Polskie jeziora pełne są szczupaków. To ryba popularna, ale i niezwykle cenna dla ekosystemu, dzięki eliminowaniu przez tego drapieżnika innych ryb, także tych słabych, chorych czy starych. Cóż, nie ulega wątpliwości, że każdy wędkarz marzy o złowieniu szczupaka, stoczeniu z nim zwycięskiej oczywiście walki. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które mogą wam to zadanie ułatwić, a także zapoznacie się z podstawowym sprzętem przeznaczonym właśnie do połowu szczupaka.
SZCZUPAK – CO NALEŻY O NIM WIEDZIEĆ?
Jeżeli chcemy złowić szczupaka, musimy się najpierw dowiedzieć, z kim tak naprawdę mamy do czynienia. Ułatwi nam to w dużym stopniu sprawę. Dzięki temu, że poznamy jego zwyczaje, łatwiej nam będzie wybrać odpowiedni sprzęt. W naszych rodzimych wodach szczupak osiąga długość do półtora metra, natomiast waga jego oscyluje w granicach dziesięciu kilogramów. Ryba ta objęta jest ochroną, a jej okres przypada od końca marca do końca kwietnia, kiedy to trwa jej tarło. To czas, w którym łowienie tej ryby jest absolutnie zabronione.
W jakich miejscach najczęściej żeruje szczupak? Przede wszystkim są to tereny przybrzeżne, gęsto porośnięte, blisko dna i nierówności występujących w jego pobliżu.Szczupaka można spotkać w jeziorach, rzekach, stawach i słonych, przybrzeżnych wodach Bałtyku
Drapieżnik ten żywi się głównie rybami. Okazy największe nie wzgardzą także żabami, ssakami, a nawet wodnymi ptakami. Z całą pewnością jest to zwykła ryba, a niezwykły wręcz jej rodzaj. Dlatego właśnie wędkarze tak chętnie chcą stawić jej czoła. Zwycięstwo nad nią świadczy o nie byle jakich umiejętnościach.
METODY POŁOWU
Wyróżnia się trzy główne metody połowu tej ryby: spławikową, gruntową oraz spinning. Najważniejsze jest wybranie do każdej z nich odpowiedniego sprzętu, jak wędka, kołowrotek, hak, żyłka, zanęta, dzięki któremu nasza misja będzie ułatwiona.
WĘDKA
Na rynku znajdziemy całą masę wędek różnych rodzajów, przeznaczonych do różnych metod. Reklama robi swoje i narzuca nam wybrane produkty. Łatwo stracić głowę. Dlatego nie dajmy się zwariować (dotyczy to szczególnie początkujących wędkarzy, których wiedza nie jest jeszcze dostatecznie duża) i wybierzmy sprzęt rozsądnie. Zdecydujmy się najlepiej na ten uniwersalny, który sprawdzi się w różnych warunkach. Bez względu na to, jaka metoda połowu najbardziej przypadnie nam do gustu, ważne byśmy przede wszystkim zwracali uwagę na parametry i rodzaj wędki.
W przypadku wędki przeznaczonej do połowu szczupaków ciężar wyrzutu powinien wynosić od dziesięciu do trzydziestu pięciu gramów. O tym, jaki ten ciężar będzie zadecyduje łowisko i jego charakterystyka.
Kiedy polujemy na drapieżnika, najważniejsze, by wędka wyposażona była w ugięcie szybkie lub wolne. Jeśli jest ono szybkie, wtedy wędka taka sprawdzi się podczas używania plecionki, która pełni rolę amortyzatora i uniemożliwia złapanej przez nas rybie ucieczkę.
Jeżeli natomiast zdecydujemy się na używanie żyłki, wtedy nasz wybór powinien paść na wędkę sztywna.
Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest długość wędki. Jeżeli sytuacja zmusi nad do połowu z brzegu, wiadomo, przyda nam się dłuższa. Najlepiej, jeśli jej długość oscyluje w granicach od 2,4 do 2,7 metrów, może być nawet dłuższa. Dzięki temu nasze rzuty będą wystarczająco dalekie.
Z kolei podczas połowu z łodzi nie będziemy potrzebowali długiej wędki, z powodzeniem wystarczy nam ta o długości nieprzekraczającej 2,2 metra. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest również spinning.
Musimy pamiętać o tym, że wędka przeznaczona do połowu szczupaków musi być wytrzymała, a im dłuższa, tym mocniejsza, choć przy tym powinna być lekka. Ten efekt umożliwia materiał, z jakiego wykonane jest wędzisko, a chodzi tu o komponenty węglowe. Warto mieć tę kwestię na uwadze podczas zakupu, ponieważ sprawia to, że nasza ręka się nie męczy. Ważna jest również rękojeść – ułóżmy sobie przed zakupem wędkę w dłoni, sprawdźmy jak leży, czy materiał, z którego rękojeść jest wykonana jest dobrej jakości.
TYCZKA
Wybór tyczki także jest istotny i powinien on zawsze być dostosowany do łowiska, jego rodzaju. I znowu: jeśli połów przebiega z łodzi (łowimy na rzecze albo jeziorze), najrozsądniej będzie wybrać krótki spinning, natomiast jeśli łowimy z brzegu, warto zdecydować się na tyczkę dłuższą przeznaczoną głównie do metody spławikowej lub gruntowej.
Rada dla początkujących wędkarzy, amatorów. Na samym początku przygody z wędkowaniem, lepiej zaopatrzyć się w kij uniwersalny, taki który będzie się sprawdzał i podczas połowów na łódce, jak i podczas łowienia z brzegu jeziora
WĘDZISKO
Wędzisko naprawdę dobrej jakości możemy kupić za sto dwadzieścia złotych. Jednak przemyślcie tę kwestię i nie rzucajcie się od razu na produkt z najwyższej półki, jeśli macie zamiar wybrać się na połów szczupaka zaledwie kilka razy podczas danego sezonu. Wtedy z powodzeniem wystarczy wam zestaw, którego cena waha się od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu złotych, a i ono z całą pewnością sprawdzać się będzie przez długie lata.