Deska SUP vs Kajak

Deska SUP vs Kajak to temat gorącej dyskusji o wadach i zaletach każdego z tych sprzętów wśród wędkarzy. Wszyscy zgadzają się co do tego, że obie zapewniają bardziej aktywny, ekologiczny sposób wędkowania. Poza tym, trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć o wyższości któregoś z rozwiązań.

Czy to kwestia osobistych preferencji? Czy zależy to od miejsca, w którym się łowi? Może to raczej kwestia tego, jak łowisz. W tym krótkim przewodniku dowiesz się, jakie zalety mają kajaki i deski z wiosłem, oraz która z nich jest najlepsza dla Ciebie.

Podstawy: Co to jest kajak wędkarski i co to jest deska SUP?

Zarówno kajaki pompowane, jak i deski z wiosłem (w skrócie SUP) są znane od dawna. Ludzie używali ich do rekreacji i transportu, ale dopiero niedawno zdobyły one uznanie wśród wędkarzy. W dzisiejszych czasach można znaleźć kajaki oraz deski zaprojektowane specjalnie z myślą o wędkowaniu.

Czym jest wędkarska deska SUP?

Deski SUP zostały przystosowane do bardzo wielu aktywności, od wyścigów po jogę. Każdy styl oferuje coś nieco innego. Deska SUP do wędkowania jest również specjalnie przystosowana. Może być wyposażona w siedzenie i bezpieczne schowki, a także uchwyty na wędki i chłodziarki. Zazwyczaj jest bardzo stabilna, z dużą ilością miejsca do poruszania się podczas walki z rybą. Nie oznacza to, że nigdy się nie wywraca, ale jest o wiele mniej trzęsąca się niż przeciętna deska.

Co to jest kajak wędkarski?

W przeciwieństwie do desek z wiosłem, na wędkowanie można wybrać się praktycznie każdym kajakiem. Kajak pompowany przeznaczony do wędkowania ma jednak kilka prawdziwych zalet. Dużo miejsca do przechowywania, uchwyty na wędki, pudełka na sprzęt, a nawet wanny. Niektóre kajaki wędkarskie są również napędzane pedałami, dzięki czemu masz wolne ręce i możesz skupić się na rybach. Dwa główne typy kajaków pompowanych to sit-on-top i sit-inside. Kajaki sit-on-top są otwarte, co daje większą swobodę i ułatwia wsiadanie i wysiadanie. Dużą zaletą kajaków typu sit-inside jest to, że dzięki nim dolna połowa ciała pozostaje sucha. Są one również nieco szybsze, ponieważ mają mniejszy opór wiatru.

Plusy i minusy

Który z nich jest lepszy? Prawda jest taka, że nie ma jednej odpowiedzi – życie nigdy nie jest takie proste. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Oto kilka powodów, dla których warto wybrać jedną z nich.

Zalety deski SUP

 • Wysokość. Pozycja stojąca pozwala lepiej widzieć ryby, co zwiększa szanse na złapanie haczyka.
 • Deski są małe i lekkie. Nie potrzebujesz dwóch osób do ich przenoszenia.
 • Łatwość uruchomienia. Bez trudnych manewrów, po prostu wrzucasz je do wody i wchodzisz na pokład.
 • Świetne ćwiczenie. Używanie całego ciała do poruszania się i balansowania daje ci pełny trening.

Największym plusem łowienia na desce z wiosłem jest to, że jesteś na stojąco. Dzięki temu widzisz o wiele więcej niż z kajaka. Jasne, na wielu kajakach też można stać, ale nie zawsze jest się w górze i widzi się ryby tak jak na desce SUP.

Zalety kajaków

 • Kajaki wędkarskie często kosztują o wiele mniej niż specjalistyczne SUP-y wędkarskie.
 • Łatwiejsze. Nie trzeba być ninja lub fitness nut, aby prawidłowo używać kajaków.
 • Bardziej stabilny. Kajaki radzą sobie na wzburzonej wodzie i nie przewracają się tak często.
 • Więcej miejsca do przechowywania. Na kajaku możesz przewozić o wiele więcej sprzętu, co daje Ci więcej możliwości.

Kajaki wędkarskie są zazwyczaj bardziej dostępne niż SUP-y. Są bardziej stabilne. Wymagają mniej praktyki, aby się do nich przyzwyczaić. Jest również znacznie mniej wymagające, aby je napędzać i utrzymywać w stabilnej pozycji. Oznacza to, że starsi wędkarze lub ludzie, którzy nie mają świetnej równowagi mogą nadal cieszyć się nimi. Dodatkową opcją wartą rozważenia jest specjalna hybryda – deska sup kajak, posiadająca cechy zarówno kajaka pompowanego jak i deski sup. Z pewnością dla wielu osób także może się ona okazać optymalnym wyborem.

Wędkarstwo kajakowe nie jest ograniczone do wód przybrzeżnych!

Ponieważ kajaki są bardziej stabilne i wymagają mniej wysiłku, można ich używać w większej liczbie miejsc. Tam gdzie łowienie na desce SUP będzie raczej niemożliwe, chyba że jest spokojny dzień. Na kajaku możesz przepłynąć znacznie dalej bez zmęczenia. Możesz również łowić na wzburzonych wodach bez ryzyka wpadnięcia do wody.

Wreszcie, kajaki mają o wiele więcej miejsca niż deski z wiosłem. Możesz zabrać więcej wędek, więcej sprzętu i więcej wyposażenia bez obawy, że je zgubisz. Niektóre kajaki mają również zintegrowany suchy schowek na telefon, klucze do samochodu i wszystko inne, czego nie chcesz zamoczyć. Jednym z najpopularniejszych modeli jest Aqua Marina Drift specjalnie zaprojektowany na potrzeby wędkowania. Posiadający te wszystkie wyżej wymienione zalety.

Dodatki zapewniające lepsze wrażenia

Wspaniałą cechą obu tych sprzętów jest to, że możesz je dostosować do swoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy chcesz uchronić swoją deskę przed dryfowaniem, czy po prostu zabezpieczyć swój sprzęt, jest mnóstwo dodatków, które pomogą Ci w pełni wykorzystać czas spędzony na wodzie. Oto kilka obowiązkowych elementów, w które możesz wyposażyć swój kajak lub deskę.

Dodatki do SUP

 • Możesz dodać outrigger, aby utrzymać deskę stabilnie. Pozwala to również na walkę z większymi rybami bez obawy o wywrócenie łodzi.
 • Niektóre deski mają zdejmowane siedzisko, abyś mógł oprzeć nogi, gdy się zmęczysz. Jeśli nie, przymocowanie lodówki również się sprawdzi.
 • Spadochron dryfujący. Jest to mała parasolka lub spadochron, który ciągnie się za deską, pozwalając ci spowolnić dryf w miarę zbliżania się do ryby.
 • Uchwyty na wędki. Podczas wędkowania na desce SUP powinieneś starać się spakować jak najmniej. Jeśli jednak nie możesz oprzeć się zabraniu dwóch wędek, dodaj uchwyty, aby ich nie zgubić.

Dodatki do kajaka

 • Na pompowany kajak wędkarski można zabrać o wiele więcej sprzętu niż na deskę SUP.
 • Wózek kajakowy. Jedną z największych przeszkód w wędkarstwie kajakowym jest dostarczenie kajaka do wody. Składane wózki znacznie to ułatwiają.
 • Zbiornik na żywą przynętę. Jeśli jesteś fanem łowienia na żywą przynętę, zainstalowanie zbiornika na żywą przynętę jest koniecznością. Istnieją nawet przewodniki online, dzięki którym nauczysz się robić własne.
 • Zintegrowana skrzynka na sprzęt. Bezpieczne pudełko pozwoli ci zabrać cały twój ulubiony sprzęt i nie martwić się o jego zgubienie. Niektóre z nich mają również wbudowane uchwyty na wędki.

Deska SUP vs kajak: Wnioski

Zarówno deski, jak i kajaki pompowane mają swoje zalety.  Na koniec dnia, wszystko zależy od twojego stylu łowienia, możliwości fizycznych i osobistych preferencji. Jeśli łowisz na spokojnych wodach i lubisz wyzwania, łowienie na desce SUP jest świetną zabawą. Jeśli lubisz zabierać ze sobą więcej sprzętu i nie chcesz stać cały dzień, kajak może być dla Ciebie lepszy. Niezależnie od tego, na którą z nich się zdecydujesz, jedno jest pewne – czeka cię mnóstwo zabawy!

[Głosów:6    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here