Wędkarstwo to nie tylko sport, ale i sposób spędzania wolnego czasu. Z jednej strony łono natury wpływa relaksująco i pozwala odpocząć, z drugiej hol dużej ryby wyzwala w nas emocje, o które ciężko w codziennym życiu. Z tych względów wędkarstwo każdego typu cieszy się ogromną popularnością. Bez względu na to czy zamierzamy łowimy regularnie czy okazjonalnie potrzebny jest nam odpowiedni sprzęt. Pierwszą podstawową sprawą są wędki na ryby. Osoba rozpoczynająca przygodę z wędkarstwem musi uświadomić sobie, że nie ma wędki na ryby uniwersalnej, która pozwoli na połów każdą metodą, w każdych warunkach.
Rodzaje kijów wędkarskich
Jaką wędkę kupić – to często padające pytanie, na które nie ma szybkiej i prostej odpowiedzi. Zanim przejdziemy do wybrania danego modelu musimy uświadomić sobie kilka spraw. Po pierwsze, jaką metodą zamierzamy łowić i jak wielkie ryby. Drugą kwestią są zbiorniki, na których najczęściej zamierzamy łowić.
Staw, rwąca rzeka czy morze wymaga od sprzętu zwrócenia uwagi na inne cechy. Kolejną sprawą są indywidualne preferencje. Zagłębiając się w ofertę wędek przekonamy się, że jest ich bardzo dużo i dzieli się je na wiele kategorii. Różne rodzaje wędek charakteryzują się różnymi parametrami.
Najważniejsze parametry wędek
Wybierając wędki do kupienia zwróćmy uwagę na: długość, ilość składu kija, wagę, ciężar wyrzutu, krzywą ugięcia oraz akcję wędki.
Ze względu na sposób budowy kije wędkarskie dzielą się na: teleskopowe, segmentowe, baty i jednoczęściowe. Wędka teleskopowa charakteryzuje się wysuwanymi sekcjami i jest łatwa w transporcie. Baty są wysuwane jak kije teleskopowe, ale nie posiadają przelotek ani uchwytu na kołowrotek.
Modele segmentowe składają się z części, które musimy połączyć, a wędki jednoczęściowe nie wymagają rozkładania. Są wytrzymałe, ale mogą stanowić problem w transporcie.
Przy wyborze długości wędki na ryby decydujący wpływ będą miały metody połowu. Istotną kwestią jest także długość transportowa.
Wędki według wybranych typów wędkowania
Wybór kija wędkarskiego polega na określeniu cech dla nas istotnych. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie do jakiej metody połowu ma służyć wędka oraz w jakich warunkach będziemy łowić. Biorąc pod uwagę te dane wyróżniamy wędki: spinningowe, karpiowe, sumowe, morskie i surfowe, spławikowe, feeder, gruntowe oraz castingowe i jerkingowe.
Wędki spinningowe
Wędki spinningowe dostępne są w rozmiarach od 1,50 m do 3 m i najczęściej do ich produkcji używa się włókna węglowego. Wędka spinningowa musi być lekka, ponieważ ta technika połowu wymaga od wędkarza bardzo dużej ilości rzutów. Biorąc na cel okonia wybieramy kije wędkarskie o ciężarze wyrzutowym do 12 g. Chcąc łowić większe okazy musimy wybrać większe przynęty, co z kolei przekłada się na większy ciężar wyrzutu wędki.
Wędka spinningowa warta zapoznania to np. Daiwa NINJA X JIGGERSPIN 2,40 M/7-28G. Model ten wyróżnia się lekkością i wysoką skutecznością zacinania. Do tego dobrze leży w dłoni. Ma wyraźną akcję szczytową, dlatego pozwala na posyłanie przynęty na duże odległości.
Metoda drop shot, która kiedyś używana była tylko do połowu z łodzi coraz częściej wykorzystywana jest przez miłośników spinningu do połowu z brzegu. Wędki drop shot są bardzo czułe i posiadają delikatne szczytówki, co przekłada się na czucie w dłoni nawet najmniejszego uderzenia ryby. Wędki te mają długość powyżej 2,10 m i ciężar wyrzutu od 5 do 25 g. Przede wszystkim służą do połowu małych ryb drapieżnych, takich jak okoń, choć poradzą sobie również z przyłowem sandacza czy szczupaka.
Wędki karpiowe
Wędki karpiowe możemy podzielić ze względu na metodę połowu na: gruntowe, spławikowe oraz specjalistyczne służące do holu karpia z pontonu bądź łódki. Najpopularniejsze wędki karpiowe mają długość 3, 3,60 i 3,90 m. Bez względu na metodę i długość, wędka karpiowa musi charakteryzować się wytrzymałością, bo nasza zdobycz potrafi osiągać naprawdę imponujące gabaryty. Wybierając wędkę karpiową warto zwrócić uwagę również na jej akcje i krzywą ugięcia.
Akcja może być szczytowa, progresywna i średnio progresywna. Pierwsza pozwala posłać przynętę na znaczną odległość, ale nie wybacza błędów podczas holu. Progresywna akcja charakteryzuje się ugięciem wędziska od samej rękojeści, co przekłada się na większą kontrolę podczas holu, ale nie rzucimy nią tak daleko jak w wędką o akcji szczytowej.
Średnio progresywna łączy cechy obu tych akcji i jest zalecana zwłaszcza dla osób rozpoczynających swą przygodę z wędkarstwem. Prym w wędkach karpiowych wiodą Daiwa, Mad i Fox. Tanie wędki karpiowe tych producentów wyróżniają się na rynku stosunkiem jakości do ceny i zapewnią nam możliwość wyholowania nawet życiowego okazu.
Wędki sumowe
Wędkarstwo sumowe należy do jednych z najcięższych śródlądowych metod połowu. Dlatego wędki na suma muszą być: bardzo solidne, wytrzymałe na przeciążenia i posiadać wygodną rękojeść. Wynika to z faktu, że hol suma jest bardzo wyczerpujący i długi.
Najlepsze wędki pozwolą przechylić szale na naszą korzyść. Wędki sumowe dzielimy na, te do połowu z brzegu, z łodzi i na spinning. Te z łodzi są niewielkiej długości dzięki czemu możemy nimi swobodnie manewrować. Wędki na suma do połowu stacjonarnego są dłuższe, mają większy ciężar wyrzutu i pozwalają na swobodniejsze kontrolowanie holu.
Przeglądając ofertę wędzisk sumowych warto zwrócić uwagę na firmę DAM MADCAT. Ich model CAT-STICK 3,00M – 150-300G został stworzony do łowienia z bojkami i spławikami na bardzo ciężkie sprzęty.
Wędki morskie i surfowe
Wędkarstwo morskie to specyficzny rodzaj połowu ryb. Warunki, w których holujemy rybę są zdecydowanie trudniejsze od tych panujących na wodach śródlądowych. Dlatego używany do połowu sprzęt również musi być mocniejszy. Do tego odporny na przeciążenia i słoną wodę, sztywny i masywny.
Przy połowie z kutra wybieramy wędki morskie do długości 2,40 – 2,70 m, ciężar wyrzutu takiej wędki uzależniony jest od głębokości łowiska. Na płytkie wody wystarczą wędki o ciężarze wyrzutu 100-200 g, a na głębokie powyżej 50 m niezbędny będzie sprzęt o ciężarze do 300 g.
Łowiąc metodą trollingową polegającą na prowadzeniu przynęty za łodzią wybieramy wędki specjalistyczne o ciężarze wyrzutowym do 35 g. Wędka morska musi być prawidłowo wyważona. Złe wyważenie bardzo szybko da o sobie znać w postaci bólu rąk, co skutecznie może odebrać przyjemność z całej wyprawy.
Chcąc łowić z plaży warto zwrócić uwagę na wędki o długości od 3,90 do 4,20 m z możliwością dalekiego rzutu. Ciężar wyrzut takiej wędki powinien wynosić do 200 g.
Wędki spławikowe
Wędkarstwo spławikowe jest najpopularniejszą metodą łowienia ryb w Polsce. Decydując się na ten rodzaj połowu wyróżnia się wędki spławikowe: baty, tyczki, bolonki i teleskopowe. Modele teleskopowe są najczęściej wybierane, z racji tego, że są lekkie i łatwe w transporcie.
Decydując się na wędzisko dla siebie warto zwrócić uwagę na serię MEGAFORCE TELE od Daiwa. To modele dostępne w różnych długościach i ciężarach wyrzutów, ale to co je łączy, to lekkość i dobre zbalansowanie. Do tego wysokiej klasy przelotki Titanum Oxide zwiększają stabilność wędek. Szeroka oferta w przystępnej cenie sprawia, że każdy wędkarz znajdzie sprzęt dla siebie.
Wędki feeder, gruntowe
Wybierając wędki feeder musimy najpierw określić wodę, na której będziemy łowić. Łowiąc na rzece będziemy zmuszeni stosować większe obciążenie podajników, przez co wędki muszą mieć znaczny ciężar wyrzutu. Z kolei na wodach stojących stosuje się podajniki o mniejszej wadze, więc i ciężar wyrzutu będzie mniejszy. Na pewno priorytetem, którym należy się kierować kupując wędki gruntowe jest ich jakość, która przekłada się na wytrzymałość sprzętu.
Nie da wskazać się uniwersalnego modelu, ale dostępna na rynku oferta jest tak duża, że wędkarz z doświadczeniem jak i początkujący znajdzie wędzisko dla siebie. Polecana wędka feeder to np. Daiwa AQUALITE 3,60M/150G. Kij ten gwarantuje doskonałą stabilność, co przekłada się na dalekie i celne zarzuty. Do tego wygodnie leży w dłoni i można go łatwo czyścić.
Wędki castingowe, jerkingowe
Wędkarze w naszym kraju coraz częściej przekonują się do wędkarstwa castingowego. Metoda ta polega na zastosowaniu wędki z pazurem oraz multiplikatora i można powiedzieć, że jest zbliżona do spinningu. Wędki castingowe służą do połowu drapieżników, a różnica w stosunku do wędzisk spinningowych jest taka, że przelotki i multiplikator trzymany jest do góry.
Same wędki castingowe są dość krótkie – do 2,5 m. Ponadto są sztywne stabilne, z wygodną rękojeścią, ale charakteryzują się nieco wolniejszą akcją niż jerking. Wędki jerkingowe przeznaczone są do ekstremalnych ciężarów wyrzutu, sięgających nawet 400 g. Z tego powodu są bardzo sztywne i wytrzymałe, ale z ich pomocą jesteśmy w stanie złowić nawet pokaźnych rozmiarów szczupaka.
Producenci i ceny wędek
Rynek wędkarski w Polsce jak i na świecie prężnie się rozwija. Firm produkujących wędki na ryby jest bardzo dużo, co z kolei przekłada się na to, że oferowany sprzęt musi być nie tylko dobry jakościowo, ale i atrakcyjny pod względem ceny. Dlatego dokonując wyboru należy kierować się jakością. W każdym przedziale cenowym znajdziemy wędki wyróżniające się na tle konkurencji.
W swoich ofertach producenci uwzględniają zarówno amatorów wędkarstwa, jak również zapalonych wędkarzy biorących udział w zawodach, a także takich, którzy uczynili z wędkarstwa sposób na życie. Ceny produktów w tych kategoriach będą znacząco różnić się, dlatego tak istotne jest by określić nie tylko metodę połowu jaką będziemy stosować, ale także nasze zaangażowanie. Szeroką ofertę wędek, w tym tych od wiodących prym na polskim rynku – Daiwa, DAM, DAM MADCAT i FOX, znajdziemy w sklep-wedkarski.pl w bardzo atrakcyjnych cenach.