akwarium

Własne akwarium było od zawsze twoim marzeniem? Jeśli zamierzasz wkrótce je spełnić, to zdecydowanie najwyższy czas wkroczyć do świata akwarystyki i zdobyć podstawową wiedzę. W ten sposób możesz uniknąć wielu błędów, które często przydarzają się początkującym osobom. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas planowania swojego pierwszego akwarium.

Wybierz ryby akwariowe

W tej kwestii warto postawić przede wszystkim na zdrowy rozsądek. Choć niektóre piękne gatunki mogą być kuszącą opcją, to na początek lepiej postawić na łatwe w utrzymaniu rybki. W tym celu można zrobić przegląd ryb akwariowych i wybrać jeden lub dwa gatunki, które polecane są dla początkujących osób i mogą dzielić ze sobą akwarium. Po nabraniu doświadczenia można natomiast zdecydować się na zakup bardziej wymagających rybek.

Ponadto już na samym początku warto zastanowić się nad rozmiarem hodowli. To właśnie pod tym kątem powinien być kupowany zbiornik. Jeśli kącik z rybkami ma być dość niewielki, to można po prostu wybrać małe akwarium i ewentualnie zdecydować się później na drugi zbiornik. Jeśli jednak planuje się w przyszłości rozmnażanie rybek bądź zakup większych gatunków, to lepiej od razu pomyśleć o akwarium o odpowiedniej pojemności.

Określ swój budżet

Dość często popełnianym błędem przez początkujących akwarystów jest brak określonego budżetu. W takim przypadku niejednokrotnie okazuje się, że po zakupie efektownego akwarium zostaje już niewiele oszczędności na zapatrzenie się w niezbędne wyposażenie. W konsekwencji niekiedy w zbiorniku pojawia się sprzęt niskiej jakości, który szybko się psuje bądź nie jest wystarczająco wydajny.

Warto pamiętać, że parametry wysokiej jakości filtrów, grzałek czy też napowietrzaczy ze sklepu internetowego Aquael mają istotny wpływ na kondycję mieszkańców akwarium. Jeśli rybki nie będą miały stworzonych odpowiednich warunków czy też nie będą otrzymywać wartościowego pokarmu, to zwyczajnie mogą zacząć chorować. To z kolei generuje dodatkowe koszty i ostatecznie zaoszczędzenie pieniędzy na sprzęcie i pożywieniu jest jedynie pozorne.

Weź pod uwagę swój czas

Akwarystyka to naprawdę wspaniałe hobby, które może być przygodą na całe życie i świetnym sposobem na odstresowanie się po pracy. Opieka nad rybkami i zbiornikiem może jednak być dość czasochłonna, dlatego warto dobrze zastanowić się, ile czasu można poświęcić na niezbędne czynności. Wbrew pozorom karmienie rybek nie jest jedynym obowiązkiem związanym z posiadaniem akwarium.

Przede wszystkim konieczne jest regularne czyszczenie sprzętu, czyli m.in. filtrów. Od czasu do czasu powinien również zostać wyczyszczony zbiornik, co może zająć sporą część dnia. Same zakupy w sklepie zoologicznym również wymagają odrobiny wolnego czasu. Osoby zabiegane raczej powinny zdecydować się na mały zbiornik i niezbyt dużą hodowlę rybek. Ponadto akwarystyka to niekoniecznie zajęcie dla osób, które lubią bądź muszą często wyjeżdżać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here