Łowienie na rodzimych akwenach przestało być ekscytujące? Znasz od podszewki okoliczne stawy, jeziora i rzeki? Chcesz sprawdzić się na zagranicznych łowiskach? Turystyka wędkarska stała się w Polsce na tyle popularna, że powstało wiele firm organizujących wyjazdy wyłącznie w celach wędkarskich. Gdzie można pojechać i jak przygotować się na taką wyprawę? A może lepiej samemu zaplanować połów ryb za granicą?
Wędkowanie za granicą – dlaczego warto?
Dziewicza przyroda Laponii z dala od szklaków turystycznych i cywilizacji… Klimatyczne drewniane domki z sauną w Finlandii… Egzotyczne krajobrazy i fascynująca społeczność Madagaskaru… Fenomenalne klify i gejzery na Islandii… Łowienie w takich okolicznościach to nie tylko przygoda życia, ale i wspaniała okazja do poznania odmiennych kultur. Oczywistym jest, że po dotarciu na miejsce nie skupisz się wyłącznie na kiju – wokół będzie tyle rzeczy do podziwiania, że na chwilę zapomnisz o szczupakach, jesiotrach czy wielkich karanksach.
Niemniej organizatorzy zadbają, aby zagraniczny połów ryb na długo pozostał w Twojej pamięci. Wypłyniecie na sprawdzone i „żywe” łowiska, które jak dotąd nie zostały przetrzebione przez działalność człowieka. Staniesz oko w oko z drapieżnikami, których nie widziałeś nigdy wcześniej nawet na filmach przyrodniczych czy w atlasach wędkarskich. Po raz pierwszy weźmiesz udział w prawdziwym big-game fishing, podczas którego powalczysz z gigantycznymi tuńczykami większymi od człowieka. To będzie jedyny moment w Twojej karierze, kiedy zwątpisz w swoje umiejętności i krytycznie ocenisz swój najdroższy sprzęt. Zagraniczny połów ryb dostarczy Ci przedziwnej mieszaniny uczuć i emocji: euforii, wzburzenia, frustracji, lęku, ulgi i satysfakcji. Wreszcie, powrócisz do kraju z bagażem niezwykłych doświadczeń, które wyniosą Twoje wędkarskie hobby na wyższy poziom i na nowo ukształtują Twoje umiejętności.
Gdzie wybrać się na połów ryb?
Gdzie tylko zechcesz. Jeśli korzystasz z usług pośrednika, musisz wprawdzie dostosować się do oferty, ale uwaga – różnorodność zorganizowanych wyjazdów jest tak duża, że zadowoli nawet zaprawionego obieżyświata. Natomiast jeśli wolisz jechać na ryby na własną rękę, ograniczają Cię jedynie finanse i… odwaga, bez której raczej nie wypuścisz się na bardzo egzotyczne łowiska.
Od jakich krajów warto zacząć wędkarstwo turystyczne? Na początek proponujemy popularne europejskie destynacje, a w szczególności: Szwecję (szczupaki), Norwegię (szczupaki i łososiowate), Finlandię (szczupaki, sandacze, okonie), Danię (szczupaki, okonie, pstrągi), Słowenię (pstrągi, lipienie), Rumunię (sumy, sandacze, karpie), Irlandię (szczupaki, pstrągi, łososie). Jeśli nie korzystasz z usług organizatora takich wypraw, najpierw wybierz się do pobliskich krajów, tj. Niemiec, Danii i Holandii. Bez problemu dotrzesz własnym samochodem, a i szok kulturowy będzie znacznie mniejszy niż np. w Finlandii czy Hiszpanii. Bardzo prawdopodobne, że spotkasz na łowisku swoich rodaków i zawrzesz nowe ciekawe znajomości.
Zwiedziłeś pół świata i masz chrapkę na egzotyczny połów ryb? Oto kilka propozycji:
- Islandia: pstrągi, łososie
- Laponia: szczupaki, okonie, pstrągi, lipienie, łososie
- Kanada: jesiotry, łososie, szczupaki
- Madagaskar: karanksy
- Meksyk: koryfeny, rooster fish
- Panama: tuńczyki
- Kenia: marliny, żaglice, dorady, tuńczyki
- Kuba: tarpony
- Melanezja: karanksy, rekiny, tuńczyki
- Egipt: lates nilowy, goliat tygrysi
Łowienie ryb za granicą – solo czy w grupie?
Zanim gdziekolwiek się wybierzesz, musisz dobrze zapoznać się z przepisami wędkarskimi obowiązującymi w danym kraju – zanotuj sobie limity ilościowe i wymiary ochronne. Oczywiście zaplanuj wyprawę w sezonie, nigdy nie ryzykuj łowienia za granicą podczas okresu ochronnego. Upewnij się, jakich potrzebujesz pozwoleń i uprawnień – chyba nie chcesz, by Twoją przygodę życia podsumował horrendalnie wysoki mandat?
Następnie dobrze przemyśl ekwipunek. Jeśli jedziesz się do Danii, Holandii czy Niemiec, w zasadzie możesz spakować to samo, co zabierasz ze sobą na nasze Mazury. Na połów ryb w krajach skandynawskich przyda Ci się cieplejsza odzież ze względu na surowy klimat. Wyprawa do egzotycznych krajów wymaga zabrania typowej garderoby letniej i kremu z bardzo wysokim filtrem UV – w tym przypadku warto pomyśleć również o szczepionkach zalecanych podróżującym w tropiki (niektóre są obowiązkowe).
Niezależnie od destynacji zadbaj o ubezpieczenie turystyczne – w przeciwnym razie leczenie ewentualnej kontuzji czy pobyt w szpitalu może zrujnować Cię finansowo. Odpowiednio wcześnie przed wyjazdem sprawdź, czy potrzebujesz wizy turystycznej – przykładowo do Argentyny wystarczy paszport, ale już do Egiptu nie polecisz bez ważnej wizy.
Liczba spraw do załatwienia przed wyjazdem może skutecznie zniechęcić Cię do tego pomysłu, dlatego warto rozważyć połów ryb organizowany przez wyspecjalizowaną firmę. Płacisz i nie martwisz się o nic – dojazd i transport na miejscu, zakwaterowanie, formalności. Taki wyjazd jest korzystniejszy nie tylko ze względu na logistykę i pomoc na każdym etapie podróży. Po prostu firma oferująca wyjazdy wędkarskie zna miejscowe łowiska i zapewnia odpowiednie zaplecze techniczne (np. szybką łódź do trollingu) – tym sposobem masz większe szanse na udany połów, nawet jeśli polujesz na gigantyczną big fish.