych i wieczornych, wyznaczanych przez wschody i zachody słońca. Od doświadczonych wędkarzy dowiesz się także, że największe szanse na udany połów masz przy stabilnym ciśnieniu atmosferycznym. Duże wahania barometru nie sprzyjają wędkowaniu, choć ryby biorą wyjątkowo intensywnie przed burzą i na kilka dni przed pogorszeniem pogody. Zanim wybierzesz się na łowisko, przeanalizuj zwyczaje ryby, na którą chcesz zapolować: kiedy żeruje, jaki rodzaj zanęty/przynęty preferuje, gdzie bytuje przed tarłem itp.

Wędkarskie nawyki

Jeśli już dowiesz się, jak łowić ryby, które Cię interesują, musisz przyjrzeć się… swojemu zachowaniu. Kardynalnym błędem niedzielnych wędkarzy jest robienie hałasu – radyjko nastawione na ulubioną stację może stać się Twoim „wilczym biletem” na łowisku. Unikaj również głośnych rozmów (nawet o rybach), biegania, gwałtownych ruchów, rzucania przedmiotami, a nawet mocnych perfum. Wbrew pozorom ryby doskonale zdają sobie sprawę, co dzieje się poza ich naturalnym środowiskiem i potrafią „wyczuć” obecność wroga czyhającego na brzegu. Dobrym nawykiem jest również robienie notatek z każdego (nawet nieudanego) połowu. Załóż specjalny dzienniczek albo skorzystaj z arkuszu Excela, w którym umieścisz najważniejsze informacje tj.: czas i miejsce łowienia, panująca pogoda, ciśnienie atmosferyczne, wynik wyprawy. Analizuj te dane i wyciągaj wnioski, a po pewnym czasie opracujesz własny system łowienia ryb.

[Głosów:197    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here