Przygoda z wędkowaniem

Wędkarstwo kojarzy się ludziom przede wszystkim ze starszymi panami z brzuszkiem, którzy siedzą od 4 lub 3 nad ranem nad wodą i, popijając procentowe napoje oraz popalając papierosa, po prostu czekają z zarzuconą wędką. Choć jest to niestety częsty obrazek, nie ma nic bardziej mylnego!

Wędkowanie przez „W”

Wędkowanie może być ambitnym zajęciem. Wiedza, jaką należy posiadać, aby skutecznie łowić nawet najbardziej pospolite gatunki ryb w zwykłych warunkach, jest ogromna. Podstawą jest tu oczywiście znajomość gatunków i ich upodobań zarówno bytowych, jak i żywieniowych. Każdy rodzaj ryb ma swoje pory żerowania i ulubione pokarmy, w związku z czym polując na określone trofeum należy dopasować się do jego potrzeb. Może być to samo południe na otwartej wodzie, cieniste przybrzeża wieczorową porą czy płytkie akweny w dowolnej części dnia. Nie każda ryba złapie błyskotliwą przynętę, niektóre wolą nieruchome duże obiekty, inne preferują małe, kolorowe i szybkie castery czy obrotówki.

Jak zacząć?

Przede wszystkim od dobrego sprzętu. Nie jest wymogiem, by posiadać strój z najwyższej półki, jednak wędkarski sklep Pleciona.pl oferuje zaopatrzenie na każdą kieszeń i poziom zaawansowania. Podstawą są kurtka Geoff-Anderson i spodnie wędkarskie, aby sprostać każdym warunkom pogodowym, w jakich przyjdzie zarzucać. Bardzo ważne jest również obuwie – najlepiej wysokie, nieprzemakalne wodery. Atrybutem każdego wędkarza jest też oczywiście – nomen omen – wędka. Tworzywo, z jakiego jest wykonana oraz jej długość mają znaczenie w zależności od rodzaju akwenu, a także gatunku, na jaki polujemy. Częścią każdej wędki, bez której nie da się ruszyć naprzód, są multiplikatory wędkarskie. Te sprytne urządzenia pomogą szybko nabrać żyłkę, kiedy ryba weźmie przynętę. Istnieje wiele modeli o różnorodnych funkcjach i udogodnieniach. Najważniejsze, aby był on łatwy w obsłudze i dobrze trzymał żyłkę – przynajmniej w początkach przygody z tym sportem. Aby zacząć wędkować wystarczy już tylko znaleźć wodę. W tym pomogą koła wędkarskie.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here