Każdy wędkarz prędzej czy później zacznie rozważać udział w zawodach, jednak ostatecznie wielu rezygnuje z tego pomysłu. Dlaczego? Niektórych paraliżuje myśl o ostrej rywalizacji, która nie ma nic wspólnego z relaksującym moczeniem kija w niedzielne popołudnie. Inni dochodzą do wniosku, że wolą uprawiać swoje hobby w samotności lub kameralnym towarzystwie. Są również tacy, którzy mają wątpliwości co do swoich umiejętności i nie chcą narażać się na sromotną porażkę. Nie da się jednak ukryć, że zawody wędkarskie wynoszą ulubione hobby na zupełnie inny poziom. Tu  już nie chodzi o złapanie kilku dorodnych sztuk, które uwiecznisz w pamięci aparatu. W tym sporcie nie ma miejsca na odprężenie na łonie natury, luźne pogawędki z kolegami po kiju czy doskonalenie swojej techniki. Atmosfera współzawodnictwa zmusza wędkarza do pokonania swoich słabości, a osiągnięcie upragnionego celu wymaga siły i opanowania rosnącej adrenaliny. W tym wpisie dowiesz się, jak przygotować się na pierwsze zawody wędkarskie i o czym musisz pamiętać, przystępując do rywalizacji na łowisku.

Regulamin zawodów wędkarskich

Czy wędkarstwo to drogie hobby?Zanim zaczniesz zastanawiać się nad sprzętem czy techniką, koniecznie zapoznaj się z przepisami obowiązującymi podczas turnieju. Wykluczenie z zawodów już na samym starcie to największa porażka, jaka może Cię spotkać – zrób więc wszystko, aby do tego nie dopuścić. Jako początkujący masz prawo nie znać przepisów, ale nic nie zwalnia Cię z obowiązku przeczytania i przyswojenia regulaminu zawodów wędkarskich (znajdziesz go w Internecie). Dokument zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące sprzętu, zanęt i przynęt, sposobu przyznawania punktów, kosztów, ogólnych zasad konkursu. Z regulaminu dowiesz się także, za co możesz zostać zdyskwalifikowany i jak wyglądają eliminacje uczestników. Do lektury dokumentu przystąp jeszcze przed skompletowaniem sprzętu na zawody wędkarskie, gdyż może się okazać, że masz za długie wędzisko (zwykle max 13 m) albo zbyt małą siatkę do przechowywania ryb (która jest obowiązkowa podczas turnieju). Na co zwrócić szczególną uwagę podczas czytania regulaminu? Początkujący z pewnością powinni sprawdzić:

  • maksymalną długość wędziska (zazwyczaj do 13 m)
  • dopuszczalne elementy wędki (wędzisko, żyłka, spławik, obciążenie,  haczyk, kołowrotek)
  • maksymalną liczbę zamiennych wędek
  • możliwość stosowania podpórek oraz innego sprzętu pomocniczego (proca, podbierak, kosz wędkarski, sygnalizator brań)
  • wymiary siatki do przechowywania ryb
  • zasady dotyczące obciążenia zestawu
  • zasady dotyczące zanęcania  (ilość, rodzaj zanęty, sposób wabienia)
  • zasady dotyczące przynęty (ilość, materiał wykonania)
  • wymagania dotyczące techniki łowienia

Nieznajomość powyższych przepisów lub nieprzestrzeganie ich z premedytacją może doprowadzić do tego, że uczestnik szybko opuści zawody wędkarskie. Za drobne uchybienia (np. używanie większej ilości zanęty), zawodnik zazwyczaj otrzymuje punkty karne. Zdarza się jednak, że po dopuszczeniu do konkursu organizatorzy dyskwalifikują uczestnika po kontroli przeprowadzonej w trakcie łowienia na wniosek innego wędkarza.

Jaka wędka na zawody wędkarskie?

Organizatorzy zazwyczaj nie precyzują rodzaju wędziska – wymagania dotyczą jedynie długości, osprzętu oraz sposobu posługiwania się kijem (np. uczestnik powinien mieć cały czas fizyczny  kontakt z wędką). Możesz więc łowić zarówno na bata, jak i tyczkę czy bolonkę, byle wymiary były zgodne z przepisami. Niemniej początkującym zaleca się wybór bata, który jest łatwiejszy w obsłudze i bardziej poręczny niż długa tyczka.  Weź pod uwagę, że turniej wędkarski nie ma nic wspólnego z weekendowym wypadem na ryby – tu liczy się szybkość, dlatego musisz mieć wprawę w posługiwaniu się kijem. Twoim celem będzie złowienie jak największej ilości ryb w ustalonym przedziale czasowym lub upolowanie jak największej sztuki. Kupowanie więc nowego wędziska specjalnie na zawody wędkarskie mija się z celem – lepiej zabrać swoje dotychczasowe wędzisko, do którego jesteś przyzwyczajony i którym potrafisz dobrze zarzucać.

Co zabrać ze sobą na turniej wędkarski?

Organizatorzy nie wtrącają się również w osprzęt, o ile dany element jest dozwolony w konkursie. Przykładowo, na zawodach łowienia z gruntu wędzisko musi być wyposażone w kołowrotek i możesz użyć dowolnego sygnalizatora brań za wyjątkiem spławika. Z kolei na zawodach wędkarstwa muchowego zabrania się stosowania wskaźników brań oraz ciężarków do obciążania zestawu. Na każdym turnieju musisz natomiast używać bezpiecznej siatki do przechowywania ryb, o określonych przez organizatorów wymiarach. Ponadto w domu należy przygotować co najmniej kilka (najlepiej kilkanaście) zestawów, oczywiście zgodnych z regulaminem konkursu.

Ponieważ zawody wędkarskie trwają od 3 do 7 godzin, przyda się również dobre siedzisko lub kombajn wędkarski (zwłaszcza jeśli chcesz łowić na tyczkę). Nie zapomnij również o podbieraku, procy do zanęty i podpórce do kija – sprawdź jednak, co na temat sprzętu pomocniczego mówi regulamin. Przy wyborze zanęty i przynęty musisz skrupulatnie przestrzegać przepisów dotyczących ilości, rodzaju oraz sposobu użycia pokarmu. Niemniej zawsze warto mieć przy sobie uniwersalne przynęty typu pinka czy ochotka oraz gotową zanętę dobrej marki. Jeśli zabierasz ze sobą domową zanętę pamiętaj, że źle wykonane „samoróbki” mogą skutecznie odstraszyć ryby, co pogrzebie Twoje szanse na zwycięstwo. Radzimy więc ostrożnie dawkować wszelkie atraktory i bardzo wyraziste przyprawy.

 

[Głosów:34    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here