Wydawać by się mogło, że w ekwipunku wędkarza nie ma prostszego sprzętu niż siatka na ryby. Ot podłużny „rękaw” wykonany z siatki, służący do przetrzymywania złowionych ryb na łowisku. Jednak słowo „przetrzymywanie” nie zostało użyte przypadkowo – kiepskiej jakości siatka rzeczywiście jest niczym więzienie dla ryb, w którym są narażone na ciasnotę i mechaniczne urazy. Jeśli zatem masz na uwadze dobrostan złowionych okazów, koniecznie przeczytaj, czym kierować się przy wyborze siatki do przechowywania ryb.

Co na temat siatki mówi Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb?

W rozdziale 4 punkt 3.5 RAPR można znaleźć krótki przepis regulujący używanie siatek na ryby. Zgodnie z nakazem PZW siatki stosowane do przechowywania złowionych ryb muszą być wykonane z miękkich nici uformowanych za pomocą sztywnych obręczy. Posiadanie siatki jest obowiązkowe dla każdego wędkarza, który chce przetrzymywać żywe ryby – oznacza to, że nie możesz wrzucać złowionych okazów np. do wiaderka wypełnionego wodą. Przechowywanie ryb w siatce może trwać nie dłużej niż 24 godziny, przy czym należy pamiętać o przepisach ochronnych, tzn. w siatce nie może znajdować się więcej ryb, niż wynika to z dziennych limitów ilościowych. Przepis nie precyzuje, jakie wymiary powinna mieć siatka na ryby, jednak z konkretnymi wymogami dotyczącymi długości i średnicy możesz spotkać się podczas zawodów wyczynowych organizowanych zgodnie z Zasadami Organizacji Sportu Wędkarskiego.

Dlaczego warto zainwestować w porządną siatkę?

Chcesz kupić siatkę wędkarską za kilkanaście złotych, bo w końcu ryby i tak trafią na patelnię? Takie podejście jest nie tylko niehumanitarne, ale i wysoce szkodliwe dla ekosystemu wodnego, jak również niekorzystne ze względów praktycznych. Ale po kolei. Ryby wrzucone do ciasnej i gruzełkowatej siatki bardzo szybko tracą naturalny śluz, który chroni je przed pasożytami, grzybicą i innymi biologicznymi zagrożeniami. Jeśli ryby będą długo przetrzymywane w złych warunkach, może dojść do zakażenia pozostałych mieszkańców łowiska. Siatka wędkarska z węzłami może doprowadzić również do zranienia ryby, a w konsekwencji do wycieńczenia i skrócenia życia. Z kolei zbyt krótki rękaw powoduje, że ryby są nadmiernie stłoczone i cierpią na niedostatek tlenu. Złe warunki narażają ryby na silny stres, co nie tylko jest niehumanitarne, ale i przyczynia się do pogorszenia jakości mięsa. Podsumowując, przynoszenie do domu na współ żywych i zestresowanych ryb mija się z celem. Dla obu stron byłoby lepiej, gdyby ryby były uśmiercane tuż po złowieniu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze siatki na ryby?

Ciekawe wzornictwo, logo marki, torba do kompletu – te wszystkie cechy są mało ważne i z pewnością nie powinny przesądzać o zakupie siatki. Choć nie namawiamy do przepłacania, nie warto też kierować się najniższą ceną – typowa „chińszczyzna” szybko się rozerwie i z pewnością nie zapewni rybom dobrostanu. W takim razie jakie zalety powinna mieć dobra siatka na ryby? Oto kilka wskazówek:

  • miękki materiał niekaleczący ryb
  • brak węzłów i innych elementów, które mogłyby zranić ryby
  • odpowiednia długość – im dłuższa siatka, tym lepiej (min. 3 m)
  • prostokątne obręcze – zapewniają więcej przestrzeni niż okrągła siatka o podobnej średnicy
  • szybki ściągacz zapobiegający wypływaniu ryb
  • uchwyt do podwieszania siatki
  • szeroki otwór ułatwiający wrzucanie ryb do środka
  • zagęszczone oczka w górnej części dla lepszej ochrony przed słońcem

Niestety nawet najlepsza siatka wędkarska może narazić ryby na stres, jeśli będzie nieprawidłowo użyta. Ważne jest, aby rozkładać siatkę zawsze wzdłuż prądu rzeki – to naturalne ułożenie zapobiegające spychaniu ryb na siebie i ocieraniu ich o obręcze. Siatka powinna być umieszczona na tyle głęboko, by ryby nie leżały w zamulonej i kiepsko natlenionej wodzie oraz nie były narażone na silne nasłonecznienie. Z tego względu na wypłaceniach najlepiej używać bardzo długich siatek, tj. 3-metrowych lub większych. Pamiętaj też, by regularnie oczyszczać siatkę z mułu, roślinności i zawiesiny rzecznej.

[Głosów:28    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here