Jaki kołowrotek wędkarski kupić?

0
6041

Łowienie ryb to dla wielu pasja i zamiłowanie. Rybołówstwo przynosi wiele zadowolenia, odprężenia i satysfakcji. Aby w pełni móc oddać się temu hobby należy jednak posiąść odpowiednią wiedze, jak również przygotować stosowny sprzęt wędkarski. Co wchodzi w skład profesjonalnego wyposażenia wędkarza? Jaki kołowrotek wędkarski kupić? Czym charakteryzują się poszczególne modele?

Wyposażenie wędkarza składa się z kilku elementów podstawowych, jak również akcesoriów dodatkowych. Głównym narzędziem rybaka, jest wędka, która składa się z kilku podstawowych elementów, takich jak: wędziska, żyłki wędkarskiej, kołowrotka, haczyka, itp.

W zależności od rodzaju połowów, sposobu i metody łowienia, przynęty oraz celu można wyróżnić kilka typów narzędzi. Odpowiednio do nich dobierane są elementy dodatkowe.
Jak dobrać odpowiedni kołowrotek do wędki? Czym kierować się podczas zakupu?

Kołowrotek to część wędki dzięki, której możliwe jest tzw. magazynowanie żyłki. Jego konstrukcja umożliwia naciąganie lub wysuwanie odpowiedniej ilości żyłki, jak również zabezpieczenie przez zerwaniem podczas walki ze złowioną rybą. Aby kołowrotek w spełniał swoją rolę należy go odpowiednio dobrać. Jakie czynniki wpływają na dopasowanie kołowrotka?

Wybór odpowiedniego kołowrotka wędkarskiego – czynniki wpływające na zakup

Podstawową różnicą pomiędzy kołowrotkami jest budowa szpuli. Miłośnicy wędkowania mają do wyboru – ruchomą lub stałą szpulę. Kołowrotki wędkarskie mogą również posiadać uniwersalną, zoptymalizowaną budowę, jak również być przeznaczone do szczególnego rodzaju połowów oraz określonego rodzaju ryb.

Do wędkarstwa spławikowego, muchowego, morskiego polecane są kołowrotki o ruchomej szpuli, w których oś kołowrotka ułożona jest prostopadle do wędziska.
Innym rodzajem kołowrotków są kołowrotki muchowe, przeznaczone tylko do połowów tym sposobem.

Dla miłośników unikalnego rodzaju rybołówstwa – castingowego, jerkingowego, morskiego zaleca się używania multiplikatorów – potężnych, rozbudowanych elementów.

Kolejnym wariantem wyboru odpowiedniego kołowrotka jest rodzaj hamulca. Dzięki odpowiedniej sile naprężenia żyłki, jak również precyzyjnie dopasowanemu zatrzymaniu, można zminimalizować ryzyko pęknięcia żyłki. Istnieją dwa rodzaje hamulca i są nimi: przedni lub górny hamulec oraz tylni lub dolny hamulec.

Ponadto podczas zakupu kołowrotka do wędki należy zwrócić uwagę na pozostałe parametry akcesoriów, którymi są:

– ilość łożysk,
– pojemność szpuli,
– masa,
– przełożenie,
– możliwości,
– producent,
– itp.

To jaki kołowrotek wędkarski kupić zależne jest również od preferencji, umiejętności i upodobań samego amatora rybołówstwa.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here