Przynęty, spławiki, przypony, zapasowe szpule, haczyki i kotwiczki, kołowrotki, sprzęt foto, nóż i nożyczki, latarka, przybory  higieniczne… Tak, ekwipunek wędkarza zawiera niekończącą się listę osprzętu i drobnych akcesoriów. W domu możesz zmieścić je w specjalnie do tego przystosowanej komodzie czy starej szafce kuchennej. Ale gdy planujesz zasiadkę, musisz spakować je do odpowiednio dużego i wytrzymałego pojemnika. Możesz wykorzystać do tego celu plecak lub walizkę na narzędzia – będzie tanio, ale czy praktycznie? W tym wpisie chcemy Ci przedstawić bardzo funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu nie będziesz martwić się o swoje akcesoria podczas transportu czy ulewnego deszczu. Ile kosztują specjalne skrzynki wędkarskie i jakie modele masz do wyboru?

Ceny skrzynek wędkarskich – czy to się opłaca?

Oczywiście istnieją tańsze opcje niż profesjonalny pojemnik wędkarski. Prostą skrzynkę narzędziową kupisz w markecie budowlanym za 25-30 zł. Oprócz niskiej ceny za taką „inwestycją” przemawia także wygodne użytkowanie. Po otwarciu wieka uzyskujesz łatwy dostęp do każdego elementu wyposażenia – nie musisz otwierać szuflad, kasetek czy głęboko ukrytych schowków. Na dołączonej tacce możesz trzymać akcesoria, które wolisz mieć pod ręką, np. przynętę, nożyczki, nóż, pudełko z haczykami. Zaletą skrzynki narzędziowej jest również duża pojemność, nieograniczona przez dodatkowe ścianki czy podnośniki. Oczywiście w plastikowym pojemniku nie grozi Ci również zalanie akcesoriów czy zniszczenie pod wpływem ciężaru. Z tego względu odradzamy zabieranie plecaka dziecku – to wprawdzie najtańsze rozwiązanie, jednak w żaden sposób nie chroni sprzętu na czas transportu czy wielogodzinnego wędkowania.

Natomiast jeśli wolisz zainwestować w profesjonalne skrzynki wędkarskie, cena może Cię zaskoczyć. Topowe produkty z tej kategorii (bez wyposażenia) kosztują nawet 680-720 zł! Jeśli dysponujesz skromniejszym budżetem, prostą skrzynkę kupisz już za 75-250 zł. Najtańsze pojemniki kosztują nie więcej niż 40 zł – w tej cenie kupisz też zwykłą skrzynkę narzędziową. Oceń sam, czy rzeczywiście potrzebujesz wysuwanych szuflad i przegródek. Jeśli tak zorganizowana przestrzeń wydaje Ci się bardziej praktyczna niż pojedyncza komora, skrzynka na ryby z pewnością będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Jakie skrzynki wędkarskie masz do wyboru?

Abstrahując od ceny, skrzynki dla wędkarzy różnią się formą i wnętrzem. Jeśli lubisz rozwiązania typu 2 w 1, spodobają Ci się kuferki pełniące również rolę siedziska. Oczywiście w tej kategorii niska cena nie powinna przesądzać o wyborze – tanie skrzynki bywają niestabilne i mogą pękać pod wpływem ciężaru ciała. Droższe często są wyposażone w dopasowany plecak, który ułatwia przenoszenie i  zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania (kieszonki na zamek, siatki). Masz już siedzisko, krzesło lub fotel wędkarski? W takim razie pozostają Ci tradycyjne skrzynki wędkarskie – z zewnątrz mogą przypominać zwykłą skrzynię na narzędzia, jednak w środku kryją wysuwane szuflady oraz komory dzielone za pomocą ruchomych przegród.

O czym pamiętać przy zakupie skrzynki na ryby – praktyczne rady

Jeśli łowisz różnymi metodami, polecamy Ci zakup kilku skrzynek – do jednej zapakujesz sprzęt spinningowy, do drugiej sprzęt spławikowo-feederowy, do trzeciej akcesoria uniwersalne (płaszcz przeciwdeszczowy, lornetka, aparat foto, naczynia kuchenne itp.).

Przy wyborze skrzynki wędkarskiej przez Internet zwróć uwagę na dodatki – często sprzedawcy zamieszczają zdjęcia w pełni wyposażonego kuferka, a pod opisem produktu widnieje informacja „skrzynka nie zawiera akcesoriów”. Często zdarza się, że przydatne pojemniki (również widoczne na fotce) trzeba dokupić osobno, nawet w przypadku drogich skrzynek za 600-700 zł.

Skrzynki wędkarskie różnią się zagospodarowaniem przestrzeni – musisz wybrać najbardziej optymalny dla siebie. Część modeli składa się z tradycyjnych wysuwanych szuflad w dolnej części i komory z separatorami w górnej. Taki podział zapewnia szybki dostęp do akcesoriów umieszczonych w różnych przegrodach – bez konieczności otwierania pokrywy górnej czy pokrywy zabezpieczającej szuflady. W niższym przedziale cenowym znajdziesz skrzynki, w których szuflady unoszą się do góry na podnośnikach. Takie rozwiązanie jest mniej praktyczne, gdyż wymaga otwarcia całego kuferka i podniesienia wszystkich szuflad w celu wydobycia akcesoriów z dolnych poziomów.

Niezależnie od tego, jaki model skrzynki na ryby wybierzesz, pamiętaj o odpowiednim dociążeniu każdej przegrody. Jeśli górną część wypełnisz aż po brzegi, a do dolnej załadujesz lekkie rzeczy, kuferek może się przewracać. Inwestując w model z siedziskiem, zwracaj uwagę na materiał wykonania – jeśli stelaż nie będzie wystarczająco mocny, skrzynka może załamać się nawet pod średniej wagi wędkarzem.

[Głosów:8    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here