Jesienią 2018 roku media obiegła wieść o wprowadzeniu nowego prawa obejmującego rozliczanie podatków marynarzy i regulującego podatki dla marynarzy. Rząd chwalił ustawę jako odciążającą płatników zatrudnionych w branży morskiej gdyż zamiast nich deklaracje podatkowe, popularne PIT-y, wypełniać ma Krajowa Administracja Skarbowa. Czy faktycznie nowa ustawa od wejścia w życie w styczniu 2019 roku obejmuje każdy podatek za pracę marynarzy?
Luka prawna
Po konsultacji prawnej, których udzieliła kancelaria radcowska dowiadujemy się, że nowa ustawa nie jest jednak tak klarowna jak głosiły media. Prawdą jest, że obecne prawo jest korzystne dla podatników osiągających dochody wyłącznie w Polsce i w polskich firmach. Krajowa Administracja Skarbowa sporządza ich podatek a oni są zobowiązani jedynie do sprawdzenia czy wszystkie dane są w nim właściwie wprowadzone.
W przypadku osób pracujących u obcych/zagranicznych armatorów sytuacja nie jest już taka jasna. Rozmawiający z nami radca prawny wylicza, że każda deklaracja podatkowa marynarza łączącego pracę w firmie Polskiej i zagranicznej oraz pracującego tylko i wyłącznie u armatora zagranicznego nie rozliczającego się w Polsce będzie wadliwa/błędna. Jej akceptacja i pozostawienie do rozliczenia grozi sankcjami prawnymi a nawet interwencją Kontroli Skarbowej, która uznać może taki zabieg za oszustwo. Nie pomogą w takim przypadku tłumaczenia na temat nieznajomości przepisów gdyż nie traci na ważności rzymska maksyma głosząca – nieznajomość prawa szkodzi.
Gdzie uzyskać pomoc?
W jakich więc instytucjach marynarz powinien szukać pomocy prawnej? Teoretycznie najlepiej robić to w instytucjach państwowych jednakże czas oczekiwania na poradę i trudność jej uzyskania jest na tyle duża, że poleca się korzystać raczej z prywatnych podmiotów.
W celu uzyskania szczegółowych porad obejmujących podatki marynarskie oraz rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy warto skorzystać z usług firmy https://radcaprawny-trojmiasto.pl/, która udzieli kompleksowych ekonomicznych porad prawnych.