Rok 2019 to przełomowy rok w rozliczaniu podatków w Polsce. A to wszystko za sprawą usługi „Twój e-PIT” uruchomionej przez Ministerstwo Finansów, która spowodowała przerzucenie obowiązku sporządzania zeznania podatkowego z obywatela na urząd skarbowy. Takie rozwiązanie to ogromne ułatwienie dla podatnika, oznacza to bowiem, że jeśli w zeszłym roku wypełnialiśmy PIT 37 lub 38 i w tym roku składalibyśmy też to samo zeznanie, to w zasadzie nie musimy nic robić. Wszystkim zajął się za nas urząd. Wciąż nadal też możemy rozliczyć się sami składając zeznanie w formie papierowej lub przez internet. W krótkim poradniku przyjrzyjmy się jednak w jaki sposób rozliczyć PIT 37, a także do kiedy należy to zrobić.
Z rozliczenia PIT 37 skorzystają podatnicy uzyskujący przychody za pośrednictwem płatników, a więc osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło. W tym picie można również uwzględnić rentę lub emeryturę jeśli pracując jednocześnie taką pobieramy. PIT ten uzupełniamy na podstawie PIT 11 otrzymanego od naszego pracodawcy lub zleceniodawcy, który za nas oblicza i pobiera podatek.
Termin złożenia deklaracji
Ta kwestia nie uległa zmianie w porównaniu z zeszłym rokiem, a wiec jest to dzień 30 kwietnia. Wprowadzenie usługi „Twój e-PIT” powoduje, że nawet jeśli nie złożymy zeznania w tym terminie nic się nie stanie – nasz PIT zostanie automatycznie zaakceptowany przez urząd skarbowy w tym właśnie dniu. Jeśli dzień 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, to termin złożenia PIT upływa w pierwszym dniu roboczym następującym po tej dacie.
Rozliczenie PIT 37 przez internet
Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku możemy samodzielnie wypełnić i złożyć PIT online. W sieci znajdziemy kilka programów do wypełnienia e-deklaracji. Będą to kreatory, które przeprowadzą nas przez cały proces wypełniania, samodzielnie obliczą podatek wskazując czy mamy nadpłatę czy niedopłatę, a także pozwolą na uwzględnienie wszystkich ulg i odliczeń od podatku i dochodu. Będziemy mieli również możliwość przekazania 1% podatku wybranej organizacji pozarządowej. Często nawet nie musimy wypełniać całego zeznania, część pól uzupełnia się automatycznie, a my tylko przepisujemy odpowiednie kwoty z PIT 11. Korzystanie z tego typu programów jest bardzo proste i intuicyjne, a druki powstałe w ten sposób są zgodne ze standardem Ministerstwa Finansów. Po wysłaniu PITu drogą elektroniczną otrzymujemy potwierdzenie, że dotarł on do urzędu skarbowego, co stanowi dowód na złożenie naszego zeznania podatkowego w terminie.
Usługa „Twój e-PIT”
Od 15 lutego na stronie Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl każdy może zobaczyć swój PIT przygotowany przez urząd skarbowy. W tym roku dotyczy to tylko osób składających PIT 37 i PIT 38, ale w przyszłym roku system ma zostać rozszerzony o kolejne zeznania. Do usługi możemy się zalogować podając następujące dane:
- PESEL (lub NIP i data urodzenia,
- kwotę przychodu z deklaracji za 2017 rok,
- kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców za 2018 rok,
lub przy użyciu profilu zaufanego jeśli taki posiadamy. Po zalogowaniu się do systemu mamy dostęp do wszystkich informacji przesłanych przez płatników, uzupełnione o nasze informacje podane w zeszłorocznym zeznaniu.Tak więc są tu już wprowadzone np. nasze dzieci, a ulga na nie nalicza się automatycznie. Po sprawdzeniu wszystkich danych możemy je edytować, zmienić i zatwierdzić. Możemy też nic nie robić. Wtedy nasz PIT zostanie automatycznie zatwierdzony 30 kwietnia.