Jaki silnik wybrać do jachtu z żaglem?

0
4142

Choć żeglowanie sprawia ogromną przyjemność, nie zawsze pogoda pozwala na swobodne przemieszczanie się tam, gdzie byśmy chcieli. Na szczęście, nie zawsze żeglarze nie są skazanie wyłącznie na łaskę i niełaskę pogody – silniki zaburtowe o niewielkiej mocy okazują się rozwiązaniem wielu niedogodności podczas podróży. Jaki silnik do jachtu warto wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Silniki zaburtowe spalinowe- najpopularniejsze modele

Większość dostępnych na rynku modeli silników zaburtowych to lekkie jednostki o niewielkiej mocy. Szczególnie chętnie są wykorzystywane do napędzania niewielkich łodzi śródlądowych. Niewielka moc (do 10 KM), nowoczesne rozwiązania stosowana do zasilania, stosunkowo niewielkie gabaryty i masa własna – tym właśnie przekonują do siebie amatorów żeglarstwa.

Do najchętniej wykorzystywanych przez żeglarzy jednostek należą te, które mogą wykazać się pokaźnym wyposażeniem dodatkowym. Bardzo cenione silniki do jachtu wyposażone są m.in. w rozrusznik, choć trzeba przyznać, że nadal nie jest to standard. Pozwala on na bezproblemowe uruchomienie jednostki, co zwłaszcza w modelach o większych pojemnościach bywa kłopotliwe. Coraz popularniejsze stają się również alternatory – dziś standardem staje się, że nawet 4- czy 5- konny silnik do jachtu wyposażony jest w ten element, dzięki czemu akumulatory stale są naładowane, co pozwala również na zasilanie innych urządzeń znajdujących się na pokładzie.

Elektryczne silniki do jachtu – przyszłość w zasięgu ręki

Dokonująca się na naszych oczach rewolucja elektryczną dotarła również do łodzi. Dlatego nie dziwi już fakt wyposażania ich w silniki elektryczne. Mają one wiele zalet, którymi przewyższają jednostki benzynowe. Między innymi są mniejsze, lżejsze i tańsze. Ich eksploatacja jest znacznie cichsza i oszczędna dla środowiska. Dodatkową ich zaletą jest niemal kompletna bezobsługowość. Jedyną niedogodnością, którą jednak również można przynajmniej zminimalizować, jest konieczność długiego ładowania akumulatora, jednak posiadanie kilku egzemplarzy na podmianę pozwala na zminimalizowanie uciążliwości z tego wynikających. Ciekawą i bogatą ofertę silników zaburtowych elektrycznych znajdziesz na stronie Archimedes.pl, polskiego producenta wyspecjalizowanego w produkcji właśnie takich motorów.

Silnik do jachtu – jak dobrać moc?

Zasadniczo, choć silnik zaburtowy dobiera się według wagi jednostki pływającej, to warto wybierać ciut mocniejsze modele. Sprawdzą się szczególnie podczas gorszej pogody – gdy np. będziemy zmagali się dodatkowo z przeciwnym wiatrem. Moc robocza, najczęściej wykorzystywana podczas nawigowania nie powinna przekraczać ok 75% mocy maksymalnej jednostki.

[Głosów:10    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here