Ilość brań zależy od wielu czynników. Zarybienia akwenu, temperatury i ruchu wody, pory dnia i roku, wreszcie – umiejętności wędkarza i zastosowanego sprzętu. Jednak według wielu wędkarzy największy wpływ na skuteczność połowu ma przynęta. Wbrew pozorom, nabicie najtłustszego robaka na haczyk nie gwarantuje sukcesu. Czasami o braniu decydują niuanse – kolor, ruchliwość i zapach smakołyku. Przynęta na ryby nie może być nieświeża, ale brak jakiegokolwiek aromatu również nie zapewni spodziewanego rezultatu. Z tego wpisu dowiesz się, czym zwabić ryby i jak przygotować przynętę do użycia.

Pinka czy biały robak?

Biały robak to bardzo popularny wybór wśród wędkarzy – dorodne i mięsiste wyjątkowo stanowi łakomy kąsek dla większych ryb. Można łatwo wyhodować je samemu na drobno zmielonym mięsie. Jeśli chcesz uzyskać kolorowego robaczka, wystarczy dodać do mięsa kawałek buraka lub nieco kurkumy.

Kupne robaki należy wpierw poddać naturalnej selekcji. Wrzuć je do miski z wodą, a następnie odłów te pływające. Nadają się do wyrzucenia, choć warto użyć je jako zanęty (po zmiksowaniu). Robaki opadające na dno to bezapelacyjnie najlepsza przynęta na ryby – są duże i tłuste, dzięki czemu jest spora szansa, że nie zostaną zjedzone przez drobnicę. Następnie robale należy przepłukać w wodzie z płynem do mycia naczyń, w celu usunięcia śluzu i brzydkiego zapachu. Na koniec warto zasypać je mąką i aromatem w proszku (gotowy atraktor kupisz w sklepach wędkarskich).

Przy łowieniu niewielkich i średnich gatunków lepiej sprawdza się pinka, czyli mniejsza wersja białego robaka. Stosowana jest także w formie zanęty. Najlepiej zdaje egzamin w metodzie spławikowej, polecana jest także do wędkarstwa gruntowego i podlodowego. Występuje w wielu różnych kolorach – od białego, przez żółty i czerwony, aż po jaskrawe odcienie fluo.

Ochotka

Ochotka to niekwestionowana cesarzowa przynęt. Czerwone larwy są szczególnie lubiane przez karpiowate (leszcze, płocie) oraz okonie, przy mniejszych rybach najlepiej dodać zmielone larwy do zanęty. Polecamy ją szczególnie wędkarzom podlodowym oraz do łowienia w chłodnej wodzie (wczesna wiosna, późna jesień) – bardzo się przydaje, gdy ryby są ospałe i słabo biorą. W sprzedaży znajdziesz zarówno drobną ochotkę zanętową (tzw. jokers) oraz ochotkę haczykową o wielkości 2-4 cm.

Choć to wyjątkowo skuteczna przynęta na ryby, wielu wędkarzy unika jej ze względu na wysoką cenę – za pół litra jokersa zapłacisz ok. 40 zł w sprzedaży wysyłkowej. Ochotki najlepiej kupować na wagę, następnie w domu trzeba przepłukać je i oddzielić martwe od żywych. Do czasu wyjazdu należy przechowywać je w pojemniku z wodą w chłodnym miejscu (np. w lodówce), codziennie zmieniając wodę i pozbywając się nieżywych osobników.

Kaster

Kaster to odziany w kokon mięsisty robaczek zwabiający większe sztuki, w tym karpie, liny, jazie i leszcze. Tak duży rarytas doskonale sprawdzi się pomimo słabego brania – musisz jednak wiedzieć, że nie smakuje wszystkim gatunkom (wypróbuj metodą prób i błędów). Według doświadczonych wędkarzy najlepsze branie zapewniają ciemnoróżowe i jasnobrązowe poczwarki. Aby przynęta zachowała świeżość, kastery najlepiej przechowywać w słoiku z wodą umieszczonym w lodówce.

Czerwony robak i dendrobena

Czerwony robak (popularna dżdżownica) to najtańsza przynęta na ryby – z łatwością pozyskasz ją we własnym zakresie, bez specjalnej hodowli. Wędkarze zwykle używają robaków wykopanych z ziemi lub wydobytych z kompostu czy naturalnego obornika. Z wiaderkiem czerwonych robali najlepiej wybrać się na leszcze, złowisz na nie najbardziej dorodne sztuki. Ze względu na intensywny aromat warto dodać je do zanęty – jednak przedtem należy pociąć je na kawałki, aby w pełni wydobyć ich zapach.

Dendrobena to po prostu sztucznie wyhodowany czerwony robak. Jest bardziej sprężysty niż kuzynka wykopana z ziemi, toteż doskonale daje radę przy wyciąganiu dużych drapieżników i gatunków karpiowatych. Ten rodzaj przynęty polecamy szczególnie do łowienia gruntowego takich ryb jak: amury, bolenie, jazie, karasie, klenie, karpie, liny, leszcze, okonie, płocie, węgorze, okonie i wiele innych. Kupisz je w różnych rozmiarach (1-4) – za największe okazy (4) zapłacisz 4,50 zł za 15 sztuk.

Inne naturalne przynęty na ryby warte uwagi: kukurydza, pszenica, ser, konopie, rosówki, jętki, larwy chruścika, kasza pęczak, pijawki, chleb, ciasto z mąki i kaszy.

[Głosów:74    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here