wędki i akcesoria wędkarskie

Czasy, kiedy wędkarstwo nierozerwalnie związane było z amatorskim montowaniem sprzętu i modleniem się o to, by nie popsuł się w czasie rybobrania, odeszły w niepamięć. Dziś problemem jest bardziej wybranie odpowiednich wędek i akcesoriów wędkarskich niż ich niedobór. Przeglądając oferty sklepowe, można poczuć się zagubionym, dlatego postaramy się pokrótce omówić niektóre z najpopularniejszych rozwiązań.

Wędki – rodzaje

Wędki różnią się od siebie w wielu płaszczyznach – różna może być ich długość, rodzaj (mający wpływ na ich zastosowanie), jak i metoda łowienia, do jakiej została przystosowana. Jeśli chodzi o długość, to początkujący wędkarze powinni rozejrzeć się za wędkami nie dłuższymi niż ok. 3,5 metra – takie egzemplarze są najbardziej uniwersalne. Zdecydowanie najpopularniejsze są wędki teleskopowe, będące bardzo łatwe w transporcie, niemniej szeroko stosowane są również wędki składane (zwykle o znacznie większej długości, z nieco innym zastosowaniem).

Podział wędek według metody łowienia jest nieco bardziej skomplikowany, samych metod jest sporo. Najpopularniejsze z nich to:

  • wędka spławikowa – wykorzystująca kołowrotek, dzielą się na odległościówki (4 – 4,2 m) i bolonki (4 do nawet 9 metrów, stosowane na głęboką wodę),

  • tyczki – najczęściej wykorzystywane podczas zawodów z powodu możliwość zarzucenia jej na naprawdę znaczne odległości (długość kija 11-13 metrów),

  • wędki gruntowe – cieszące się dużą popularnością, sztywniejsze i cięższe od spławikowych, o bardzo zróżnicowanych długościach, również wykorzystujące kołowrotki i teleskopy,

  • wędki spinningowe – dzięki nim łowi się ryby drapieżne. Muszą ważyć niewiele i być wygodne, z uwagi na ciągłe zarzucanie i zwijanie przynęty.

Akcesoria wędkarskie

Wybierając się na ryby z samą wędką, możemy nie osiągnąć zamierzonych rezultatów. Niezbędne są również pewne akcesoria, które nie tylko umilą nam połowy, ale również uczynią je bardziej skutecznymi.

Do najważniejszych z nich należą:

  • haczyki – różniące się pod względem wielkości i metody połowu (standardowe, karpiowe, węgorzowe, kotwice),

  • plecionki i żyłki – różniące się średnicą i wytrzymałością (cienkie – łowienie pod lodem, średnie – na spławiki i spinning, grube – łowienie z gruntu),

  • ciężarki – pomagają w wyważaniu spławików, a także w opadaniu przynęty na grunt,

  • spławiki – informujące o tym, czy biorą ryby,

  • podbieraki – pomocne przy wyciąganiu ryby z wody,

  • siatki do przechowywania ryb,

  • szczypce wędkarskie – do wyciągania haczyków z ryb.

Opisane wędki i akcesoria wędkarskie to tylko niektóre z pokaźnej gamy pomocy dla wędkarza. Jak można się przekonać, wędkarstwo to wciągający sport, przynoszący sporo satysfakcji, jak i dający szerokie pole do rozwoju.

[Głosów:8    Średnia:2.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here