Wędkarstwo to jedno z najchętniej uprawianych hobby przez miliony ludzi na całym świecie. Pozwala nie tylko na złowienie smakowitych gatunków ryb, ale również na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, którego zalet dla naszego zdrowia nie da się przecenić. Jednak wędkarstwo nie jest sportem, którym można się zająć z przysłowiowego marszu. Wymaga poczynienia wielu przygotowań, począwszy od zdobycia wszelkich wymaganych licencji i zezwoleń, poprzez nabycie odpowiedniej wiedzy teoretycznej o metodzie wędkowania którą wybraliśmy, aż po zakup wysokiej jakości sprzętu. Sklepy wędkarskie wręcz pękają w szwach od rozmaitych modeli wędek, kołowrotków i innego, mniej lub bardziej przydatnego wyposażenia dla początkującego adepta wędkarstwa. Jednak zanim wydamy tam niemałe pieniądze, to musimy przedtem dokładnie wiedzieć jaki rodzaj ryb zamierzamy łowić i na jakim akwenie. Dopiero wtedy będziemy mogli dokładnie dopasować sprzęt, a przede wszystkim rodzaje przynęt jakie będą nam potrzebne. Warto poradzić się w tym względzie wędkarzy z większym doświadczeniem, którzy z pewnością lepiej wiedzą jakie przynęty sprawdzą się przy łowieniu poszczególnych gatunków ryb.
Przynęty wędkarskie dzielimy na dwie podstawowe grupy, naturalne i sztuczne. Najczęściej są używane te pierwsze ze względu na swoją stosunkowo dużą skuteczność jak i wyjątkową łatwość użycia. Wbrew utartym opiniom od razu trzeba sobie jasno powiedzieć, że żywe przynęty to nie tylko dżdżownice czy rosówki, ale także wiele innych rodzajów stworzeń, którymi żywią się ryby w naszych wodach. Ich zdobycie często nie wymaga nawet wizyty w specjalistycznym sklepie, a potrzebne przynęty można znaleźć lub wykopać w przydomowym ogrodzie. Jednak mimo ich obfitości wciąż najchętniej wykorzystywane są popularne wśród wędkarzy robaki. Najczęściej wybiera się do łowienia ryb larwy muchy plujki, czyli tzw. białe robaki. Są one najłatwiejsze do zdobycia, choć raczej nie poleca się ich hodowli w warunkach domowych. Protesty rodziny mogłyby szybko doprowadzić do zmiany naszego hobby, a tego przecież nie chcemy. Lepiej więc zakupić je w sklepie wędkarskim, w odpowiednio szczelnym pudełeczku i co najważniejsze pozbawione nieprzyjemnego zapachu mogącego odstraszać, a nie przyciągać ryby. Można je stosować zarówno jako skuteczną przynętę, ale również jako atrakcyjny dodatek do zanęty. Oczywiście do łowienia wykorzystujemy nie tylko białe robaki, ale również te nazywane czerwonymi, wspomniane już rosówki i dżdżownice. Bardzo często wędkarze nakładają na haczyk jednocześnie białe i czerwone, tworząc tzw. kanapkę, niezwykle skuteczną szczególnie na ryby takie jak płoć czy wzdręga. Sam czerwony robaczek wijący się na haczyku to z kolei ulubiony przysmak dużego leszcza lub krąpia.
Istnieje jednak dosyć duża grupa miłośników wędkarstwa, która wręcz wzdryga się przed samą myślą o wzięciu do ręki robaka i dlatego wybierają inne rodzaje przynęt, jakimi są ciasta nierzadko gwarantujące równie udane połowy. Zaliczamy je również do popularnych przynęt naturalnych, a ich największą zaletą jest to, iż każdy może je przygotować we własnej kuchni i to bez jakichkolwiek protestów ze strony małżonki. Nie ma chyba mniej lub bardziej doświadczonego wędkarza, który nie ma jakiegoś sekretnego przepisu, który gwarantuje mu złowienie każdej wymarzonej ryby. Ciasta mogą być sporządzane z różnych składników, a dobrze jest do nich dodać substancje zapachowe jakie można kupić w sklepie wędkarskim, a nawet białe lub czerwone robaki. Takie dodatki znacznie podnoszą atrakcyjność przynęty zwiększając możliwość wystąpienia wielu udanych brań.
Zupełnie inną grupą równie chętnie wykorzystywaną, szczególnie w metodzie spinningowej, są przynęty sztuczne. Można wybierać spośród wielu ich rodzajów dostosowanych do łowienia najrozmaitszych gatunków ryb. Dzielimy je najczęściej na przynęty miękkie oraz twarde i tylko od naszych indywidualnych upodobań zależy które z nich będziemy stosować. Jeśli chodzi o przynęty miękkie, to od wielu lat ich niekwestionowanym królem pozostaje twister. Ten gumowy robaczek produkowany w różnych wielkościach i kolorach doskonale nadaje się do łowienia ryb drapieżnych, takich jak okonie, sandacze i władca naszych wód, szczupak. Pod wodą twister prawie idealnie naśladuje ruch małych rybek, co niemal zawsze prowokuje drapieżnika do gwałtownego ataku. Przynęty twarde dzielimy z kolei na metalowe wahadłówki i obrotówki oraz elitę wśród przynęt, woblery. Wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych albo starannie wybranych gatunków drewna, zachwycają swoim perfekcyjnym wykonaniem. Niemal dokładnie odwzorowują kształty i kolory wybranych gatunków ryb, a malowanie praktycznie niczym nie różni się od naturalnego ich ubarwienia. Wszystko to sprawia, że cieszą się dużą popularnością zarówno u początkujących jak i doświadczonych wędkarzy. Dzielimy je na pływające i tonące, a mimo że ich cena nie należy do najniższych to warto mieć kilka sztuk pod ręką, a jakiś szczupak czy sandacz na pewno się na nie połakomi. Nie da się jednoznacznie określić, która z wymienionych przynęt jest najlepsza, warto więc wypróbować wszystkie, a z pewnością znajdziemy idealnie spełniającą nasze potrzeby i wymagania.