przynęta na okonia

Okonie cieszą się dużą popularnością wśród wędkarzy, są to drapieżne ryby o niedużych wymaganiach. Nie zmienia to jednak faktu, że złowienie okonia nie należy do łatwych zadań, dlatego dobra przynęta to podstawa. Ryby te chętnie zjadają najróżniejsze bezkręgowce, larwy, nie pogardzą narybkiem. W przypadku okoni można zaobserwować nawet polowanie na przedstawicieli własnego gatunku. Okonie same w sobie są niezwykle żarłoczne, dodatkowo reagują na strach atakiem. Zadowolą się nawet ślimakiem, robakiem czy kanapką. Wędkarze mogą liczyć na szeroki wachlarz wyboru, przebierać w przynętach zarówno naturalnych, jak i sztucznych.

Jakie wybrać przynęty na okonia? 

Okonie można spotkać niemalże w każdym łowisku, nie brakuje ich w jeziorach i nawet w małych rzekach czy zbiornikach zaporowych. Zwykle okonie nie sprawiają większych problemów, ale trudności pojawiają się w przypadku dużych okazów, nie brakuje też wyjątkowo sprytnych jednostek, które niełatwo przechytrzyć. Konieczne będzie wobec tego wyposażenie się w odpowiednie przynęty, aby połów zakończył się sukcesem. Oczywiście kluczowy jest dobór odpowiedniego sprzętu, ale nawet najlepszy na nic się nie zda, jeśli nie zarzuci się wabika w postaci atrakcyjnej dla okonia przynęty. Kolejną kwestią będzie to, aby była ona odpowiednio prowadzona, dlatego trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, jeśli chce się wrócić do domu z dorodnymi okazami. W przypadku okoni najlepiej sprawdzają się przynęty mające postać cykad, narybków, krąpików, obrotówek, wirówek, wahadłówek, widelnic, stynek, robaków i larw.

  • Świetną opcją będzie gumowa przynęta na okonia, obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, przebierać w kolorach i wielkościach. Godna polecenia będzie między idealna guma okoniowa typu widelnica, która imituje niewielkiego owada wodnego. Kolor i kształt to jedno, ale znaczenie ma także zapach, dlatego warto wybrać przynęty nasączone atraktorem, dzięki czemu staną się rewelacyjnym wabikiem. Zaletą tego typu przynęty jest lekkość, szeroki wachlarz wyboru, możliwość stosowania do metody drop shotowej. Gumowe lawy również będą strzałem w dziesiątkę w przypadku okonia, najlepiej wyposażyć się od razu w różne kolory, bo każda ryba ma swoje własne preferencje, które są zmienne i zależne od dnia. Gumowe rippery to idealna opcja w przypadku okoni, sprawdzą się wszędzie tam, gdzie występuje ten gatunek ryb. Do wyboru są bardzo realistyczne i skuteczne gumy okoniowe, jak również modele klasyczne, z delikatnym ogonkiem.
  • Jako że okoń jest rybą drapieżną, świetnie sprawdzi się w jej przypadku miękka przynęta w postaci twistera. Za jego pomocą można skutecznie przyciągnąć uwagę ryby, co wynika między innymi z poruszającego się ogonka. Taka przynęta świetnie nadaje się do łowienia metodą bocznego troka. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby dopasować odpowiedni kolor i wielkość do danego łowiska. Niezwykle skuteczną przynętą jest połączenie modelu gumowego o wyglądzie twistera z ogonkiem od rippera.
  • W celu złowienia okonia można sięgnąć po woblery, szczególnie w przypadku toni. Obecnie do wyboru jest wiele rodzajów woblerów – tonących, pływających, powierzchniowych, chodzących płytko lub głęboko. Woblery uznaje się za idealną przynętę spinningową, świetnie imitują żywe ryby, a dzięki sterowi można pracować przynętą na różnych głębokościach. Wyróżnić można woblery jedno- i dwuczęściowe. W przypadku wolniejszego nurtu wobler okoniowy będzie dobrym wyborem, nie trzeba martwić się o gubienie pracy przy prowadzeniu z prądem rzeki. Ze względu na wagę i kształt woblerem można oddać daleki rzut.
  • Kolejną opcją w przypadku łowienia okoni jest przynęta w postaci cykady, którą można z łatwością wprowadzić w drgający ruch, co wabi drapieżniki. Nie brakuje okoni, które skuszą się na cykadę niezależnie od pory roku. Zaletą cykad na okonia jest ich lotność, nawet przy niewielkich wymiarach polecą bardzo daleko. Jest to uniwersalna przynęta, która sprawdzi się przy połowie zarówno z dna, jak i w toni.
  • Chcąc złowić okonia, można sięgnąć po obrotówkę, która będzie świetną opcją nawet w przypadku amatorów, bo jest przynętą niezwykle prostą w obsłudze. W przypadku łowiska z dużymi okoniami zaleca się wybierać obrotówki mniejszych rozmiarów. Są to przynęty metalowe tworzące falę akustyczną podczas prowadzenia, co wynika ze skrzydełka, w które zostały wyposażone.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here