Jeśli chcesz gotować, a nie czekać na wodę, zacznij od kompletu nierdzewnych garnków

0
2955

Sklepy są pełne garnków, znajdziecie tam wszystko, począwszy od klasycznych garnków emaliowanych, aż po bardzo drogie tytanowe i markowe produkty. Jeśli nie jesteście wyłącznie zamierzeni na wiejski styl, do swojego mieszkania wybierzecie raczej klasyczny zestaw garnków ze stali nierdzewnej.

Jeśli masz nową kuchnię z płytą indukcyjną, najpierw upewnij się, że garnki które wybierasz są na nią przeznaczone (poznasz to za pomocą loga ze spiralą). Później możesz w swoim wyborze kierować się wyglądem. Różnice nie są tak drastyczne, jak mogłoby się wydawać wydawać słuchając specjalistów od marketingu.

Zwróć uwagę na to, że klasyczna stal nierdzewna stanowi stop metali z przewagą (oprócz stali) chromu i niklu. Stąd oznaczenie 18/10, które podaje zawartość pojedynczych pierwiastków. Dane znajdziesz na pudełku lub bezpośrednio na garnku.

Plastiku lepiej unikać

Przy wyborze macie dwie możliwości. Możecie wybrać uchwyty z plastiku lub metalu. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że lepiej jest wybrać plastikowe uszy i uchwyty na pokrywkach, z tego prostego powodu, że nie tak łatwo się nimi oparzyć. Ale szybko zmienisz zdanie, kiedy pojawi się potrzeba zapieczenia czegoś w garnku w piekarniku. Skontroluj również jakość uchwytów i ich przymocowania, aby upewnić się, że nic się nie złamie ani nie odpadnie.

Być może dziś jest to oczywista sprawa, ale dla pewności powtórzymy: wybieraj garnki z pokrywkami, które mają “wentyl”, czyli mały otwór na odprowadzanie pary podczas gotowania. Jest to rodzaj kompromisu pomiędzy gotowaniem bez pokrywki, a szybkowarem. Przy używaniu pokrywek bez otworów będą one “skakać” pod wpływem uciekającej pary.

Ile ich potrzebujemy

W sklepach znajdziesz zestawy, które co prawda świetnie się prezentują, ale każdy garnek posiada inną średnicę. W zasadzie nie stanowi to problemu, ale jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Idealnym wariantem jest, kiedy wszystkie garnki w zestawie (około 5 – 6 sztuk) mają tylko dwie lub trzy średnice.

W komplecie nie powinno zabraknąć modeli takich jak:

  • Duży garnek do gotowania zup i makaronów i szeroki garnek nadający się do zapiekania (idealny do potraw wymagających uprzedniego podduszenia mięsa).
  • Dwa garnki średnie garnki (wyższy i niższy). Wyższy najlepiej wykorzystasz na zupy, niższy z kolei do gotowania ziemniaków, ryżu itd.
  • Potrzebować będziesz także garnka o mniejszej średnicy a do niego rondelka do gotowania jajek, sosów itd.

W tym schemacie obejdziecie się z trzema wielkościami pokrywek. Kiedy jedna akurat znajdować się będzie w zmywarce, zastąpi ją druga.

W reklamach często słyszymy o tym, jak ważna przy wyborze garnków jest jakość ich dna, które ma za zadanie rozprowadzić ciepło po całej powierzchni. Zwróć uwagę również na precyzję wykonania dna garnka. Ważne jest, aby dno pozostało równe i po latach korzystania. Jest to ważne szczególnie wśród osób które używają kuchenek ceramicznych lub indukcyjnych.

Łatwość w utrzymaniu

To prawda, nierdzewnymi garnkami raczej nie zadziwicie gości, ale komu zależy na głównie na funkcjonalności dokona właściwego wyboru. O stal nierdzewną nie musicie szczególnie się troszczyć. Garnki wykonane z tego materiału umyjecie zwyczajnym płynem do mycia lub w zmywarce. Uważaj jednak na to, że materiał ten jest dość wrażliwy na przypalenie – jeśli pozwolisz wodzie wygotować się, może się to skończyć zaczernieniem dnia. Nie zmniejszy o oczywiście funkcjonalności, ale tego typu wada kosmetyczna może zaboleć. Przede wszystkim jeśli planujecie korzystać z nich kilka lat, do czego są nierdzewne garnki wprost idealne.

Szukasz przeglądarki mebli i dekoracji do wnętrz? To właśnie FAVI! FAVI to międzynarodowa internetowa przeglądarka asortymentu do wnętrz i ogrodu. FAVI gromadzi ponad 2 000 sklepów nie tylko w Polsce, ale także w Chorwacji, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech. Misją FAVI jest oszczędzanie Twojego czasu i dostarczanie codziennej dawki inspiracji dla Twojego domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here