Kołowrotek karpiowy

Podczas połowu karpi przyda Ci się nie tylko dobra wędka, ale i solidny kołowrotek. Jest to jeden z kluczowych elementów wyposażenia zestawu wędkarskiego, stąd też model uniwersalny nie będzie najlepszym wyborem. Na jaki w takim razie kołowrotek do połowu karpi warto się zdecydować? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jaki kołowrotek karpiowy lepszy – z wolnym biegiem czy bez?

Podstawowe pytanie, które należy sobie zadać przy wyborze kołowrotka dotyczy tego, czy wybrać model z wolnym wybiegiem czy bez. W przypadku połowu dużych ryb zdecydowanie najlepiej sprawdzi się kołowrotek karpiowy z wolnym biegiem. Jego największą zaletą jest wygodna regulacja tempa odwijania żyłki. Dzięki temu możliwe będzie jej powolne, swobodne i równomierne wysuwanie ze szpuli kołowrotka. Ważne jest tu także działanie hamulca – jego precyzyjna i wydajna praca. Umożliwi ona regularne nawijanie żyłki oraz zapobiegnie jej zrywaniu w trakcie holu dużych ryb, takich jak karpie, które są wyjątkowo silne, a więc ich połów często jest problematyczny.

Jaki dobry kołowrotek karpiowy?

Największym zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i hobbystów wędkarstwa cieszą się kołowrotki karpiowe takich marek, jak Okuma, Shimano, Daiwa, Fox oraz Mikado. Każda z nich proponuje wiele ciekawych wariantów kołowrotków w różnych przedziałach cenowych. Gdy zdecydujesz się już na konkretną markę, zwróć uwagę na przełożenie. Im jest wyższe, tym mniejsze istnieje ryzyko, że ryba zerwie się podczas holu. Optymalne przyłożenie, które sprawdzi się w różnych warunkach, powinno wynosić 5.5:1. Co więcej, bardzo istotna jest też pojemna szpula – minimum 200 m, a najlepiej więcej – nawet 300-320 m żyłki o grubości około 0,3 mm. Takie parametry zagwarantują wygodę i komfort podczas połowu. Oprócz tego zwróć uwagę, by kołowrotek nie był zbyt ciężki i dodatkowo nie zwiększył niepotrzebnie wagi wędki. Kołowrotek karpiowy ważący około 500 g będzie dobrym wyborem.

Jaki kołowrotek karpiowy z wolnym biegiem?

Jeśli szukasz dobrego kołowrotka z wolnym biegiem z wyższej półki, ale w rozsądnej cenie, może zainteresować Cię kołowrotek Fox EOS 10000. Ma bardzo dobre parametry i jest dosyć lekki – waży tylko 558 g. Będzie odpowiednim wyborem do wędzisk o krzywej ugięcia 2.75 lb lub 3 lb. Sprawdzi się u osób, które łowią na mniejszych łowiskach w odległości poniżej 100 m. To dobry kołowrotek także do połowu z marszu lub na spławik. Jego wysokiej klasy mechanizm wolnego biegu pozwala rybie swobodnie wyciągać żyłkę podczas brania, a proste przekręcenie korbką wyłącza go i umożliwia hol z wykorzystaniem hamulca kołowrotka.

[Głosów:54    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here